Столична община удря скъпите квартали с по-високи данъци

Между 18% и 45% се качва данък сгради заради ново зониране
Обновена: 2 дек 2010 07:26 | 2 дек 2010 07:26,
61
Столична община удря скъпите квартали с по-високи данъци
Снимка: БГНЕС

По-високи данъци и такса "смет" може да плащат част от софиянци от следващата година, ако общинският съвет на столицата приеме предложението на финансовия заместник-кмет Минко Герджиков за ново зониране на града.

Докладът с предложението до общинските съветници е публикуван на интернет-страницата на Столичния общински съвет.

Новото зониране реално вдига данъка и таксата за живеещите в съседните на центъра квартали и на луксозните квартали от покрайнините на града.

Данъчната оценка на тези имоти ще се повиши между 18 и 45%. въпреки че доскоро столичният кмет Йорданка Фандъкова твърдеше, че няма да се вдигат данъците в София. А въз основа на данъчната оценка се определя размерът на данък сгради и такса смет.

Основният аргумент за предлаганите промени е, че сегашните граници на зоните в град София са определени през 1998 год., но заради бързо променящата се инфраструктура на града, центърът се е разширил, оформили са се престижни квартали с особено големи и луксозни къщи.

Предложението на Герджиков е няколко района да отидат в по-ниска зона - с други думи по-елитна зона, където и данъците са по-високи.

Освен сега съществуващите имоти към Първа зона да се включат и кварталите "Банишора", "Зона Б-5", "Зона Б-18". ж.к. "Сердика",ж.к. "Иван Вазов", кв. "Кривата река", участъка между Централна гара, Централна автогара и Сточна гара, предлага заместник-кметът.

Към Втора зона да се включат кварталите "Драгалевци", "Симеоново-север", вилна зона "Малинова долина",вилна зона "Малинова долина-Герена", кв. "Княжево", вилна зона "Киноцентъра - Трета част".

Базисната данъчна стойност на един кв.м. застроена площ,определена в Закона за местни данъци и такси в зависимост от конструкцията на сградата, варира от 17.00 лв. за масивна конструкция, до 4.40 лв. за паянтова сграда.

Базисната стойност се умножава с коефициент за местоположение на имота, съгласно местонахождението му в различните зони на града. За първа зона коефициентът е 93,6, за втора - 74,9, за трета - 63,2, за четвърта - 42,1 и за пета - 28,1.

За имотите, преминаващи от втора в първа зона данъчната оценка ще се увеличи средно с 25 процента, данъчните оценки на имотите преминаващи от трета в първа зона ще се увеличи с около 45 процента, данъчните оценки на имотите в кварталите "Драгалевци", "Княжево" (район "Витоша"), които ще преминат от трета във втора зона, ще се увеличат с 18 процента.

„Определянето на нови граници на зоните на град София ще доведе до по справедливо разпределение на данъчната тежест върху собствениците на имоти в столицата - в централните и престижни райони ще се завиши данъчната оценка, съответно размерите на данък недвижим имот и такса битови отпадъци, за сметка на по-крайните квартали, където промени не се предлагат”, посочва вписмените си мотиви към доклада заместник-кметът.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
2
 
15
 
! Отговори
марко преди 13 години
много си прав,брато
2
3
 
40
 
! Отговори
Българин преди 13 години
Поредната простотия - тия със скъпите къщи в крайните квартали няма да са първа зона и пак ще скатаватплащания заради безумието на един, дето мисли с мустаците си. Че кой богаташ живее в център бе, гл....???И в тези квартали, минаващи към първа зона знаеш ли какво е съотнтошението беден/богат??? Защо не въведете данък лукс??? Нали ще е местен данък и ще се определя от общината!!! Ей, гербери, досега бях с вас, ама заради такива *** деяния загубихте окончателно гласа ми!!!
1
8
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Бойко Борисов : "Данаци НЯМА да вдигаме !" - предизборно обещание !Една от ДЕСЕТКИТЕ ЛЪЖИ на Тиквата ! ! !И ВСИЧКИ ще я усетим тая лъжа с "джобът си " !