София не е България, но дава 40% от брутния вътрешен продукт

Безработицата е най-ниска, заплатите са най-високи, инвестициите са най-големи
160
София не е България, но дава 40% от брутния вътрешен продукт
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Около 40% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България идва от София.

Столицата остава най-голямата областна икономика в страната, показват данните от новия Доклад “Икономически и инвестиционен профил на София 2019” на Общинската агенция за инвестиции.
Икономиката на София се характеризира и със значително по-висока от средната за страната инвестиционна активност.

По последни данни около 40% от разходите за дълготрайни материални активи и половината от преките чуждестранни инвестиции са направени именно в столицата.

Към края на 2018 г. София е привлякла 13 млрд. евро чужди инвестиции или около 9800 евро на човек от населението, което е близо три пъти повече от средната стойност за страната.

Основната част от инвестициите в София се насочват към услугите, които са и отраслите с най-голям принос в добавената стойност на местната икономика – 37% от всички ПЧИ до 2018 г. са се влели в него.

Това се дължи както на високите доходи и потребление в столицата, така и на факта, че градът е развит транспортен и логистичен център. Другите най-атрактивни сектори за чужди инвестиции в столицата са промишлеността и комуналните услуги, недвижимите имоти, ИТ и аутсорсинг индустриите.

София се отличава и с добро усвояване на европейски средства, което е основен източник на публични инвестиции.

До края на юни 2019 г. столицата е усвоила 4,2 млрд. лева.

Освен че привлича икономически активни хора от други области, столицата се характеризира и с концентрация на висококвалифицирано население.

Докато в страната делът на населението с висше образование е 28%, в столицата той е значително по-висок – над 51%.

Заетостта в София е най-висока – 76% (за възрастовата група между 15 и 64 години) през 2018 г., което е абсолютен рекорд в страната.

Предвид концентрацията на високообразовано население в работоспособна възраст, не е изненада фактът, че заетостта в София е най-висока – 76% (за възрастовата група между 15 и 64 години) през 2018 г., което е абсолютен рекорд както в столицата, така и в страната.

Безработицата в София пък е най-ниска (2,1%) спрямо всички области. Най-висок остава делът на заетите в търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети – близо 180 хиляди или ¼ от заетостта в столицата. След кризата се наблюдава сериозен ръст на работните места в ИТ индустрията и професионалните дейности, което е следствие от бума на тези сектори последните години. Заетите в административните и спомагателните дейности също се увеличават, част от които също могат да се причислят към увеличаването на аутсорсинг индустрията.

В унисон с най-високите нива на заетост в страната и с голямата тежест на отрасли, изискващи висока квалификация, заплатите в София (столица) са по-високи от средните в страната. През 2018 г. средната годишна заплата в столицата надмина 19 хил. лева, което е с над 38% повече от средната стойност за цялата икономика.

Освен образована работна ръка, София предлага и относително добра инфраструктурна свързаност. София е основен ж.п. център в страната и тук се намира и най-голямото летище в България. Летище София се състои от два пътнически и два товарни терминала. На Летище София оперират повече от 35 авиокомпании, обхващащи над 70 дестинации, а броят на пътниците се е увеличил до почти 7 милиона годишно.

София е и единственият град в страната с метро, което към момента обслужва около 380 000 души дневно и продължава да се разширява. Не на последно място, София предлага и добра интернет инфраструктура, като скоростта на интернет е сред най-високите в Европа, а ¾ от населението на 16-74 г. има достъп и ползва редовно интернет.

Местната данъчна среда в столицата е стабилна и предвидима. Противно на общата тенденция към увеличаване на местни данъци и такси в страната през последните години, основните местни данъци и такси в Столична община не са променяни през последните 8 г. (2012-2019 г.)

Интернет скоростта и достъпността също се нареждат сред предимствата на София. Столицата се отличава с една от най-високите скорости на интернет в Европа. Градът има втората най-висока средна скорост на интернет връзката в региона, както по отношение на свалянето (download), така и по отношение на качването (upload) на информация – съответно 24 и 21 мегабита в секунда. От всички големи градове в региона средната скорост на свалянето е чувствително по-висока само в Белград, но пък скоростта на качване в София е по-висока от всички останали.

Като цяло, перспективите пред развитието на София са положителни. Градът най-вероятно ще продължи да концентрира все по-голям дял от икономическата активност в страната заради положителните демографски процеси и лидерството си в развитието на най-бързо растящите сектори. Висококвалифицираната работна сила и в бъдеще ще привлича инвестиции в бързорастящите сектори на ИТ индустрията, аутсорсинга на бизнес услуги и някои промишлени дейности с относително висока добавена стойност.

София е много добре позиционирана и за развитие на някои нови форми на икономически отношения като услугите на дигиталната и споделената икономика. Това е така както заради подходящата ИТ инфраструктурата – високообразовани хора, висока средна скорост на интернет и множество ИТ компании и специалисти, така и заради големия брой на местното население.

В София е концентрирана и основната част от компаниите, занимаващи се в т. нар. творчески индустрии и този сектор също се развива бързо през последните години. Добра почва за развитие имат още търговията; транспорта, складирането и пощите; туризмът; строителството.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още по темата: СофияБВПикономика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
135
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
София е възможно да развие промишленост.Държавни, образователни и др. институции следва да се децентрализират.Столица е подходящо да стане централно разположеният, достоен град Карлово.
134
2
 
8
 
! Отговори
Dido преди 4 години
Като се има предвид, че реално вече над 50% от работещото население е в София, то дял от 40% от БВП е лош показател, особенно при изброените преимущества! Водещия дял на услугите пред производството също е лоша тенденция!А това, че почти полувината население на България ежедневно диша супер мръсния софийски въздух е бъдеща национална катастрофа!
133
1
 
2
 
! Отговори
Я съм там преди 4 години
*** е роден за града, за хаир в шоплъка.
132
1
 
8
 
! Отговори
Помня преди 4 години
До Анонимен 129 Глупости. При Тошо в провинцията плащали повече...Кой както се нареди с доносничество и подлизурство. Тошо е давал по 20 000 лв.на членовете на ЦК на БКП за Нова година , да не го свалят от власт. Такива пари обикновения българин не можеше да спести за цял живот. А във вилата на Кеворк Кеворкян намериха 600 000 лв.Представяте ли си ?Пишеше го в Р.дело. За това този всяка седмица повръща по демокрацията.
131
2
 
9
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Страната става икономическа пустиня.
130
2
 
3
 
! Отговори
статистиката преди 4 години
Между 70 % - 80 % в България от трудовото население живее в градовете. Това е тъка от методиката на Централизираната власт. В нормалнита ЕС държави този процент е около 50% на 50% градски и селски населениместа. Една малка държава като Швейцария е на челно место в Земеделието. А Германия е на първо место в Европа. Стотици земеделски продукти от германски частни земеделци са на пазарите в Източна Европа България Молдова,Беларус Русия. Особено в Русия се търсят млечните продукти от частните земе
129
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А твоя Иван ще варди блока и ще прави нова година с братовчетките заврян зет даси днес
128
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо само в София е живота идат някои забравят даси идват с месеци години защо усета да живее ш е в малките градове но всичко иска в София като малък и аз ходих сега си живея в малък е защо ми защото не искам да плащам 600 лева квартира и да не мога да си върна заема от 60 лева втора година че няма време.Няма друг път за рожденни дни има за клюки има *** за нас няма жива и здрава и на микре дано да има
127
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скоро цяла България ще се събере в София. А наоколо - пустош, незаконни ВЕЦ- цове, незаконни *** и умрели язовири. И пъбове за газ.
126
2
 
3
 
! Отговори
evropa преди 4 години
Sofia e ubeditelno nai tapata stoliza v evropa.
125
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Надежда....няма надежда..!!!
124
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Още преди 1989 в София работеха по-образованите хора, но тогава в провинцията плащаха повече, за да ограничат наплива на селяните към София. Сега нищо не ги спира.
123
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
РибатА съ умирисва от главътъ.
122
4
 
6
 
! Отговори
мснямаше салам преди 4 години
Още през най тошово даваха по 30лв столични
121
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
40% от БВП на България го дава София, значи София храни цяла България.
120
3
 
9
 
! Отговори
грешен код преди 4 години
Чета и мисля.Ми то само дерек тори и ли директори ли в София.Ааа и депутати.
119
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
София нищо не дава. Фирмите които се регистрират там плащат данъци на софиянци. С такива заглавия и статии можете да лъжете само ***. Заради едното летище всички мултинационали са с регистрации в София. Няма външно представителство на фирма, което да не е рагистрирано в София. Какво произвежда София???? Само услуги. Нищо друго.
118
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами да, тя даже МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ е в София. Командват оттам! Пълна централизация и урбанизация. Селата полу, до напълно празни, какъв БВП там?
117
11
 
6
 
! Отговори
Факт преди 4 години
В София живеят около 700-800 хиляди човека, от около 4-4,5 милиона останали да живеят в България, т.е. около 16-17% от живеещите в България, което не е толкова много. Много са тези 40% от БВП.
116
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В София преобладават услугите, а това не е истинска икономика.Млъкнииии уеееееееее!