София - град на различни скорости с бедни и богати квартали

Столицата трябвало да стане компактен, многообразен и адаптивен град
28 дек 2020 18:01,
257
София - град на различни скорости с бедни и богати квартали
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Любо Георгиев учи архитектура в IUAV (Венеция, Италия) и завършва магистратура по архитектура и урбанизъм в TU Delft (Делфт, Холандия). Има богат опит като проектант и ръководител на мултидисциплинарни екипи. Работи като директор на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK (Пловдив, 2014-2016), водещ проектант в Turenscape (Пекин, Китай 2012 – 2014), проектант в MVRDV (Ротердам, Холандия, 2009) и в Claus en Kaan Architecten (Амстердам, Холандия, 2007 – 2009).
Любо Георгиев е директор на Софияплан - общинското предприятие, което отговаря за пространственото и стратегическо планиране на Столичната община, от края на юли 2017 г. Успоредно с това е и ръководител на екипа, работещ по създаването на "Визия за София".

- Как изглежда София към края на 2020 г.? Какво беше постигнато през тази година в градоустройствен план и кои са най-неотложните задачи за следващата година?

- София 2020 изглежда като град на различни скорости. Има места, в които градската среда, доходите, обслужването и т.н. са на добро ниво и се радват на голям интерес на имотния пазар. Други също имат добри качества, но не успяват да се класират сред „перспективните“ квартали. Има и места, в които както качеството на средата, така и на обслужването и жизнения стандарт са на ниско ниво. Само по себе си това не е странно за голям град. Винаги има по-бедни и ощетени части, както и по-богати и благоустроени такива. Но това не бива да ни успокоява. Стремежът за създаване на качествена среда е по дефиниция постоянен, винаги може по-добре и винаги трябва да се стремим към по-добро.

Тази, както и всяка година, продължава прилагането на Общия устройствен план на Столична община. Това се случва в огромната си част чрез частните инвестиции, тоест строителството на сгради. Общината също реализира обекти, предвидени в плана, но за съжаление твърде бавно. Причините за това са много, като недостигът на пари е един, но не единствен проблем. Това, по което работим, е паспортизацията на всички квартали и населени места в общината. Паспортът на един квартал ще ни покаже какви са неговите най-силни и най-слаби страни. И така общината ще знае в какво и на кои места да инвестира приоритетно. Паспортизацията е част от определянето на промените, които трябва да направим в Общия устройствен план.

- В края на юли Столичният общински съвет прие „Визия за София“. По какъв начин трябва да се развива столицата през следващите 30 години?

- София трябва да стане компактен, многообразен и адаптивен град, който управлява умело ресурсите си и включва гражданите при вземането на решения. Столицата е на различен етап от изпълнението на всеки един от тези приоритети. В момента тя е сравнително компактен (да не се бърка с презастроен) град, но има признаци на разливане, а това е негативно.

София е разнообразен, но все още не се осъзнава като многообразен град, тоест като средище на хора с различни интереси, култури, социални практики и др. А градът има потенциал за това. София е слабо адаптивен град в момента. Климатичните промени, социални, здравни, икономически или демографски кризи биха й се отразили доста негативно. Трябва да сме много по-гъвкави – като начин на организация, финансиране, взаимодействие, качества на средата.

София в момента не управлява добре ресурсите си. Можем да го видим, като анализираме проблема с отпадъците. Необходимо е изграждането на икономически и поведенчески модел, в който отпадъците не са боклуци, които се стремим да заровим или изгорим, а са ресурс за бизнеса. И последно, в София има и добри примери за взаимодействие между граждани и местна власт, но въвличането на софиянци в управлението и решенията за града трябва да стане по-интензивно. Тоест има немалко работа пред София.

- „Визия за София“ ще е основа и за актуализирането на Общия устройствен план на София. Кои ще са  основните промени, които ще предложите?

- Една от промените ще засяга възможностите за застрояване. В момента в общината може да се строи твърде много, на твърде много места. Както виждаме, няма достатъчно инфраструктура, за да обслужи новите квартали, изградени на зелено. Тоест ще предложим намаляването на параметрите на застрояване, както и обхвата на градоустройствените зони.

Друга промяна ще засяга начина, по който се реализира планът. В момента той предвижда изключително много инфраструктура (пътища, паркове, трамваи и др.), но не е направена сметка дали общината може да си позволи да изгради цялата тази инфраструктура. Тоест ще целим да привържем всяко предвиждане на плана с оценка на ресурсите, необходими за неговото осъществяване, а вероятно и поддръжка.

Друга важна цел на Плана на София ще е да защити публичния интерес, насочвайки частната инициатива по един много по-организиран и координиран начин, отколкото това се случва в момента. Тези, както и други предложения за промяна в Плана ще представим през 2021 г. под формата на задание за изменение, за което ще търсим обратна връзка.

- Кои квартали в София са примери за правилно развитие и кои изостават и имат нужда от намеса?

- Не бих могъл да дам нито един пример. Има добри примери за качествено направени сгради, но за цялостна среда, която не е затворена зад ограда, за съжаление няма добри примери. И това е съществен проблем, който изначално е породен от предписанията на Общия устройствен план. Общината в момента няма ресурс да насмогне на частната инициатива, която се случва на твърде много различни места в града. За да може общината да фокусира ресурса, с който разполага, и да създаде качествена среда, тя не бива да допуска строителство навсякъде, особено на места, на които няма инфраструктура – пътища, градски транспорт, канализация, зелени площи, детска градина, училища и др.

- В каква посока има най-голяма възможност за развитие на София? Как северните квартали могат да станат по-привлекателни за инвеститорите?

- Най-добрата възможност за развитие е вътре в града. В София има голямо количество изоставени терени – най-вече бивши заводи. В повечето случаи те разполагат с някаква техническа инфраструктура. Това е голям плюс и oбщината трябва да успее да насочи инвестициите към такива терени, вместо към строителство на зелено, извън града.

Ако някой предпочита крайградския живот, то отново инвестициите трябва да се насочат към обновяването на съществуващи сгради в селата или тяхното заместване с по-нови, но не и строителство в полето или гората. Ако допуснем застрояване навсякъде, то ще отрежем клона, на който седим, и ще получим еднаква, банална, полупразна, полуградска, зле обслужена среда навсякъде.
 

Продължението на интервюто четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


257
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
203
0
 
7
 
! Отговори
73869 преди 3 години
Селата в полите на Витоша толкова се разпростряха, че вече планина не остана. Липсата на добри пътни артерии и улици, както и липсата на канализация са основната характеристика на т.нар. квартали на богатите. Такъв е манталитетът на хората с много пари в България - отходните им води изтичат в рекичките, които се вливат в Искъра. Сто визии да се изградят, докато не започнем от А и Б на градоустройството, няма да имаме истинка столица.
202
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Елитът на София се състои от сводници и шантонерки-манекенки,в този елитен бизнес участват 20-30 процента от хората които ви се натрапват като Хай-Лайф.Чочарките по околовръстното са в пъти по аристократични от разните му там певачки-забавачки и манекенки-карачки които са по международните журнали за баш красавиците на БГ прованса.Това е София общо взето.А, забравих за некорумпираните политици,пазачи на мутри и ДС-мекерета и техните държанки.Това е Елитът на София.
201
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Шопиянки и полушопиянки са позорно и Аморално известни с това, че раждат извънбрачни ко.пелета - справка - София е в класациите на деца, родени БЕЗ брак! И ми говорите , че тия безсрамни шопиянки и полушопиянки са били аристократките на България! ПФУ!
200
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ха, сега една добра новина - Карловските пожарникари спасиха котка, която е била изхвърлена ( предполагам от стопаните) в 11-метров кладенец.
199
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ХасВ Лозенец, Средец и Манастирски Ливади е аристрокрацията на София!В " вип" квартала Лозенец живеят предимно полушопчета, представящи се за шопи, а всъщност са и ***. Лозенец- ките полушопчета нямат нищо аристократично в самите тях, двойки, живеещи на семейни начала, фукащи се,че живеят в луксозен, но беден от към междублоково пространство, малки магазинчета квартал.... Малките магазинчета там няма, защото тия викосомерни полушопчета считат, че не е на нивото им да купуват от т
198
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименАко не бяха " омразните" комунисти и българските " провинциалисти", Шопия отдавна да беше турска тоалетна.....
197
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
София е напълно разбита от упражненията на последните ГлаДни Архитекти.Вече дори и аз не смятам, че може да се възстанови без яко взривяване на блокове. Позволиха си да орезилят и центъра. Няма хубав квартал, има хубаво каре или няколко карета. Не се заблуждавайте, че може да си купите в хубав квартал, такъв няма. Както е тръгнало дори и хубаво каре няма да има , а само хубава кооперация.
196
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Шопия трябва да празнува празника си на 30 Септември, а не на 17.09!
195
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След Освобождението ни, Шопия прави безумни и отвратителни антибългарски действия. Един от първите шопски кметове решава да СЪБАРЯ Православни Храмове (уви, за съжаление това злодеяние се случва), уж с цел да прокара електричество! На тоя нещатсник храмовете са му пречели! Накрая тоя умира в страшни мъки. На фасадата на мин. на отбраната са сложили като ловни трофеи главите на български царе, което е и ГАРВА с България, НО и ДОКАЗАТЕЛСТВО, че шопите и полушопите са безродни ***!
194
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако не бяха " омразните" "провинциалисти", Шопия и доден днешен щеше да си бъде турска тоалетна....
193
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Жителите, които живеят в шопските "вип" квартали Иван Вазов и Лозенец, са предимно надути от излишно и безпочвено самуочувствие, горделивост и надменност хора, които се мислят за баш софиянци, та даже не пропускват да показват високомерно презрение едни към други,а какво остава за другите хора. Тия "випове" не са и шопчета, а ПОЛУшопчета, шопите отдавана измряха, те са се смесили родово с хора, които не са родом от Шопия. Така, че в Шопия шопите измряха, но полушопчета, смятащи се за шопи- много
192
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Младости-те е пренаселено и презастроено, няма и места за нормално паркиране. В Банишора и около него и Сердика - има и разни надрусани, в квартали като Красна Поляна, Овча Купел и др. *** преобладават. В Кв. Надежда има много разнообразие от магазани, плод- зеленчук и бакалии, има и блоково пространство и разбира се .... котки.
191
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В средната ( централната) част и в някои вип шопски квартали не можете да видите и котки дори! Толкова са изтънчени жителите им, че смятат за огромен грях да има такива животни.
190
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За съжаление най- крайните шопски квартали са оставени без поддръжка и грижа, уви, нямат благоволението на Самоковската " даскалица" и на мутрата от Банкя, и те, уви, са без нормално и качествено ВиК ( например). Крайните квартали биват презирани от " вип" шопски квартали.
189
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Шопия има и много градинки и паметници, за съжаление и много улици, " посветени" на никому незивестни западняци, предимно известни с хомосексуалните си наклонности, а не с нещо полезно за България.По отношение на софийските квартали, гледайте не лъскавото, а какво има в тях - дали има църква, магазини, блоково пространство, зеленина, ВиК, ТЕЦ. Даже и в луксозни квартали като например Лозенец,Борово няма разнообразие на магазини, няма магазини плод - зеленчук, междублоково пространство няма..
188
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Шопия не е най- важната за България. В град София (Шопия) единственото е, че има много православни храмове и църкви, но всичките те не могат и да се сравняват с Най- Голямата Българска Православно- Християнска и Историческа Светиня - Рилския Манастир с Църквата " Рождество Богородично".
187
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
София е един провален експеримент, трябва да се почне с нова столица на чисто.
186
1
 
21
 
! Отговори
Хората, хората... преди 3 години
Обстановката я правят хората, не парите или стандарта на живот. Селото на Боко можеше да е Карлови Вари... Но вместо това от него лъха на Соц и ниска култура и бедна душевност. Такива сме си. Племе... Колкото до кварталите. Живея в "престижен" такъв. Пред Артекса долу минава каруца по няколко пъти на ден... Улицата е м ръсна и хората хвърлят бо клуци. Тук и богат да си, живееш в ко чина. Няма я естетиката, няма го усета - има само неосъзнати при мати и зомбита. Заслужаваме си всичко!
185
1
 
8
 
! Отговори
Хората, хората... преди 3 години
Обстановката я правят хората, не парите или стандарта на живот. Селото на Боко можеше да е Карлови Вари... Но вместо това от него лъха на Соц и ниска култура и бедна душевност. Такива сме си. Племе... Колкото до кварталите. Живея в "престижен" такъв. Пред Артекса долу минава каруца по няколко пъти на ден... Улицата е *** и хората хвърлят ***. Тук и богат да си, живееш в ***. Няма я естетиката, няма го усета - има само неосъзнати *** и зомбита. Заслужаваме си всичко!
184
4
 
5
 
! Отговори
Гигов преди 3 години
Въпрос към Руските гъзомийци: Защо навсякаде искот бисквитки и съгласие за ползване на лични данни. Това шпионаж ли е мамка му???не станахме ли вече за посмешище. Питам в Румъния,такова нещо няма.Също и в Полша ,Унгария,Сърбия,Германия. Само ние ли сме *** на всички нации.Коя е тъмната сила дето ни управлява,кой е демона???????????