Архитектът на София: Столицата може да побере до 2 млн. души

София има потенциал за развитие в рамките на съществуващия град
31 май 2019 09:14, Александър Попов
170
Архитектът на София: Столицата може да побере до 2 млн. души
Снимка: Булфото, архив

Само преди 10 дни мнението, че още един милион души могат да живеят в София, като използват съществуващия жилищен фонд или незастроените все още терени за жилищни нужди, предизвика доста коментари и дискусии. То бе изказано от арх. Любо Георгиев, ръководител на екипа "Визия за София" и директор на "Софтпроект".

Анализът показва, че София няма необходимост от разширяване, защото според параметрите, които е дал Общият устройствен план, в рамките на компактния град могат да се съберат до 2 милиона обитатели. Това заяви архитектът на София Здравко Здравков пред "Труд". Така според думите му София може да нарастне с половин милион души. Поне според официалната статистика. Тъй като мнозина експерти смятат, че в столицата отдвана живеят над 2 млн. души.

Още по темата

Кои райони могат да се разрастват?

"Има доста територии, които не са използвани и не са достатъчно добре развити. Това са териториите на бившите индустриални зони. Дори в територията на компактния град. Най-голям инвестиционен интерес има за зоната НПЗ "Хладилника" – територията, заключена между ул. "Люба Величкова", продължението на ул. "Филип Кутев", Борисова градина, Зоопарка. Тази територия според анализите, които направиха колегите архитекти, би могла да събере между 12 000 и 15 000 души. София има огромни потенциали за развитие в рамките на съществуващия град. Инвеститорите трябва да погледнат терените в рамките на самия град. Преди да започнем да развиваме града си по периферията, трябва да използваме съществуващите пространства. Преди 30 години в Париж стартираха проекта Paris Rive Gauche за обновяване и превръщане на железопътната промишлена зона в изцяло жилищно и социално ориентиран квартал. Този проект в момента е завършен. Представете си, например, как би могло над гара Разпределителна да се слее един квартал като "Сухата река", който е изключително подценяван, с кв. "Гео Милев" – чрез свързване над пространството на ж.п. гарата. Градоустройството в съвременния 21 век търси да използва всички възможности на града като изоставени територии, жп гари, военни поделения, бивши индустриални зони. То ги използва за развитие на града, преди той да тръгне към периферията. Едно нарастване на града по периферията обикновено ангажира пътувания с личен автомобил. Как ще се отрази на животът ви, ако всеки ден пътувате по един час в едната посока и един в другата? Как ще си отглеждате детето, как ще го пращате на училище, как ще отиде на танци или спорт, когато трябва да му ангажирате персонален шофьор или ще му се налага да пътува с градския транспорт с часове. Трябва да бъдат изследвани всички зони в рамките на компактния град преди развитието на града да тръгне към периферията. Освен това трябва да си дадем ясна представа, че населението на България в един дългосрочен период трайно ще продължи да намалява. Статистиките говорят точно в тази посока. За съжаление, при условие, че раждаемостта у нас непрекъснато намалява, въпреки фактора, че София привлича млади хора от страната и се наблюдава трудова миграция, при намаляващия брой на населението в България, увеличаването на София няма да стане с такива големи темпове. Затова трябва внимателно да се анализират всички тези територии", заяви арх. Здравков.

Той сподели повече и за Наредбата за градската среда, с която центъра на София може да се лиши от висящите кабели, кичозни табели, климатици.

"Взехме редица примери от цяла Европа за начина, по който да се изработват подобен тип наредби и възприехме един модел, в който се създава определен стандарт за определен тип градски дизайн. Идеята е да създадем стандарти за градското обзавеждане т.е. като градска мебел, за настилките, за определени фасади. Това е огромна по обем работа и не може да бъде обхваната в рамките на 2019 г. или 2020 г. Пилотно стартирахме със стандарти за четири улици – това са ул. "Шишман", ул. "Граф Игнатиев", ул. "Шести септември", "Солунска". Извърши се цялостно 3D лазерно сканиране на тези сгради – изключително модерно, с висококачествена техника. То даде възможност да проследим всички тези наслоявания във времето до най-дребните детайли с балконски парапети, растери на дограми, фасадни решения, наслагване на кабели, климатици, реклама. Цялата тази информация е дигитализирана. Паметниците на културата да получат съответните препоръки за преместване на местата за реклама, т.е. местата за реклама да бъдат ясно дефинирани в рамките на определена зона от фасадата т.е. те не могат да бъдат разположени по цялата фасада. Всяка една от сградите ще получи своето досие. Ще знаете цветовото решение, вида на дограмата, на балконските парапети, местата за фасадно осветление и реклама. Ще установим местата за фирмените надписи, така че когато наемете дадено помещение да знаете къде да разположите фирмените надписи, цветовите решения, ще знаете изискванията за начина на монтаж на климатиците и др. Тази наредба според мен е една бяла лястовица, която ще покаже как трябва да си подредим града".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


170
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
4
 
33
 
! Отговори
Само питам преди 5 години
Увеличението на населението с 500 000 от Факултета ли се очаква да стане?
14
4
 
34
 
! Отговори
Бръм преди 5 години
То спални лесно се правят за милион, два, три милиона души... ама тия как ще пътуват, къде ще дишат, къде ще играят децата.... и най-важното, като сутрин всички си пуснат казанчето.... докога мислите че тая инсталация ще издържи..... Истината е че София се задъхва.... истината е че държавата не прави нищо за развитие на другите райони...
13
2
 
33
 
! Отговори
? преди 5 години
София има Главен Архитект на града?Ами по нищо не личи....мислех че нямаме такава позиция.
12
15
 
27
 
! Отговори
Сменяме столицата преди 5 години
Ако бях Народно Събрание, веднага променях в конституцията кой град е столица.Ще провъзглася Търново или Пловдив за столица, защото:1. И двата града са разположени централно, т.е. бързо се достига до тях.2. И двата града са исторически.3. И двата града вече са били столици.
11
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В кв. Изгрев и Изток. на Служителите от ДС. Апартаментите са им с по един стар п .а раЗит
10
4
 
34
 
! Отговори
Стоян преди 5 години
Виж си улиците, г-н Архитект, цяла София е в кръпки, кръпки, кръпки - до там си.
9
9
 
52
 
! Отговори
Технолог преди 5 години
Расте и грознее! Сега почвам да съчувствам на ония софиянци от старото поколение, дето тъгуват по времената когато София е била 700,000 души, било е зелено, чисто и подредено.Какво е туй безумие за 2 милиона души?! Защо? За какво? Всичкото селлянин да става софиянец?! Пълно безумие. Германия е 80 милиона и и само 3,5 милиона живеят в столицата Берлин, демек хората не се натискат да са столичани, има възможности и по другите градове.
8
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Столичани в повече. :)
7
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Комплекс Яворов е на половина празен. Апартаменти в който живееха по трима , четрима сега са с по един пенсионер или ппазни. Има и бл от 6ап без обитател Абонатната му работи, помпите работят за топлата вода. Общо взето държавата богата , народа беден.
6
2
 
29
 
! Отговори
Waffen SS преди 5 години
"гара Разпределителна да се слее един квартал като "Сухата река", който е изключително подценяван, с кв. "Гео Милев" чрез свързване над пространството на ж.п. гарата"А не така ,не е нужно да се сливат "Гео Милев",комп."Яворов"/бивш"Ленин"/ и "Изток".Изток вече сериозно е налазен от инвеститори и както се очакваше,просто го съсипаха,изчезна онзи китен и спокоен квартал от едно време.Някога пред блока на родителите на съпругата ми минаваха 10 коли на ден,а сега няма място за паркиране
5
2
 
27
 
! Отговори
И пет преди 5 години
може да побере, питам се обаче, на какво точно ще е столица? На някаква рядко населена пустиня от около 100 000 кв. км. Айде да не е пустиня, поне засега, но занемарен парк
4
1
 
38
 
! Отговори
ай сиктир преди 5 години
Ако зависи от строителните акули София може да побере и 20 милиона дано тези от които зависи това да имат нещо в главите и да мислят за града, а не само да си следят преводите по сметките.
3
3
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Заприличала столицата на ромски катун, те още щели да побират.....
2
3
 
38
 
! Отговори
гост преди 5 години
Май и в момента е побрала повече. Само селяните са толкова.
1
1
 
70
 
! Отговори
На Иван брат му преди 5 години
Охо - може, може! Тъпчете се като пилци в София. Няма нормални улици, няма места за паркиране, няма детски градини и училища за децата, няма паркове и градинки... Идилия!