Сградите в София могат да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3

Най-опасните райони у нас са в Кресненското дефиле
Обновена: 7 фев 2023 18:13 | 7 фев 2023 18:11, Камелия Цветанова
60
Сградите в София могат да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3
Снимка: БГНЕС

Има презастрояване и урбанистични проблеми в някои градове в Турция. Това обясни пред БНР проф. Петър Павлов, който е ръководител на Националния център по сеизмично инженерство.

"Разстоянието между някои сгради е доста близко. Забелязва се, че има такива, които са рухнали, но има и други, които не са с компрометирани елементи. Някои са строени по старите норми. След 2000 -та година, когато имаше земетресение в Измит, при което загинаха 17 000 човека, нещата се подобриха. Турската държава предприе мерки относно контрола по проектирането, изпълнението и екплоатацията на сградите", посочи той.

България има сеизмична карта и колкото по-застрашени са местата, толкова по-големи са изискванията при проектиране, обясни проф. Павлов.

"Сеизмично най-опасните райони у нас са Кресненското дефиле, района между Търговище и Провадия, както и Чирпанска низина. Изискването при проектиране е да могат да издържат на земетресение като вчерашното в Турция. За останалите райони е малко по-ниско",каза той.

Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3, обясни проф. Павлов.
"Максималното, което се очаква, че би могло да има в София е около 7", коментира той.

България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите, посочи още той в предаването "12+3".

"Проектирането се извършва от проектанти, които спазват съответните норми. Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение", обясни Павлов.

Преустройствените дейности също се одобряват, посочи той.

След земетресението във Вранча от 1977 година, когато имаше над 100 жертви, българските власти повишиха малко нормите за сеизмично проектиране, каза проф. Павлов.

"В България се работи от много години. Успяхме със средства от Националната пътна карта да направим предпроектни проучвания. Има инвестиционен проект, който е готов. Качен е на страницата на МС. Заложен е в пътната карта. Оборудването за експериментални изследвания обаче е доста скъпо", обясни той.

Павлов посочи, че в случай на голямо земетресение първо се намесват спасителите, веднага след това са медицинските кадри.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още по темата: земетресение
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мен много ме е страх от земетресения, от онова 2012-та още не мога да си оправя пораженията по здравето от уплах. :(
12
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Турция стари сгради на по 60 години удържаха 7,8 оня ден, а до тях нови сгради се срутиха. Да не би ЕПК-то 40 годишното у нас да не е здраво колкото тия 60 годишни турски панелки че да не издържат? Е, не всички, но доста ще издържат. Говоря за тия правени след 1980-та година.
11
4
 
19
 
! Отговори
Антикомунист преди 1 година
Точно панелките ще издържат на 7 и 8 виждате ли в украйна как гърмят с ракети и те не мърдат смятайте тогава умници
10
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В България има данни за 4 заметресения с магнитут над и около 7 . Две в кресненското дефиле и две Чирпан и Гълабово. Последните 80 години не е имало земетресение над 6, дано и още 80 да няма такова.
9
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 5 ЕПК сградите ни на 40 години ще издържат 7-мa степен, но за новото строителство се съмнявам.
8
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
такова къртени и преправяне има по старите блокове в София, че бедна му е фантазията на тоя професор
7
3
 
10
 
! Отговори
до 4 преди 1 година
Мхм, двата блока с поражения бяха панелка и ЕПК. Защото са много "Здрави".
6
16
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
7.3 предимно новите (след 2005та). При ЕПК и панелки всичко е бай бай. Негодни за живот съборетини. Не за друго, а заради умните си и красиви собственици. По времето на соц-а тези сгради са строени за работническата класа, която не се слави с интелект и особено адекватни ценности. Сещате се как са поддържани общите части.
5
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Могат дръжки, панелките на по 40, 50, 60 години връзките на арматурата отдавна са заминали, при 7 по рихтер ще падат като кули от карти
4
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Последното силно земетресение в България беше 5.8 на 30 км от София до Перник, тогава нямаше нито един загинал имаше два блока които имаха леки поражения.
3
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ама разбира се че ще издържат - особено там дето бай Гочо си е махнал носещата стена и колона на терасата за да си направе голяма кухня или спалня като обедини кухня и тераса или дето синът на леля Гичка и избил едната стена за да си обедени две стаички да си шири туловището жената
2
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
да бе - ДА - на кой ги разправява тоя -тия врели некипели - ще издържат - грънци
1
18
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
туй 'земетресение' яде ли се, пие ли се, че ни занимавате с него?