Такса смет трябва да е според количеството, общините решават как

Депонирането на отпадъци сега е 60%, целта е да спадне до 10 на сто
35
Такса смет трябва да е според количеството, общините решават как
Снимка: БГНЕС

Таксата смет трябва да стане според количеството. Старият модел следва да отпадне, обясни пред БНР заместник-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов. По По думите му до 2025 г. трябва да приключи въвеждането на новия модел.

Ще има разработени модели и всяка община ще може да избира кой модел е най-подходящ за нея. Някои общини вече прилагат такива модели, посочи той.

По думите на Сиджимов, "могат да бъдат и хибридни, и съвсем директно измерване на количеството".

До 2038 г. трябва да стигнем до 10% депониране, което е много амбициозна цел. Сега се депонират около 60 на сто от отпадъците, поясни Сиджимов.

"Темповете на запълване при някои депа са много високи. С всичките нови системи, които ще се приложат, тези темпове ще намаляват", посочи той.

Все още има кметове, които постъпват безотговорно, допълни заместник-министърът на околната среда и водите.

Общините са ключов играч в цялата схема по управление на отпадъците. Необходима е интензивна работа през цялата 2024 г. във връзка с промяна на модела за таксата битови отпадъци. Ще се работи за по-мащабно навлизане на разделното събиране, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Десислава Стойкова, юрист и експерт по устойчиво управление в НСОРБ.

В сивите кофи трябва да остане минимално количество отпадък, изтъкна тя.  

В кафявите кофи за биоотпадък ще попадат хранителните остатъци. Общините са в очакване и на т.нар. депозитна система за бутилки и кенчета.

Изключително голям проблем е недостатъчният брой на точките за разделно събиране, подчерта Стойкова.

"Целта е всички да бъдат стимулирани да се изхвърля все по-малко", посочи тя.

За един голям блок използването на пликове няма да бъде рационално. Може да се използват общи съдове със заключващо устройство и възможност за измерване на обем и количество, поясни експертът.

"Тази кофа може да бъде заключена с индивидуален чип. Може да се определи колко пъти е използвана тази кофа", посочи като пример тя.

Според Десислава Стойкова при оптимално изхвърляне на боклука таксата битови отпадъци може и да намалее.
Моделите, които ще бъдат разработени, ще бъдат според вида на населеното място и типа на застрояването. За момента са обособени 8 такива категории.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още по темата: отпадъцисметтакса
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
16
 
! Отговори
ссс преди 6 месеца
Никой няма да брои торби. С покупката им си плащаш данъка. Само дето сме в България и всичко около кофите ще се превърне в сметище. Най удачен вариант е на живущ, както е в ЕС. Няма да е съвсем точно, ама и аз плащам асансьор, колкото друг, които щъка нагоре надолу по 20 пъти на ден.
9
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
това са на бонбонев тъпите идеи... и кво у нас да освободя една стая, за 567899 вида контейнери за ***
8
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
До Косача. Кой ше ги брои ?
7
1
 
3
 
! Отговори
Косача преди 6 месеца
Може да се предвидят различни размери.
6
1
 
5
 
! Отговори
Косача преди 6 месеца
Купуваш си пликове(торби) за смет, в чиято цена е калкулирана такса. Повече пълни пликове, повече плащаш.
5
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Кат си изгубя чипа как ще си отварям кофата, или може с тоя от ваксината? Тия високотехнологични кого пак ние ще им плащаме масрафа, а той няма да е никак евтин, няма да е подарък.
4
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
А комшиите и избирателите на ТЕРЗИЕВ къде да фъргаме ***?
3
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
А гражданите дето не знаят що е то кофа/казан з а ***? Тях кога ще ги проучите да ползват и да си плашат? Общините ежегодно плащат десетки хиляди левове за изчистване на сметища покрай разни жилищни райони? До кога? Ама е по лесно да накараш редовния гражданин да плаша от колкото този който нарушава.както и сините зони цял град синя зона ама някои махали нищо че са в центъра зоната ги заобикаля. За данъци, ток и вода пак ги заобикалят.
2
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
За момента живея сам- значи за да напълня торбата с *** служеща за измерване ще кма да пълня две седмици. Тоест две седмици *** ше смърди из цялата къща.този модел не е Ок за *** който ще се върне към стария навик да хвърля от терасата,по поляните,в кошчетата по улицата и тн. Пак ше направят нещо мислено недомислено.ок направете промяна ама така че да е работеща и смислена. После ще ревнете че извън казана е пълно с ***-в чужбина има кой да санкционира, тук няма.чипове, торби алаба
1
9
 
5
 
! Отговори
Студент от Факултета преди 6 месеца
А комшиите и избирателите на Григорова къде да фъргаме ***?