Ореолът на Бетелгейзе

Южноевропейската обсерватория публикува снимка на мъглявината
24 юни 2011 11:10,
22
Ореолът на Бетелгейзе
Изображение: ESO/P. Kervella

Астрономите от Южноевропейската обсерватория публикуваха снимка на мъглявината Бетелгейзе, съобщи Лента.ру.
С черен кръг е закрита най-ярката част от изображението, което позволява да се увеличи контрастността и да се види по-добре структурата на мъглявината. Червеният кръг в центъра на черния е самата звезда.

Освен това за сравнение учените са разположили в центъра на черния кръг изображение на тази част от мъглявината, която е била заснета до появата на новото изображение с помощта на инструмента NACO на Very Large Telescope – VLT.

Средният радиус на мъглявината е 400 астрономични единици. Неравномерната й структура, добре различима на новата снимка, се обяснява с това, че отговорността за образуването на мъглявината е на гигантски балони на звездата, напомнящи тези на кипяща вода, а така също и отделни изхвърляния на материя.

Действайки заедно, двата механизма позволяват на Бетелгейзе да губи материя с колосална скорост – една слънчева маса на 10 хил. години.

Звездата Бетелгейзе е алфа на Орион и се намира на "дясното рамо" на звездния ловец. Тя е една от най-ярките звезди на небето, а разстоянието до нея е около 600 светлинни години, като видимата звездна величина е около 0,42 (звездната величина на най-ярката звезда – Сириус, е минус 1,46). Тя се отнася към класа червени свръхгиганти.

Още по темата
Доскоро се смяташе, че Бетелгейзе е в крайния етап от съществуването си  и може да се превърне в свръхнова в близките хиляда години. Според последните проучвания обаче за това ще трябва да се изчака още милиони години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още по темата: Бетелгейзе
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
6
 
7
 
! Отговори
Винкеланджело преди 12 години
Тая пущина ше избуфне в най-скоро време и ше свети яко! Ношно време нема мое се спи!