Експерт: В планината се ходи с план и добра екипировка

Не надскачайте възможностите си, предупреждава Иван Лазаров
6 яну 2021 09:05, Петя Славова
11
Експерт: В планината се ходи с план и добра екипировка
Снимка: БГНЕС

С началото на новата година зачестиха инцидентите с туристи в планината. Разходката там може да е начин да избягаме от монотонното всекидневие, но е необходимо човек да се качва там с нужната предварителна подготовка.

Още по темата

Правилото е просто – подцениш ли планината, особено през зимата, тя лесно може да те постави в непредвидена ситуация, с която неподготвеният човек трудно може да се справи. Ето защо има простички правила, които всеки устремил се към някой планински връх трябва да спазва, предупреждава Иван Лазаров пред БГНЕС.

План!

Живеем в дигитален свят, в който с няколко клика на мишката можем да получим информация буквално за всичко. Ето защо нямаме оправдание, ако не си направим труда да проучим добре маршрута, по който искаме да тръгнем – разстоянието, продължителността, денивелацията, теренът, хижите и заслоните по пътя. Прогнозата за времето също е от огромно значение, а точна информация за това може да намерим от много квалифицирани интернет страници, включително и тази на Планинската спасителна служба (ПСС). Любителите на зимните спортове пък могат да проучат състоянието на пистите, ски влековете и лифтовете.

За съжаление у нас липсва държавна служба с мандат за наблюдение на снежната покривка и лавинната опасност, но всеки може да направи това от няколко алтернативни източници.

Екипировка!

В планината винаги трябва да сме с удобни обувки и дрехи, съобразени със сезона и конкретните климатични условия. Тичането до Черни връх по шорти през декември, какъвто случай имаше преди години, не е добра идея. Препоръчително е да се носят дрехи с по-ярки цветове, достатъчно топли и по възможност изработени от водозащитни материи. Резервни дрехи, шапка и ръкавици също е добре да имаме в раницата си.

Към екипировката е може да прибавим лекарствени медикаменти от първа необходимост, както и слънцезащитен крем и очила, предпазващи от ултравиолетовите лъчи на слънцето. Картата и компасът също са полезни в планината, стига човек да знае как да ги използва. България е една от малкото държави в Европа, където на подобни знания не е посветен нито един час в училище.

През зимата е задължително да предвидите подходяща екипировка за придвижване – котки, снегоходки, а при ски преход – правилно регулирани ски-автоматите.

Освен обичайната храна, която се предвидели, вземете със себе си нещо енергийно, например шоколад или ядки. Обезводняването също може да бъде проблем. Според специалистите обичайният прием на течности при преходи в планината е някъде около 3 литра на ден.

Не надскачайте възможностите си!

Тръгвайте на преход само тогава, когато сте здрави и в добра форма. Почивайте по-често и не бързайте излишно. Тръгнали сте на разходка, а не на състезание.

Телефонът може да се окаже най-полезното нещо в случай на непредвидена ситуация, затова пестете батерията му и си набавете предварително всички необходими контакти, които могат да са ви от ползва. В случай на инцидент не се колебайте да потърсите помощ от планинските спасителите, които са на своите денонощни постове. Не забравяйте обаче, че оказването на помощ във високата планина е скъпо струваща, затова е добре да имате планинска застрахова. За съжаление обаче културата на застраховането все още не е достатъчно развита в нашата страна.

Не е важно от кой магазин ще купиш подходящата екипировка – важно е да я имаш със себе си в планината

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
1
 
! Отговори
Щирлиц преди 3 години
Ходете по планините обути в маратонки,и анцуг "босс",много е важно да ви видят при снеговалеж.Пък ако сбъркате пътеката,чакайте спасителните Фъртолети на властниците.
7
0
 
1
 
! Отговори
Хм преди 3 години
И тоалетна хартия също...
6
0
 
9
 
! Отговори
м дааа преди 3 години
Лошото е че човек дори като си удари празната 4у,тура , пак успява да си намери извинение и оправдание. - "Абе кво толкоз, ако не бяхте дошли да ме спасите, аз почти бях намерил пътя"
5
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Последният път като ходих в Стара Планина на 1500 метра срещнах една групичка млади момчета и момичета. Всичките до един с маратонки и по анцузи, не носеха нищо освен вода и телефоните си да се снимат. Единия даже беше по къси ръкави. А там горе брулеше як вятър нищо че е слънчево. Викам къде сте тръгнали така бе? Прибирайте се бързо долу в хижата че утре ще сте на легло с 40 градуса. Ами ако се извие една буря? Все пак е Декември месец.... а ония се ми хилят насреща. Е ами това е положението.
4
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
По-скоро се ползват бързосъхнещи дрехи. Сайта на ППС дава достатъчно информация за лавинна опасност и снежна покривка. accueather и snowforecast дават доста точни прогнози за времето. Резервна батерия, аптечка и турист.застраховка задължителни. Подходящи обувки и чорапи с вълна. TripsJournal дава надежна информация и оценка на маршрутите. Там може да проверите дадения маршрут за вашите възможности ли е. Може и трак да изтеглите. Поне 2 часа ровене в интернет преди да предприемете даден преход
3
1
 
13
 
! Отговори
Зозо преди 3 години
Първи принцип на планинаря - Който си носи ще яде, който си води ще е*е!!! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))Тия дето тръгват по маратонки и анцунг вече плакаха.
2
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В планината изобщо не трябва да се ходи! Гражданята да си стоят у тях.Стойте си в панелките, пийте си ракията и не се занимавайте с глупости че само създавате излишна работа на планинските спасители.
1
10
 
2
 
! Отговори
селянин преди 3 години
шише ракия две пръжоли топли обуща са предостатъчниедно време комитите се са следили интернето