Няма природни бедствия, има човешка немарливост!

Учени от БАН: Да се вземат мерки да не се допускат жертви
Обновена: 8 сеп 2014 13:29 | 8 сеп 2014 12:15, Анисия Иванова
50
Няма природни бедствия, има човешка немарливост!
Архив: Булфото

Няма природни бедствия, има човешка немарливост, каза днес във Варна директорът на Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ при БАН доц. Георги Корчев.

Според него обилни валежи в страната ни е имало и пак ще има, като в условията на променящия се климат честотата и интензитетът им ще се увеличават. За да не се стига до катастрофи, е необходимо да се вземат превантивни мерки, да се почистват деретата и да се обърне сериозно внимание на състоянието на коритата на реките и на язовирите, посочи Корчев, цитиран от БТА.

Той уточни, че страната ни разполага със системи за ранно предупреждение за опасни явления, най-вече за трансграничните реки. По думите му в момента приключва подобен проект за река Арда, който е на стойност около 700 хиляди евро, осигурени от Брюксел.

Още по темата
За съжаление, все още не могат да се правят точни прогнози за количествата дъжд, които се очакват, допълни чл. кор. Николай Милошев, зам.-председател на БАН. Той уточни, че учените работят активно в тази посока, но междувременно администрацията трябва да вземе серия мерки, за да не се допускат човешки и материални загуби.

Учените от БАН участват в международна конференция край Варна. Форумът, на който присъстват близо 160 учени от над 20 държави, е посветен на хармонизацията на дисперсионните модели, които позволяват да се прогнозира качеството на въздуха в различни точки.

От 28 държави в ЕС, 20, включително и България, са в нарушение на изискванията за количеството на фините прахови частици във въздуха, каза инж. Ваня Григорова, директор на Изпълнителна агенция по околна среда.

По думите й тази година заради дъждовното лято у нас не са регистрирани сериозни превишения на нормите. Тя посочи, че в България има 5-6 града, където въздухът е много замърсен. Според нея големите промишлени предприятия в страната са взели мерки и вече не са опасни.

Григорова уточни, че мерки за намаляване на замърсяването на въздуха трябва да вземат общините. По думите й основните проблеми са употребата на твърдо гориво за отопление, лошото състояние на пътищата, липсата на контрол върху строителните обекти, които масово не спазват правилата.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Лоша работа,но така е .и пишете на кирилица моля,не се четат коментарите на латиница
4
7
 
3
 
! Отговори
истина преди 9 години
Няма природни бедствия, има човешка немарливост! ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ ,, ЧЕ КОМУНИСТИТЕ УПРАВЛАВАТ ДО СЕГА .. КОМУНИСТИТЕ ТРЯБВА ДА ВИНИМ ЗА ВСИЧКИ ГРЕШКИ КОИТО СА ДОПУСНАТИ.. ХОРАТА ВИЖДАТ И ЩЕ ГИ НАКАЖАТ НА ИЗБОРИТЕ... НО ПАК ЩЕ НАПРАВЯТ МАНИПУЛАЦИЯТА И ЩЕ СА НА ВЛАСТ В ОМАГЬОСАН КРЪГ СМЕ ...КАЛАШНИЦИ..КАЛАШНИЦИ.. КАЛАШНИЦИ...ТОВА Е СПАСЕНИЕТО
3
4
 
5
 
! Отговори
А дали е така? 2. преди 9 години
Учените,хрантутени от бюджета, имат и стратегическата задача не само да предвидят, но и да изчислят вероятните щети при възможни рискови ситуации в тази сфера на природата или обществото, която даденият институт изследва.Ако някоя от общините, в които има незаконни постройки и сметища, беше ПЛАТИЛА на БАН да изчисли вероятността от приливна вълна при пороен дъжд, изпускане на язовир и т.н.,това щеше да бъде направено. Но "учените" да направят това само срещу заплатите си?Неее, няма такъв филм!
2
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
choveshkata nemyrlivost se naricha BYLGARIN. toi ne zeni nito prirodata, nito sebe si. samo myrka, zavijda i vse dr. mu vinovni i to ot vekove.
1
8
 
4
 
! Отговори
А дали е така? преди 9 години
Е, този господин успя да счупи ***!Едно цунами не е ли природно бедствие? Едно силно земетресение като какво би го определил той, ако не като бедствие?Има обаче нещо, което би трябвало да засегне в това свое витиевато изказване, но той го пропуска дипломатично (по-точно, пропуска го нагло, както са свикнали да правят това окопаните на високи постове в БАН креатури). Държавата ни е наистина "като една човешка длан". Покрай цялото си дремане и мързелуване, "учените" от БАН (продълж.)