Българинът - беден: Харчи по-малко за храна за сметка на данъци

Въпреки строителството, живеем в по-стари жилища
Обновена: 17 апр 2019 07:38 | 17 апр 2019 07:10, Петя Славова
163
Българинът - беден: Харчи по-малко за храна за сметка на данъци
Снимка: Dnes.bg

Макар разходите за храна през изминалата година да са се увеличили с 9% в сравнение с 2017 г., за първи път те са под 30% от общите разходи на лице от домакинството. Според данни на НСИ за доходите, разходите и потреблението на домакинствата, българинът е изхарчил 29.7% от спечеленото за храна.

Така за 2018 г. един човек е отделил 1714 лв за храна и безалкохолни напитки, пише "24 часа". 10 години по-рано го е правил за 1216 лв, а като дял от общите разходите - това е било 36.5% от разходите му. Това показва, че тези разходи са намалявали с всяка година.

За тези последни 10 години разходите за храна са по-малко, но за сметка на данъците и социалните осигуровки. За тях през 2009 г. средният разход на човек е бил 229 лв, което е с дял от 6.9%. 10 години сумата става 738 лв и 12.8% от разходите.

Парите за вода, ток и парно въпреки голямото поскъпване за  този период намаляват като дял от общите разходи. През 2009 г. за това са отивали средно 484 лв., а през 2018 г. - 787 лв. Преди 10 г. делът им е бил 14.7% от общите разходи, а сега са 13.6%.

Покупателната способност на българина, измерена през хранителните стоки, нараства почти за всички. Има само няколко изключения като краве масло, грозде и др.

През изминалата година общият годишен доход средно на лице от домакинството е 6013 лв. и нараства със 6% в сравнение с 2017 г., показват данните на НСИ. Ако се пресметне и инфлацията, реално доходите нарастват със 7.3% за това време.

Още по темата

За последните 10 години има видими тенденции - приходите от заплата твърдо се увеличават, макар за сметка на тези от пенсии и някои социални помощи.През 2009 г. например заплатата е била 52.25 от приходите , аз миналата година - 55.5%.

Допълнителните пари извън заплатата намаляват почти двойно за този период, а приходите от пенсии и от собственост се свиват значително. По отношение на пенсиите единственият период, през който те са се увеличили рязко като дял, е началото на кризата. Семейните добавки за деца се увеличават като дял от общите приоди за последните 10 г.

Въпреки силният ръст на жилищното строителство 93.2 % от българските домакинства живеят в жилища, строени преди 1990 г. Най-големият проблем у нас не е възрастта на жилищните сгради, а тяхната благоустроеност. Благата на цивилизацията не са еднакво достъпни за жителите на селата и на градовете. В България малко над една пета от жилищата нямат едновременно ток, вода, канализация, баня и тоалетна вътре в жилището. Централна канализация имат например едва 41.2% от жилищата в селата, а в градовете такава има не 100 %, а само в 95,2% от домовете.

В селата почти една трета от жилищата - 29.3% все още нямат тоалетна вътре в къщата. Любопитното е, че баня вътре в къщата нямат 14.3% от селските жилища, което е по-малко от онези, на които тоалетната е на двора.
Около една трета от българските домакинства - 34.1% заявяват, че нямат необходимост от лек автомобил. Това е отговор, различен от липсата на финансови средства за поддръжка на лека кола, както са отговорили 14.3% от домакинствата. За сметка на това 51.1% от тях имат лек автомобил, а 6.1% притежават два и повече.

В днешно време се оказва също така, че 37% от домакинствата нямат нужда от интернет вкъщи, а 38.3% преценяват, че нямат нужда и от компютър. Все пак в градовете 62.6% от домакинствата притежават компютър, а 64.7% ползват услугите и на домашен интернет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още по темата: нсидомакинстваразходи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какви доходи, какви къщи, какви компютри като в държавата 50% от населението са пенсионери.
12
1
 
33
 
! Отговори
Ъмммм 2 преди 5 години
Аз съм написал "ако". Аз не пуша, а пия само по празници и то малко,но за сметки и повече се плаща, ако сте семейство и с две деца, са повече разходите от което съм написал и сигурно някоя сметка забравям. Да не забравяме, че децата нямат доходи, а само разходи. Заплатите са ни смешни при европейски цени. Тока и водата са ни от най скъпите в ЕС.
11
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази статия не отразява реално как се живее в по малките населени места където няма големи вериги магазини, няма промоции, стоките са скъпи, безработица голяма, пенсионери с ниски пенсии, а данъците са повишени. Кък се живее н-р тук където заплатата е на минимума, пенсиите също.
10
35
 
4
 
! Отговори
Тъй тъй ли Ко преди 5 години
Но за цигари по 300 лв на месец и пиене винаги има пари. Айде стига с тая мантра за бедните българи. Който не цени парите и не може да си прави елементарна сметка на финансите и 5000зачлата да ми дават , чак е харчи повече , отколкото има
9
5
 
34
 
! Отговори
Ъъъммм преди 5 години
Само, като се сетя, че средното число за ЕС е 15% от заплатите им отиват за сметки, а на мен почти цялата заплата ми отива по сметки - 120лева ток, 70 лева топла вода и 45 лева студена, 40 лева кабелна и интернет, телефон 40 лева, заем 300 лева, бензин 140 лева, а отделно храна за вкъщи/на работа, данъци, ако пушиш са 120 лв. и ние трябва да взимаме 2000 лева/1000 евро заплата, за да стига.
8
3
 
33
 
! Отговори
бай Иван преди 5 години
Ми,другарите концентрираха икономиката на България по време на бандитската приватизация в ръцете на агенти на партийното ДС .Типичен пример стругаря Банов.В нашият град една *** продаваше в павилион пици, стана собственик на ЗФК,друг сервитйор - млекозавод.Та така другари,с полуграмотни хора икономика не се прави!
7
4
 
22
 
! Отговори
до всички преди 5 години
Гората оредяваше все повече.Но дърветата продължаваха да глауват за брадвата,защото брадвата бе с дървена дръжка и те, дърветата си мислеха,че брадвата е една от тях!Аз ще гласувам за Демократична България!
6
2
 
31
 
! Отговори
до 1 преди 5 години
София от колко ГЕРБ я управлява и всяка година бюджета е над милиард а резултатите виж Граф Игнатиев
5
3
 
31
 
! Отговори
пипи дългото чорапче преди 5 години
Народа няма пари.Даже и доказани специалисти работят за нищожни суми.И в Сф не са толкова големи заплатите-големи за на администрацията не на работещия.Много хора работят на 2, 3места. Харчим повече защото е по скъпо всичко.Големият извод че сме имали повече пари.*** журналята
4
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И ГЕРБ ще спечели изборите въпреки мизерията и това ако не е по социалистически модел!
3
2
 
20
 
! Отговори
Ора преди 5 години
Всичко е пропаганда в Бългатия и след 100 години , няма да има ставка за нормални работници от 12 13 ? бруто , начинани на живот и ориенската ни култура е 1 от няй големите фактрои , не политиците, щото ганиьо обича филия с мас , френски *** кроасан , вмомента и децата от 10 до 18 г вижте на какво приличат и кои съм и идолите
2
1
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз пък не можах да разбера нищо от статията-хем се увеличават доходи и се свиват разходи, хем все по-бедни сме. Всъщност всеки сам може да види в какво финансово положение е и, за съжаление, за 90% от българите е плачевно, за 7-8% е поносино и само за красливите, осмърдяни на на*акано политици, крадци, мошеници и техните заобикалящи ги света в в розово. Лично аз съм с доходи над средното, съпругата ми също, но издържаме две деца и трима пенсионери, което рязко увеличава разходите ни.
1
2
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
постоянно обясняват как се увеличавали заплатите, ама всъщност не е вярно, заплатите не се увеличават. Нека питат служителите също, не само някакви шефове