"Ако законът за управление за отпадъците и Законът за местните данъци и такси бъдат приложени по начина, по който са сега, ще има чувствително увеличение за определени групи граждани, вероятно ще има намаление на таксата за други групи и в най-голяма степен може би за бизнеса", коментира кметът на Троян и зам.-председател на сдружението на общините Донка Михайлова в "България сутрин".
По нейни думи в новото законодателство следват много нови промени, които да са по-справедливи за гражданите.
"Не бихме могли да дадем отговор, който да важи за цялата страна. Начисляването на такса "битови отпадъци" в голяма част от случаите в общините на България се плаща на база на данъчна оценка на имотите, в които гражданите живеят, което е несправедливо, защото това, че живееш в скъп и голям имот, не означава, че изхвърляш и произвеждаш много отпадък. В новото законодателство се предвижда плащането на таксата да бъде на количеството отпадък, който произвежда всяко едно домакинство. Себестойността на отпадъка в населените места, които са отдалечени от депото, също ще бъде значително по-висока, тъй като те трябва да плащат и транспортни разходи", добави Михайлова за Bulgaria ON AIR.
Според кмета на Троян, без помощта на държавата няма как да се постигне намаляване на броя на отпадъците, които изхвърляме.
"Организацията, която ние трябва да въведем от 1 януари, е достатъчно сложна. Значително по-лесно е да измерваме количеството отпадък в еднофамилните сгради, където пред всеки един имот може да бъде поставен самостоятелен съд. Това означава отделяне на огромно количество средства от страна на общините за закупуване на съдове, за закупуване на нови транспортни средства, за поставяне на устройства, които следят за количеството отпадък, който се изхвърля в транспортното средство", посочи тя.
В Троян вече има изградени системи за отделно събиране на дрехи, зелени отпадъци и подобни, поясни Михайлова.
"Дълго имахме усещането, че сме сами в тази подготовка. Във всички общини вече има работни групи, които правят изчисления и успоредно с това въвеждат системи за по-добра организация на управлението на отпадъците, които предполагат да бъде отделян колкото може повече отпадък за преработка. Ние в община Троян въведохме системи, чрез които се събират дрехи, обувки, зелени отпадъци и други, които се разделят при източника. Изградихме единствената в страната фирма, която събира зеления отпадък в компост. Това има за цел по-малко отпадък да достига до депо", обясни зам.- председателят на сдружението на общините.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase