WhatsApp въведе пълно криптиране на чатовете

Компанията вече не може да предоставя данни на правителствата
Обновена: 6 апр 2016 10:22 | 6 апр 2016 10:14, Елена Кирилова
13
WhatsApp въведе пълно криптиране на чатовете
Снимка: архив Ройтерс

Изправена пред увеличаващите се правителствени заявки за достъп до дигитална информация и нарастващите заплахи от хакерски атаки, чат услугата WhatsApp направи стъпка, с която да се увери, че разговорите на потребителите ѝ се пазят в тайна, пише Bloomberg.

Мобилното приложение за изпращане на съобщения, което има 1 млрд. потребители и беше придобито от Facebook за 22 млрд. долара през 2014 г., обнови своята услуга, за да предостави пълно криптиране на данните - "от край до край". Това означава, че единствено хората, които изпращат, както и тези, които получават съобщенията, могат да видят или да чуят изпратеното съдържание в WhatsApp. Криптирането засяга всички данни – било то текстови съобщения, изображения, видео, аудио или гласови разговори, като ще се прилага и в груповия чат.

"Когато изпратите съобщение, единственият, който ще може да го прочете, е човекът или членовете на общия чат, до който сте го изпратили", коментираха съоснователите на WhatsApp Ян Коум и Браян Ектън.

"Никой не може да види съобщението. Нито киберпрестъпниците. Нито хакерите. Нито репресивните режими. Дори ние не".

Ключът, с помощта на който съобщенията могат да се разкодират, се намира само при получателя – WhatsApp не го притежава, т.е. не може да го даде на властите, дори ако те настояват за това.

Впрочем още през 2014 г. компанията приложи криптиране от "от край до край" за Android приложението, а сега същата степен на сигурност става достъпна и за потребителите на iOS, Windows Phone, Nokia S40, Nokia S60, BlackBerry OS и BlackBerry 10, които ползват последната версия на WhatsApp.

Увеличаването на мерките за сигурност идва на фона на изострящите се дебати в света относно криптирането на данните, неприкосновеността на личния живот на хората и сигурността. Самата WhatsApp е забъркана в няколко конфликта с правителства в различни страни, които искат по-голям достъп до съобщенията на потребителите. Приложението беше блокирано временно в Бразилия например по време на спор през декември, след като компанията отказа да разкрие комуникациите на предполагаем търговец на наркотици по наказателно дело.

WhatsApp беше силен поддръжник на Apple в спора с ФБР, в който властите се обърнаха към технологичната компания с искането да разбие криптирането на iPhone, принадлежал на един от стрелците в Сан Бернардино, Калифорния.

Малко след като ФБР се обърна към Apple с тази молба, New York Times писа, че и WhatsApp също се намери с в т.нар. "криптовойна" между Силициевата долина и правителството на САЩ. Тогава Министерството на правосъдието обсъждаше как да процедира при продължаващо наказателно дело, в което федерален съдия одобри подслушване, но следователите не успяха да направят нищо, защото криптирането на WhatsApp им попречи.

Съоснователите на WhatsApp започнаха да използват криптиране в услугата си още през 2013 г., а след това удвоиха усилията си в тази посока през 2014 г., след като с тях се свърза известният експерт по сигурност Мокси Марлинспайк. Той ръководи проект за софтуер с отворен код, наречен Open Whisper Systems, разработчик, който предоставя криптиращи услуги за подобни на WhatsApp приложения, пише Wired. Негова услуга е мобилното приложение Signal, което е любимото приложение за съобщения на Едуард Сноудън. Криптирането в Signal се базира на асинхронен протокол с отворен код Signal Protocol, който е създаден на основата на протокола Off-the-Record (OTR) Messaging Protocol. Едно от ключовите предимства на OTR и на Signal Protocol, е т.нар. „forward secrecy”. Тази технология използва нови ключове за всяка сесия за разлика от популярния протокол за електронна поща PGP, в който съобщенията се кодират многократно с един и същи публичен ключ. Ето защо, ако някой запише кодирания трафик с надеждата да го декодира, усилията ще са напразни. 

Още технологични новини можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
0
 
! Отговори
И.З. преди 8 години
Хай баце .... хай шпионин зад вратата хай дебне за на маке рецептите, ама нá! Хай жари ся криптиран чушкопек и макари на брадата!хáй!
6
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това след като е притежание на най-доносническата компания в света малко звучи като антиреклама, ама балъци бол.
5
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вервайте.... Това го нямам и никога не съм го инсталирал обаче много странно от време на време получавам кодове за потвърждаване...Заразно зло!
4
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако някой ви каже, че ще ви осигури много надежно криптиране безплатно - не му вярвайте. Все още сиренето и криптирането се продават срещу пари.
3
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Аз имам още по-желязна защита от WhatsApp- просто не ползвам такива глупости. :)
2
1
 
11
 
! Отговори
наивен преди 8 години
Пичове,самият факт, че whatsapp е собственост на facebook може да ви наведе на мисълта, че "непробиваемото" криптиране е за балъци. Те самите казват кои могат да надничат в чатовете ви..някъде да се споменава за основния им спонсор - the Government of the USA? Пак някоя като леля Меркел ще мачка каскета, че са я слушкали докато си чати с някой Оландчо...Тази поне вече не прави компромиси и е с blackberry, както и 7 от 10 държавни глави...Вие се надявайте, че ключа е "единствено" в получателя
1
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"Компанията вече не може да предоставя данни на правителствата.":D:D:D И един мармот...Вече е обидно за какви *** смятат user-ите.