София - град на различни скорости с бедни и богати квартали

Столицата трябвало да стане компактен, многообразен и адаптивен град
28 дек 2020 18:01,
257
София - град на различни скорости с бедни и богати квартали
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Любо Георгиев учи архитектура в IUAV (Венеция, Италия) и завършва магистратура по архитектура и урбанизъм в TU Delft (Делфт, Холандия). Има богат опит като проектант и ръководител на мултидисциплинарни екипи. Работи като директор на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK (Пловдив, 2014-2016), водещ проектант в Turenscape (Пекин, Китай 2012 – 2014), проектант в MVRDV (Ротердам, Холандия, 2009) и в Claus en Kaan Architecten (Амстердам, Холандия, 2007 – 2009).
Любо Георгиев е директор на Софияплан - общинското предприятие, което отговаря за пространственото и стратегическо планиране на Столичната община, от края на юли 2017 г. Успоредно с това е и ръководител на екипа, работещ по създаването на "Визия за София".

- Как изглежда София към края на 2020 г.? Какво беше постигнато през тази година в градоустройствен план и кои са най-неотложните задачи за следващата година?

- София 2020 изглежда като град на различни скорости. Има места, в които градската среда, доходите, обслужването и т.н. са на добро ниво и се радват на голям интерес на имотния пазар. Други също имат добри качества, но не успяват да се класират сред „перспективните“ квартали. Има и места, в които както качеството на средата, така и на обслужването и жизнения стандарт са на ниско ниво. Само по себе си това не е странно за голям град. Винаги има по-бедни и ощетени части, както и по-богати и благоустроени такива. Но това не бива да ни успокоява. Стремежът за създаване на качествена среда е по дефиниция постоянен, винаги може по-добре и винаги трябва да се стремим към по-добро.

Тази, както и всяка година, продължава прилагането на Общия устройствен план на Столична община. Това се случва в огромната си част чрез частните инвестиции, тоест строителството на сгради. Общината също реализира обекти, предвидени в плана, но за съжаление твърде бавно. Причините за това са много, като недостигът на пари е един, но не единствен проблем. Това, по което работим, е паспортизацията на всички квартали и населени места в общината. Паспортът на един квартал ще ни покаже какви са неговите най-силни и най-слаби страни. И така общината ще знае в какво и на кои места да инвестира приоритетно. Паспортизацията е част от определянето на промените, които трябва да направим в Общия устройствен план.

- В края на юли Столичният общински съвет прие „Визия за София“. По какъв начин трябва да се развива столицата през следващите 30 години?

- София трябва да стане компактен, многообразен и адаптивен град, който управлява умело ресурсите си и включва гражданите при вземането на решения. Столицата е на различен етап от изпълнението на всеки един от тези приоритети. В момента тя е сравнително компактен (да не се бърка с презастроен) град, но има признаци на разливане, а това е негативно.

София е разнообразен, но все още не се осъзнава като многообразен град, тоест като средище на хора с различни интереси, култури, социални практики и др. А градът има потенциал за това. София е слабо адаптивен град в момента. Климатичните промени, социални, здравни, икономически или демографски кризи биха й се отразили доста негативно. Трябва да сме много по-гъвкави – като начин на организация, финансиране, взаимодействие, качества на средата.

София в момента не управлява добре ресурсите си. Можем да го видим, като анализираме проблема с отпадъците. Необходимо е изграждането на икономически и поведенчески модел, в който отпадъците не са боклуци, които се стремим да заровим или изгорим, а са ресурс за бизнеса. И последно, в София има и добри примери за взаимодействие между граждани и местна власт, но въвличането на софиянци в управлението и решенията за града трябва да стане по-интензивно. Тоест има немалко работа пред София.

- „Визия за София“ ще е основа и за актуализирането на Общия устройствен план на София. Кои ще са  основните промени, които ще предложите?

- Една от промените ще засяга възможностите за застрояване. В момента в общината може да се строи твърде много, на твърде много места. Както виждаме, няма достатъчно инфраструктура, за да обслужи новите квартали, изградени на зелено. Тоест ще предложим намаляването на параметрите на застрояване, както и обхвата на градоустройствените зони.

Друга промяна ще засяга начина, по който се реализира планът. В момента той предвижда изключително много инфраструктура (пътища, паркове, трамваи и др.), но не е направена сметка дали общината може да си позволи да изгради цялата тази инфраструктура. Тоест ще целим да привържем всяко предвиждане на плана с оценка на ресурсите, необходими за неговото осъществяване, а вероятно и поддръжка.

Друга важна цел на Плана на София ще е да защити публичния интерес, насочвайки частната инициатива по един много по-организиран и координиран начин, отколкото това се случва в момента. Тези, както и други предложения за промяна в Плана ще представим през 2021 г. под формата на задание за изменение, за което ще търсим обратна връзка.

- Кои квартали в София са примери за правилно развитие и кои изостават и имат нужда от намеса?

- Не бих могъл да дам нито един пример. Има добри примери за качествено направени сгради, но за цялостна среда, която не е затворена зад ограда, за съжаление няма добри примери. И това е съществен проблем, който изначално е породен от предписанията на Общия устройствен план. Общината в момента няма ресурс да насмогне на частната инициатива, която се случва на твърде много различни места в града. За да може общината да фокусира ресурса, с който разполага, и да създаде качествена среда, тя не бива да допуска строителство навсякъде, особено на места, на които няма инфраструктура – пътища, градски транспорт, канализация, зелени площи, детска градина, училища и др.

- В каква посока има най-голяма възможност за развитие на София? Как северните квартали могат да станат по-привлекателни за инвеститорите?

- Най-добрата възможност за развитие е вътре в града. В София има голямо количество изоставени терени – най-вече бивши заводи. В повечето случаи те разполагат с някаква техническа инфраструктура. Това е голям плюс и oбщината трябва да успее да насочи инвестициите към такива терени, вместо към строителство на зелено, извън града.

Ако някой предпочита крайградския живот, то отново инвестициите трябва да се насочат към обновяването на съществуващи сгради в селата или тяхното заместване с по-нови, но не и строителство в полето или гората. Ако допуснем застрояване навсякъде, то ще отрежем клона, на който седим, и ще получим еднаква, банална, полупразна, полуградска, зле обслужена среда навсякъде.
 

Продължението на интервюто четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


257
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
163
6
 
46
 
! Отговори
Ghghfhfgfg преди 3 години
Нашите архитекти и управници да се разходят до Осло, Копенхаген и Стокхолм и тогава да приказват за жизнена среда. Реално такава няма в София. Една ко чи на, едно строене на парче, никаква зеленина, никакъв въздух. Тъжно, но факт.
162
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен 13 преди 3 години
До АнонименНе. КОМПЛЕКСИРАНИ СА.
161
1
 
35
 
! Отговори
хехе преди 3 години
тоя ще стане добър политик най скоро ...явно за такъв го готвят......толкова приказки ...а нищо не каза...един въпрос защо не се е задържал на едно работно място повече от 2 години....
160
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Този да си ходи обратно в Холандия там да си ръси глупостите
159
28
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След Освобождението София е била с по-малко население от Русе.кажи-речи колкото едно по-голямо село днес.Но по стечение на обстоятелствата,София става столица по заповед на Русия,не забравяйте че Княжество България замени Османското владичество с руско такова.Инче центърът на България винаги си е бил Филибето.Дори и днес.Между другото такава чикундурщина и простотия като в София,никъде другаде в България няма да срещнете.Кореняк софиянците са много малко,и никога не се изтъкват че са кореняци.
158
13
 
7
 
! Отговори
варненски преди 3 години
Ей шопи,как е подуяне като квартал кажети, искам да емигрирам муахахаха
157
7
 
47
 
! Отговори
Гаро преди 3 години
Преди повече от 65год. можеше да се каже че София е не лош и приятен град.За да не коментирам и дразня определини"хора" мога да кажа че в момента и то от доста отдавна положението в София е ужас!?...
156
2
 
24
 
! Отговори
Правилно преди 3 години
Е господин архитект. Предоложи на Фандъкова и СОС да инвестира в изостаналите квартали и до 10 години да изравните инвестициите от последните 30 години на квадрат инвестиции в рамките на околовръстното. Новите квартали да си прокарват ток, вода и пътища за сметка на инвеститорите.А може да накарате и комплекса в Лозен да поеме разходи по инфраструктурата до него и част от детелината на околовръстното.
155
8
 
62
 
! Отговори
Един преди 3 години
Инфраструктура в София има горе долу в центъра , по кварталите е пълен ужас. В целият ми квартал паркират по тротоари и кал, просто защото няма къде и десетилетия наред никой не се сети да направи едни паркинги. И това е европейска столица хахахахахах, никакъв шанс! А цените са същите като в градове като Валенсия и Рим. Пълен смях и жалка картинка.
154
4
 
46
 
! Отговори
Стар Софиянец преди 3 години
От хора като този зависи как ще изглежда София и затова в София става все по-зле в последните години. Вижте му заучените "разсъждения " нямащи нищо общо с българската действителност и още по-малко с тази в София
153
17
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На който не му харесва в София, да си Оди от там от където е!Между другото откакто има пандемия е доста по-добре. Вечер се прибирам за 15 мин. от офиса.
152
0
 
60
 
! Отговори
Аз преди 3 години
Работя в голяма международна IT компания, един от най-търсените работодатели в София. Над 90% от персонала са програмисти. НИКОЙ не кара порше, еле па чисто ново. Изобщо не бих казал, че на паркинга има някакви кой знае колко скъпи коли. Тия приказки за 5-цифрени заплати са пълни измишльотини. Да, програмистите печелят добре за стандартите на София, но в никакъв случай не са милионери.
151
0
 
6
 
! Отговори
До край преди 3 години
Защо мислиш, че съм завършил сега?
150
11
 
23
 
! Отговори
. преди 3 години
Щом толкова е учил и има такъв опит трябва да е наясно, че специално софия трябва да се изрине с бомби, взривове и булдозери и всичко да се почне на чисто!
149
6
 
48
 
! Отговори
V преди 3 години
В София не е трябвало да бъде допускано такова строителство но който дойде на власт гледа да напълни чекмеджето .Инфраструктура никой не прави щото тя не може да се продава. Все пак в София са чекмеджетата на властта .И съответно има повече пари. В България няма свободен пазар ,а това означава че властта разпределя парите и възможностите. Имало преуспели. Пеевски ,Киро гела и Баневи .Всички те преуспяха в рязането на приватизирани предприятия и изнасяне на парите .Събудете се .
148
3
 
17
 
! Отговори
Край преди 3 години
До 167 да завършваш право сега е като да си купиш фабрика на 9ти септемвриЩо го учи не виждаш ли че няма нищо повече от юристи и същевременно съдебната система не работиИма дела по на 15 - 20 години
147
11
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Винаги съм се питал - защо всички неприятни са в ГЕРБ?
146
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Номер 167, един съвет. След като си завършил право, това е хуманитарна специалност, не се бутай при програмистите, там ще ти бъде безкрайно скучно и няма да имаш удовлетворение. Моето мнение е да помислиш за медицинска специалност, не казвам лекар, а нещо в тази сфера. Няма да сгрешиш и винаги ще имаш работа, освен това никога няма да се притесняваш от уволнение, защото работа има много.
145
7
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
София е ужасна, просто освен грозен и неподдържан град е и ужасно, ужасно претъпкан. По улиците върволици от хора, хора, хора, велосипеди, кучета. Ще си купя къща в гората. Цяла Бълагрия се пренесе в София и е повече от неприятно.
144
4
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като чета какви умни и успели хора живеят в София, очите ми се изпълват със сълзи, а сърцето с благодарност към Господ, че ми позволява да дишам от въздуха им, влачейки жалкото си съществуване в същото населено място!В крайна сметка съм завършил само едно смешно право в СУ и нямам, ама абсолютно никакво понятие от програмиране, тоест съм напълно безполезен.