София - град на различни скорости с бедни и богати квартали

Столицата трябвало да стане компактен, многообразен и адаптивен град
28 дек 2020 18:01,
257
София - град на различни скорости с бедни и богати квартали
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Любо Георгиев учи архитектура в IUAV (Венеция, Италия) и завършва магистратура по архитектура и урбанизъм в TU Delft (Делфт, Холандия). Има богат опит като проектант и ръководител на мултидисциплинарни екипи. Работи като директор на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK (Пловдив, 2014-2016), водещ проектант в Turenscape (Пекин, Китай 2012 – 2014), проектант в MVRDV (Ротердам, Холандия, 2009) и в Claus en Kaan Architecten (Амстердам, Холандия, 2007 – 2009).
Любо Георгиев е директор на Софияплан - общинското предприятие, което отговаря за пространственото и стратегическо планиране на Столичната община, от края на юли 2017 г. Успоредно с това е и ръководител на екипа, работещ по създаването на "Визия за София".

- Как изглежда София към края на 2020 г.? Какво беше постигнато през тази година в градоустройствен план и кои са най-неотложните задачи за следващата година?

- София 2020 изглежда като град на различни скорости. Има места, в които градската среда, доходите, обслужването и т.н. са на добро ниво и се радват на голям интерес на имотния пазар. Други също имат добри качества, но не успяват да се класират сред „перспективните“ квартали. Има и места, в които както качеството на средата, така и на обслужването и жизнения стандарт са на ниско ниво. Само по себе си това не е странно за голям град. Винаги има по-бедни и ощетени части, както и по-богати и благоустроени такива. Но това не бива да ни успокоява. Стремежът за създаване на качествена среда е по дефиниция постоянен, винаги може по-добре и винаги трябва да се стремим към по-добро.

Тази, както и всяка година, продължава прилагането на Общия устройствен план на Столична община. Това се случва в огромната си част чрез частните инвестиции, тоест строителството на сгради. Общината също реализира обекти, предвидени в плана, но за съжаление твърде бавно. Причините за това са много, като недостигът на пари е един, но не единствен проблем. Това, по което работим, е паспортизацията на всички квартали и населени места в общината. Паспортът на един квартал ще ни покаже какви са неговите най-силни и най-слаби страни. И така общината ще знае в какво и на кои места да инвестира приоритетно. Паспортизацията е част от определянето на промените, които трябва да направим в Общия устройствен план.

- В края на юли Столичният общински съвет прие „Визия за София“. По какъв начин трябва да се развива столицата през следващите 30 години?

- София трябва да стане компактен, многообразен и адаптивен град, който управлява умело ресурсите си и включва гражданите при вземането на решения. Столицата е на различен етап от изпълнението на всеки един от тези приоритети. В момента тя е сравнително компактен (да не се бърка с презастроен) град, но има признаци на разливане, а това е негативно.

София е разнообразен, но все още не се осъзнава като многообразен град, тоест като средище на хора с различни интереси, култури, социални практики и др. А градът има потенциал за това. София е слабо адаптивен град в момента. Климатичните промени, социални, здравни, икономически или демографски кризи биха й се отразили доста негативно. Трябва да сме много по-гъвкави – като начин на организация, финансиране, взаимодействие, качества на средата.

София в момента не управлява добре ресурсите си. Можем да го видим, като анализираме проблема с отпадъците. Необходимо е изграждането на икономически и поведенчески модел, в който отпадъците не са боклуци, които се стремим да заровим или изгорим, а са ресурс за бизнеса. И последно, в София има и добри примери за взаимодействие между граждани и местна власт, но въвличането на софиянци в управлението и решенията за града трябва да стане по-интензивно. Тоест има немалко работа пред София.

- „Визия за София“ ще е основа и за актуализирането на Общия устройствен план на София. Кои ще са  основните промени, които ще предложите?

- Една от промените ще засяга възможностите за застрояване. В момента в общината може да се строи твърде много, на твърде много места. Както виждаме, няма достатъчно инфраструктура, за да обслужи новите квартали, изградени на зелено. Тоест ще предложим намаляването на параметрите на застрояване, както и обхвата на градоустройствените зони.

Друга промяна ще засяга начина, по който се реализира планът. В момента той предвижда изключително много инфраструктура (пътища, паркове, трамваи и др.), но не е направена сметка дали общината може да си позволи да изгради цялата тази инфраструктура. Тоест ще целим да привържем всяко предвиждане на плана с оценка на ресурсите, необходими за неговото осъществяване, а вероятно и поддръжка.

Друга важна цел на Плана на София ще е да защити публичния интерес, насочвайки частната инициатива по един много по-организиран и координиран начин, отколкото това се случва в момента. Тези, както и други предложения за промяна в Плана ще представим през 2021 г. под формата на задание за изменение, за което ще търсим обратна връзка.

- Кои квартали в София са примери за правилно развитие и кои изостават и имат нужда от намеса?

- Не бих могъл да дам нито един пример. Има добри примери за качествено направени сгради, но за цялостна среда, която не е затворена зад ограда, за съжаление няма добри примери. И това е съществен проблем, който изначално е породен от предписанията на Общия устройствен план. Общината в момента няма ресурс да насмогне на частната инициатива, която се случва на твърде много различни места в града. За да може общината да фокусира ресурса, с който разполага, и да създаде качествена среда, тя не бива да допуска строителство навсякъде, особено на места, на които няма инфраструктура – пътища, градски транспорт, канализация, зелени площи, детска градина, училища и др.

- В каква посока има най-голяма възможност за развитие на София? Как северните квартали могат да станат по-привлекателни за инвеститорите?

- Най-добрата възможност за развитие е вътре в града. В София има голямо количество изоставени терени – най-вече бивши заводи. В повечето случаи те разполагат с някаква техническа инфраструктура. Това е голям плюс и oбщината трябва да успее да насочи инвестициите към такива терени, вместо към строителство на зелено, извън града.

Ако някой предпочита крайградския живот, то отново инвестициите трябва да се насочат към обновяването на съществуващи сгради в селата или тяхното заместване с по-нови, но не и строителство в полето или гората. Ако допуснем застрояване навсякъде, то ще отрежем клона, на който седим, и ще получим еднаква, банална, полупразна, полуградска, зле обслужена среда навсякъде.
 

Продължението на интервюто четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


257
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
123
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
При нас ИТ специалистите са със заплати между 900 и 2100 лева месечно.
122
2
 
4
 
! Отговори
до 143 преди 3 години
Ако двойкаджия, като теб, успее да каже какво число е с 18 цифри, ще те поздравя и ще знам, че със сигурност взимаш заплата ПОНЕ на касиерка в Лидл (1500лв.).
121
7
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Заплатата ми е осемнайсет цифри. Живея в огромен пентхаус на "Патриарха" и "Витошка" и замерям минувачите долу със златни наполеони за забавление. Просто не знам вече какво да си правя парите. Чистачката ми е завършила в Бръшлянената лига, давам и пет цифри.Кола не карам, защото и най-скъпата ми се струва мизерна, носят ме момчета, национали по акробатика.
120
4
 
6
 
! Отговори
до 139 преди 3 години
Интересно. Айде да видим заплатие в Пейсейф във Варна. Неразличими от тези в София. 1:1 (средна над 6000лв. при всички случаи).
119
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
апетитите на мафията в Софиа . Готвят план за още строежи в центъра върху държ имоти -стари заводи,междублокови и ще ги заграбят. Къв е тоя любо бе ?-марионетка в ръцете на мафията
118
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много ще се радвам всички герберасти да се ваксинират и най-после да се избавим от тая крадлива некадърна пасмина.
117
4
 
2
 
! Отговори
Krisko преди 3 години
До до 132Извън София и донякъде Пловдив и Варна, ИТ-тата са на доста ниски заплати. Като цяло там всички са на ниски заплати.
116
9
 
9
 
! Отговори
до 132 преди 3 години
Да вметнем само, че технологичният сектор у нас е около 160 000 души (90% в София), от които програмистите са над 30000. А заплата 1500 за ИТ специалист не съществува и никога няма да съществува. На junior-ите в моя екип (бази от данни, малко алгоритми, какъв да е програмен език и английски перфектен) им даваме 3200 бруто.
115
1
 
8
 
! Отговори
ццц преди 3 години
Решението е да позастроят още няколко 10 етажни блока с 3 гаража и 5 паркоместа и офиси без такива.
114
14
 
4
 
! Отговори
до 132 преди 3 години
Викаш малко хора с голЯми заплати. Аз пък ще ти кажа, че преди 6 години работих в Райфайзен банк в DWH отдела им като senior и взимах 3800 чисто, които ми бяха крайно малко, затова смених. В момента кажи-речи взимам тройно. ИТ човек със заплата под 3000лв. у нас НЯМА. Стига сте се залъгвали, нали и тебе те виждам що за неправилно говорещ мечтаещ индивид си... Извинявай, ама 1500лв. взимат касиерките в Лидл- ей го нa Lidl Plus и им е изтипосана жалката заплата на първа страница там.
113
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И ний у нашата фирма предоговаряме заплатите,към по-високи,става въпрос за минималните + 20-30 кинта отгоре!Берекет голем ни чака!
112
2
 
16
 
! Отговори
Голям смях преди 3 години
Програмистите ряпа да ядат с техните заплати пред нас чистачките. Ние сме половин милион и заплатите ни са над 20000 лева месечно. Бием даже общите работници, които са 600 хиляди със средна заплата от 15000 лева месечно. Масово изкупуваме новите жилища в София и програмистите не могат да се доредят.
111
2
 
9
 
! Отговори
Факт преди 3 години
Този младеж от интервюто е много далеч от истината, ама наистина много далеч. Чак е учудващо, че го смятат за експерт.
110
3
 
26
 
! Отговори
Разделяй и владей преди 3 години
Разделяй и владей. Как винаги се намират хора, които ви подхвърлят въдичката с лъжата за огромните заплати на програмистите и масово се хващате на нея? Тъй като и аз съм в този сектор, ще ви кажа, че това е лъжа. Има мялко на брой хора сред ИТ с относително голями заплати, но средната заплата е много под нивата, за които някои пишат тук. Например ИТ специалистите в банките са със средна заплата от порядъка на 1500 лева. Програмистите като част от ИТ специалистите са около 5000 хиляди човека.
109
10
 
9
 
! Отговори
до 114 преди 3 години
Много правилно мнение. Българинът не обича да гледа успелите. Той обича да е аутсайде и по мислене, и по ценности, които олицетворяват и дохода му. Българинът е пръв в ЕС по брой собствени жилища. Защо?! Само софрата и къщата са му в празната глава. Цял живот спестява за жилище, вместо да вложи в образование и квалификация, след което да изплати едно жилище за десетократно по-малък срок. Същото и с колите. Навил си на пръста как новата кола е скъпа, което изобщо не е така...
108
11
 
24
 
! Отговори
Кореняк преди 3 години
София не е това което беше. София беше коренно различна. Кореняк софиянец съм, от дълги години живея в чужбина но когато се прибера в БГ, повече от няколко дена не издържам в София. Абсолютна какафония, мръсотия, невероятно абсурдни арх. стилове съчетани с рушащата се социалистическа архитектура и безумни грозни места. Единственият плюс е транспорта който е уреден и метрото + близостта на Витоша. Сравявайки столицата ни с други столици, сори ама сме на опашката, за жалост.
107
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китайският е труден, но руският лесно се учи, почти като българския е.
106
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Промишленото производство ще бъде разрушено, образованието провалено, здравеопазването съсипано. Увеличаване на безработицата, бедността и като резултат - социални вълнения. Осъществяване на глобалната цел - преустройване на икономиката на базата на шестия модел (industry 6.0) на производство, основаващ се на наслагване на материал (пример, 3D принтер), а не на отнемане(студена обработка) както е сега, пълна автоматизация и роботизация с мащабно освобождаване на работна ръка и, като следствие, прекрояване на политическата карта на света.
105
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ще има излишък от човешка стока на пазара на труда. Цената на човешката стока на пазара на труда ще продължи да пада. За едно работно място ще се състезават поне по 100 човека да го спечелят. А тези имат щастието да спечелят работно място ще работят до изнемогване като товарни добичeтa на капиталиста за добив на печалба, и ще се тресат от страх да не загубят работата си зашото децата им ще гладуват а банката и топлофикация ще им продадат жилището и ще останат на улицата на произвола без препитание и без подслон.
104
3
 
8
 
! Отговори
Г.Т. преди 3 години
До Анонимен 4Върни се на села в бащината си къща! Там ще имаш и гараж и мазе!