Циклони, пожари, суша... Можем ли да спасим света за 12 години?

Историята показва, че е не е невъзможно
25 мар 2019 17:37, Нели Христова
34
Циклони, пожари, суша... Можем ли да спасим света за 12 години?
Снимки: Reuters

12 години. Толкова време ни остава преди температурата на планетата ни да се покачи с фаталните 1,5 градуса. Вече започваме да виждаме промените – циклони, пожари, наводнения и суши. Тежки зими и горещи лета. За да спрем края на началото, експертите казват, че трябва да направим радикални промени във всички нива на обществото.

"Всички ме питат дали това е възможно. - казва Андрю Симс, автор на книгата "Да отменим Апокалипсиса“ пред BBC. - А аз им казвам: "Ами...Правили сме го и преди.“

Още по темата

Поглеждайки назад в историята има хиляди примери как човечеството е постигало невъзможното, когато е вярвало, че това е изключително важно за развитието му. И го е правило в изключително кратки срокове.

Сега може и да приемаме жп линиите за даденост, но не така са стояли нещата във Великобритания през 18 век. Но по това време амбицията и скоростта на промяната били невероятни. Повече от 7000 километра жп линии са били положени в Обединеното кралство само за 7 години – 7 пъти колкото е цялата дължина на Острова.

През 1982 г. работниците подновили над 300 км от тях само за един уикенд. Започнали в събота и отворили линията отново в понеделник.

"Способни сме на невероятни неща, когато смятаме, че са наложителни“, обяснява Симс.

Огромната криза, в която изпадат Щатите през 30-те, принуждава президента Рузвелт да предприеме изключително крайни промени. Те възстановили състоянието на банките и върнали милиони хора на работа.

Започнало масово строителство, което приключило още през първите 100 дни на Рузвелт като президент.
21 милиарда долара били похарчени за 7 години. Много експерти твърдят, че сега са ни нужни подобни крайни промени, които да направят света по-чист и зелен. Но има едно притеснение – че правителствата днес няма да инвестират такива големи суми пари в спасяването на планетата. Въпреки че това не е невъзможно... След финансовата криза през 2007 година, повече от 400 милиарда паунда са напомпали икономиката на Великобритания и 3,7 трилиона тази на САЩ. 

Войната е опасна, но и променя обществото до неузнаваемост. По време на Втората световна британците се превръщат в изцяло нов народ – научават се да пестят, използват възможно най-малко ресурси, споделят това, което сами са отгледали, с другите. Тези, които оцеляват след края на войната са изключително здрави и амбицирани да възстановят напълно Великобритания.

"Избираме да отидем на Луната през това десетилетие, защото това начинание ще обедини най-доброто от енергията и уменията ни“ -  с тези думи Кенеди трансформира космическата програма на САЩ от научна фантастика в реалност. През 1969 година – седем години по-късно, Аполо 11 отлита към естествения ни спътник, а Армстронг прави първите си крачки на Луната.

Понякога цели, които на пръв поглед изглеждат недостижими, могат да бъдат постигнати за изключително кратко време. Помните ли изригването на вулкана в Исландия на 14 април 2010 година? Огромен облак скри Земята от Слънцето, причинявайки срив в авиацията по целия свят. Небето в Европа изведнъж затихна.

"Но спря ли това за кратко модерния живот? - пита Андрю Симс. - Не. Това, което се случи след това беше успокояващо. Показа ни колко лесно можем да се приспособим към промяната.“

Местните супермаркети започват да продават само родно производство, вместо плодове и зеленчуци, които  идват от другия край на света. Политиците обсъждаха важните теми на деня чрез видео разговори. Министър-председателят на Норвегия, който бе блокиран в Ню Йорк, управлява правителството си чрез таблет. Небето беше тихо, а модерният свят продължи да съществува.

Така че, можем ли да променим света за 12 години? Неоспоримо е, че това ще е огромно предизвикателство. 

До 2050 година трябва да сведем замърсяването с въглеродни емисии до нула. Експертите призовават да се купуват само сезонни храни, местно производство и само колкото е нужно, за да се сведе до минимум изхвърлянето на хранителни продукти. Старите си коли трябва да заменим с електрически, а за пътешествията си в чужбина вместо самолети да използваме влакове или автобуси. Домовете ни трябва да са добре изолирани, за да не хабим допълнително енергия за отопление, а вместо да пътуваме за бизнес конференция на другия край на света, ще е добре да я проведем от дома си чрез видео разговор. Компаниите от своя страна трябва да са сигурни, че продуктите им са с ниски или нулеви нива на въглеродни емисии.

Всичко това ще коства 2,4 трилиона долара и много общи усилия. Но човечеството се е справяло и преди, защо да не успее и сега?
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Свършиха балъците бачкатори. Иначе тарикати вечно е имало. Хората не са мързеливи, а са се уморили някой да използва труда им, а те да получават нищожни останки и живота им да става все по-труден и труден.
6
1
 
10
 
! Отговори
MACTИИ преди 5 години
Брякя, време е всите българе, сръбе и все дека сме на Балканите да се обединиме в Опълчението Балканско срещу чифyтeтo циoниcти, дека са окупирале наща земля балканска. Първо требе се разправиме с наще прoдажни политици! Они сисaт от америчката биcка дека лее отровно млeко. НА ОPУЖИЕ БРАКЯ!
5
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Наистина.Точно така е.Какъв е проблемът бракониерите и други престъпници да засаждат гори на мястото на изсечените?И то двойно.Вместо да седят и да мързелуват в затворите в тежест на обществото да свършат нещо полезно.Тези които унищожават природните ресурси за своя лична облага трябва да бъдат наказвани жестоко.Защото те унищожават бъдещето на човечеството.На човешката алчност трябва да се сложи край,за да има бъдеще.Чрез крути мерки.На никакво самосъзнание не може да се разчита.Такъв е човека
4
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това го кажете на големите бизнесменчета които са лакоми. Бълват пушилка колкото за 1 000 000 автомобила а после казват ами качете се на колела. Какво си мислят и тези които ни казват колко добри са ел.автомобилите. Какво им е доброто като за производството на батерии се замърсява в пъти повече от колкото автомобилите с нефт. А как ще се зареждат тези автомобили когато станат милиони. От къде ток. Този ток трябва да се произвежда в пъти повече отколкото сега. Все недомислици но с големи печалби.
3
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Историята показва, че е не е невъзможно" - определено е невъзможно. Злото в света нарасна до колосални размери и до определен момент и да е имало връщане назад, то вече няма.
2
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
What the fuc.k is края на началото бе гениални журналисти.Пояснявам за неграмотни и *** това не е същото като началото на края.А сега спрете да истерясвате защото последния път когато на земята температурата скочи не с 1,5 а с 25 градуса а въглеродния диоксид беше 42 процента от атмосферата вследствие на вулканични изригвания резултата беше че цялата земя се превърна в тропическа джунгла като в Амазония.Какво му е лошото на това.Че ще се закрие Топлофикация София ли бе нагли мошеници.
1
6
 
12
 
! Отговори
АМАН !!! преди 5 години
тези еко-глупости ги слушам от 1980 !!!леда щял да се топи и океана да ни залее ... е 40 години по-късно океана не е мръднал и на сантиметър !НЯМА ДА ПЛАЩАМЕ ЕКО ДАНЪЦИ ЕВРЕЙ ГНУСНИ !!!!!!!