Климатичните промени спасиха Европа от газова криза тази зима

Запасите от газ са достатъчни, дори ако студеното време се върне
Обновена: 19 яну 2023 19:09 | 19 яну 2023 18:58, Анисия Иванова
91
Климатичните промени спасиха Европа от газова криза тази зима
Снимка: БГНЕС

Може да звучи лекомислено да се твърди, че зимата е свършила – в края на краищата, времето току-що стана студено в Европа, все още е средата на януари, а февруари и март предстоят. За европейския пазар на природен газ обаче сезонът е готов и подпечатан.

Тази седмица Европа преминава средата на своето отоплително тримесечие. Средно следващите дни обикновено са най-студените в годината. Почти като по часовник зимното време се завръща и снегът покрива годишната среща на Световния икономически форум в алпийския курорт Давос. Наистина, от Лондон до Берлин температурите вече са паднали до нула. Но дори ако останалата част от зимата се окаже по-студена от нормалното, регионът ще има достатъчно газ в хранилищата, за да предотврати най-лошия сценарий: изчерпване на газа в резултат на това, че Русия намалява износа като част от стратегията си срещу съюзниците на Украйна .

За търговците на газ това е зелена светлина за продажба. Цената на едро на природния газ в Европа падна по-рано тази седмица до 17-месечно дъно от 55 евро за мегаватчас, което е спад с повече от 80% от пика от близо 350 евро за MWh в края на август. Германските едногодишни форуърдни цени на електроенергията на едро, регионален бенчмарк, също се сринаха, търгувайки се на около 150 евро тази седмица, спад от пика от почти 1000 евро преди шест месеца.

Със сигурност, ако по-студеното от нормалното време през следващите няколко дни се задържи през февруари и март, цените на газта и електричеството ще се покачат отново. Но тези печалби ще бъдат ограничени. Тъй като половината от отоплителния сезон вече е в огледалото за обратно виждане и запасите от газ са достатъчно високи, супер скок на цената на газа, подобен на този, на който бяхме свидетели миналия август, е почти невъзможен.

Но европейските правителства са похарчили близо 1 трилион евро за субсидиране на енергийните доставки. Въпреки това цените на природния газ и електроенергията на едро и дребно остават доста над предкризисните нива. Поради ефектите на изоставане, сметките за енергия на дребно няма да намалеят до втората половина на годината. И тъй като правителствата са изолирали семействата от тежестта на скока на цените на пазара на едро, те също ще видят по-малки намаления на цените в бъдеще.

Нищо не предполага връщане към цените от преди 2022 г. Например Cornwall Insight, консултантска компания, прогнозира, че годишната сметка за газ и електроенергия за средностатистическото семейство в Обединеното кралство ще се движи около £2800 през втората половина на 2023 г. Те са плащали по-малко от £1500 през последните четири години до 2021 г. Все пак това е много по-добре от страховете за сметки, надхвърлящи £5000 тази година.

Първо, регионът извади голям късмет, поради липсата на по-добра дума, с времето — фактор, който не може да контролира и резултат от по-широкото бедствие на изменението на климата. Пролетните температури в навечерието на Нова година са повод за празнуване за всеки, който се тревожи за цените на бензина. Но те трябва да са тревожни за всеки, който се тревожи за околната среда.

От 19 декември до 16 януари ключовият регион за потребление на газ в Северозападна Европа се радваше на 29 последователни дни на температури над нормалните. Това дойде в допълнение към 37-те последователни дни на топло време от средата на октомври до средата на ноември. Разглеждано в дни за отопление (heating degree days, HDD) — мярка за потреблението на енергия, съпоставена със средните местни температури — зимата досега е била с около 12% по-топла от средната за 30 години. По отношение на потреблението на газ това прави огромна разлика. Досега Северозападна Европа трябваше да е издържала на поне 1250 HDD, но вместо това се е сблъскала с едва 1100 HDD.

Европейската уязвимост към температурни промени е осезаема, когато погледнете назад към рязкото застудяване в началото на декември. Необходими бяха само няколко студени и безветрени дни, за да се повишат цените на бензина. Краткосрочните цени за електричество скочиха до рекордно ниво. Но студеното време си отиде почти толкова бързо, колкото дойде.

Второ, Европа намали значително промишленото търсене на газ, като някои фабрики спряха работа, а други преминаха към дизелово гориво. Например, производството на химикали в Германия се срина. Потреблението на въглища също се е увеличило. Германските електроцентрали изгарят най-замърсяващите изкопаеми горива, за да спестят газ.

Като цяло търсенето на газ в Европа е с цели 20% под средното петгодишно ниво. В Германия потреблението на газ в началото на януари е било на моменти с 38% под средното. С рязкото спадане на търсенето Европа не е изчерпала запасите си от газ толкова бързо, колкото се очакваше – или толкова, колкото се опасявах. В момента резервоарите за съхранение са пълни на 82%, в сравнение със средната петгодишна стойност за средата на януари от 62%. Дори повторение на зимата от 2013-14 г. — когато Европа използва значителни запаси през втората половина на сезона — ще намали европейските нива само до около 45% до началото на април. Това е доста над петгодишната средна стойност от 33% — и всякакъв праг на паника.

С повече запаси от газ сега, европейските комунални услуги и правителствата ще трябва да купуват по-малко през пролетта и лятото, за да се подготвят за сезон 2023-24. Колкото по-рано свършва настоящата зима, толкова по-късно започва следващата.

Хавиер Блас е колумнист на Bloomberg Opinion, който отразява енергетиката и суровините. Той е бивш репортер на Bloomberg News и редактор за суровини във Financial Times.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Странно затопляна, Европа уж по топла, но потопена във вода! САЩ, Русия, Канада, Япония и др замразени -40 / -45С и после потопени, останалия свят пак мокър и ветрове се вихрят като Ферари с цвят червен! Е как става така, природата избирателно *богопомазва*!
38
1
 
8
 
! Отговори
ОФчу преди 1 година
Да, Климата се променя и това е факт! Но не поради така наречената фалшива доктрина с която ни разиграват наречена "Човешки фактор"! Цикличнст дами и г-да, Космическа Цикличност! Пред 10,000 години пусинята Сахара и така налеченият Златен Полумесец са били райски градини...!!! Имено в този район е бил насаден и Райският Едем! Истинските Учени знаят какво ни очаква ,както и скритият Глобалният елит!
37
0
 
1
 
! Отговори
Русия… преди 1 година
ви пуска по някоя новина- тук пожар, там самоубийство. Или някой си мисли че журналята обикалят с хеликоптер руското небе???
36
5
 
9
 
! Отговори
юбералес преди 1 година
Папата е укронацист и е излъгал господ.
35
3
 
15
 
! Отговори
Тигоро преди 1 година
Топла зима значи благодатна година. Това че студ и сняг помагат на добивите е в голяма степен мит.
34
4
 
3
 
! Отговори
Зозо преди 1 година
........................Руски МиГ-31К, носител на ракетите "Кинжал", се запали в небето над Беларус.............................. Уааааахаххаахахааааа, пак са пушили крепостните :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
33
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Топла зима, значи гладна година. Няма ли и снаг по върховете, ще е и жадна. Ще настанат игрите на глада..
32
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 34. като те изкарат на свободния пазар ще го затвориш набързо.
31
0
 
3
 
! Отговори
Стойне преди 1 година
Познавам ги хората там, добри са. Обичат си земята, селото и хубавите български. Народните. Песните. Нека да им пее. Има си една стара българска поговорка, а тя е, че който пее зло не мисли. Въпреки проклетията. В текста на Василке. Прабабата ми ме е учила да кълна, но само когато ме ядосат много. Не ме ядосват педните, а тези от поредното НС, които дори и редовно правителство не могат да си изберат.
30
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Клещеевка е отвоювана. Следва Бахмут.
29
1
 
1
 
! Отговори
Милионер преди 1 година
Ще я позлатим, ако дойде да пее на събора ни в Баховица. Г-жа БОТЕВА. Косъм няма да падне от главата й, а ще си тръгне с пари. Може и къща да й подаоим. Земи ще й дадем, Само да ни ги запее. Хубавите. Българските. НАРОДНИТЕ. ПЕСНИТЕ. Тези за Стойне и за Василка. А и не само баховчаните ще им ги дадем. Дано да знае къде е селото Баховица. ЕРГЕН.
28
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Току що спрях радиатора че се изпотих. Не са виновни климатичните промени, господ се подигра с Путин.
27
10
 
7
 
! Отговори
анонимен келеш преди 1 година
Путине нали обеща на наите русофилчета,че тази зима в България ще е студено и тъмно:):):)Аре спазвай си обещанията:):):)
26
3
 
10
 
! Отговори
морски преди 1 година
При недостатъчно вода в язовирите, Сезон 23`си отива бързо-бързо.
25
4
 
13
 
! Отговори
Споко преди 1 година
Споко, цели промишлени отрасил в ЕС затварят заради фалити или се изнасят в САЩ и Китай. До 2024 вече няма да има нужда от толкова много газ и нефт, промишлеността е най-големия потребител, ЕС ще кара спокойно и със съвсем малко газ.
24
2
 
14
 
! Отговори
Зимата преди 1 година
Миналата година големия сняг падна в началото на март. До средата на април имаше сняг по ски курортите. Затвориха зорлем на 5-6 април щото им изтичаха договорите за персонал и наем. А по миналата година през април валя сняг! Когато Тиквата спечели изборите, и загуби властта!
23
9
 
8
 
! Отговори
от Пиперево преди 1 година
По руската тв редовно пускат репортажи за разни комуналки в малки градчета в които не е правен ремонт откак са построени през съветско време. Еми трябва да ви кажа че бездомниците в тунела под лъвов мост живеят в по луксозни условия.
22
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какво е спасено, като производствата се изнасят към САЩ. Европа е пътник и то благодарение на Чичо Сам.
21
8
 
9
 
! Отговори
птица преди 1 година
Нищо, догодина, хем студ, хем ядро както е описано в Библията " Молете се да не е ..."
20
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лятото напълниха газохранилищата с руска газ по 3000 долара. А сега никой не купува, газта падна под 800$ А това лято като няма да има руска газ, а и друга газ повече няма да има, това е лимита, и от къде ще ги напълнят. На каква цена, като почнат да се бият кой пръв да купи да осигури зимата на 2024? Сега в момента никой не купува газ защото е топло и хранилищата още не са свършили, но какво става лятото когато всички се втурнат да купуват?