КС отказа да гледа дело по искане на редови съдия

Това бе първото дело, чийто докладчик бе Десислава Атанасова
17 мар 2024 21:20, Стела Стоянова
18
КС отказа да гледа дело по искане на редови съдия
Снимка БГНЕС, архив

Конституционният съд (КС) единодушно отклони искането на съдията от Окръжния съд в Плевен Владислава Цариградска, която оспори три разпоредби от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), свързани със сключването на споразумение в досъдебното производство. Любопитното е, че това беше първото дело, по което за докладчик беше определена доскорошната шефка на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, която стана конституционен съдия през ноември, пише "Сега".

Това е и първото дело по искане на редови съдия след промените в Конституцията, по чиято допустимост се произнася КС. Както е известно, основният закон вече дава право на всеки съдия да сезира КС по казус, който е висящ пред него. И Цариградска е един от съдиите, които се възползваха то това си право. Другите са Елена Динева-Илиева от Софийския районен съд и Адриана Добрева от Районния съд в Козлодуй. (Името на съдия Цариградска нашумя в публичното пространство след убийството на Мартин Божанов - Нотариуса, тъй като тя е един от магистратите, притискани от него.)

В определението си по делото на Цариградска КС обяснява на какви условия трябва да отговарят исканията на съдиите, за да бъдат разгледани,  пише "Лекс".

Основният аргумент, с който Конституционният съд не допуска за разглеждане искането на Цариградска, е, че тя поставя пред него проблем, който е в компетенциите на Народното събрание. "КС не е компетентен да замества волята на законодателя със свое решение, нито да дава указания на Народното събрание каква правна уредба да създава", пише в определението.

Цариградска оспорваше три разпоредби от Наказателно-процесуалния кодекс, които се отнасят до сключване на споразумение по време на досъдебното производство. Първата регламентира за кои тежки умишлени престъпления не може да се сключва споразумение между защитата и прокуратурата. Следващата казва, че когато с престъплението са причинени имуществени вреди, споразумението се допуска след тяхното възстановяване или обезпечаване. А последната урежда, че в заседанието, на което съдът одобрява споразумението, участват прокурорът, защитникът и обвиняемият.

Споразуменията се одобряват само на една инстанция и веднага имат последиците на влязла в сила присъда. Обичайно така се постигат присъди под минимума, предвиден за съответното престъпление.

Делата, заради които съдия Цариградска, атакува трите разпоредби в НПК, са за трафик на хора с цел проституция. Окръжната прокуратура в Плевен е внесла в съда споразумение, с което предлага обвиняем да бъде осъден на две години затвор за седем случая на трафик на жени в Германия с цел проституция. Той имал и повдигнато обвинение за ръководител и съучастник с още седем души в организирана престъпна група.

За всяко от тези деяния прокуратурата предлага по две години затвор и на обвиняемия да бъде е определено едно общо наказание от две години лишаване от свобода. Постигнато било съгласие да не се налага кумулативното наказание глоба, предвидено за всеки случай на трафик.

В Окръжния съд в Плевен било внесено споразумение и срещу друг участник в групата, за когото също е било постигнато съгласие да излежи общо две години по обвинение за участие в организирана престъпна група и за трафик на хора с цел проституция.

Преди да се произнесе по споразуменията, Цариградска решава да се обърне към КС. В искането си тя заявява, че намира действащата уредба в НПК за проблематична от гледна точка на правата на пострадалите от трафик на хора. Сред проблемите е и това, че когато се сключва споразумение в досъдебната фаза, волята на пострадалия е без значение, за разлика от споразумението в съдебната фаза на процеса. Това е направено, за да се осигури максимална бързина на делата. Но това законодателно решение "не намира легитимно оправдание, а изглежда да предоставя необосновано толериране на обвиняемия и неговия защитник", смята съдията.

Цариградска се позовава на международни актове и на практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), за да мотивира негативния ефект за защита на правата на жертвите на трафик от текстовете в НПК, които атакува. Според нея те противоречат на Конституцията, която защитава равно правата на всички.

Конституционната съдийка Десислава Атанасова и до днес фигурира като адвокат, вписан към Адвокатската колегия в Русе. По закон тя трябва да изчисти тази несъвместимост до 7 дни от избора за КС. За да не е в несъвместимост обаче е достатъчно само да подаде заявление за отписване, тъй като няма как да контролира кога колегията, която наред с други се обяви против назначението ѝ, ще я "пусне". Председателят на колегията Ангел Стефанов каза пред "Сега", че Атанасова е подала в срок заявление за отписване. На 30 януари "Сега" изпрати въпроси до колегията на коя дата е подадено заявлението и кога се очаква да бъде разгледано и одобрено. Отговори и до момента няма.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още по темата: КСДесислава Атанасова
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
2
 
! Отговори
Алибаба преди 1 месец
Много ме е гнус от тая твар.
15
0
 
2
 
! Отговори
Hu...i преди 1 месец
Виж я ти! Гад"и"ната до къде стигна.Отвратително същество.
14
0
 
4
 
! Отговори
Асфалтовия паша преди 1 месец
Одъртя и вече не става за пердашене.
13
0
 
6
 
! Отговори
Антикравар преди 1 месец
Деса Дуловска - жрицата на кьоравата Темида как ли прекарва времето си ?Преди вървеше редом с Асфалт паша, а сега ?
12
0
 
5
 
! Отговори
Спонсор преди 1 месец
Тая от снимката и съдия ли е вече? С тия бръчки край очите! Да ти имам вкуса! За божеството от Банкя се отнася!
11
0
 
10
 
! Отговори
ГжегошБженчешчикевич преди 1 месец
Тая, от снимката, 'що гледа надолу? Аз гледах така като ученик на изпит и не си бях научил.
10
6
 
5
 
! Отговори
Ееее преди 1 месец
Таз руса кака от Плевен много взе да си лъска имидж ве
9
2
 
20
 
! Отговори
? преди 1 месец
Бати меъсните бклуци ! *** кво очаквате от тоя селски парцццал , пионка на тиквата ...
8
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какавато държавата, такова и КС-то, а именно - никакво.
7
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Сглобката мина като "военновременна необходимост." Америка пари не дава, Нуланд извика "уво", папата за бял флаг говори. Работата изглежда отива на пазарлък, така че и некоалицията може да я счупят поради "отпаднала необходимост".
6
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
КС трябва да се самозакрие шом отказва да работи.
5
1
 
17
 
! Отговори
Бойка калдаръм кадън преди 1 месец
До Алооо: тя цялата Десислава ага е конфликт на интереси, съдия от КС която до тоалетната не отива без да се обади на Бойка калдаръм кадъна. Единственото за което Десито ага взима сама решение (и то доста под въпрос) е дали да се подмие преди или след като мине през зайчарника в Банкя всяка вечер за рапорт и напълване с нова доза герберско мляко.
4
4
 
30
 
! Отговори
Алооо преди 1 месец
Десислова Атанасова няма място в Конституционния съд, тъй като е силно зависима от ГЕРБ и Бойко Борисов. Тя не е безпристрастна и обективна. Освен това все още фигурира като адвокат, вписан към Адвокатската колегия в Русе, това е конфликт на интереси. Имала е 7 дни да изчисти тази несъвместимост, но не е. Лъжат че, за да не е в несъвместимост било достатъчно само да подаде заявление за отписване, ама не е отписана! За Кирил Петков ГЕРБерите оврещяха медиите, когато беше подал заявление за отказ
3
1
 
17
 
! Отговори
Бойка калдаръм кадън преди 1 месец
Ама вие какво очаквате? Десито ага е там за да спира всякакви заплахи за герберокадъни. Като този обвинен гербер в изконната ни традиция да продаваме бели жени като робини, това си е герберски традиция от времето когато бяхме башибозук на османците. Сега сме си същите де, аз за какво ходя преди избори да бия тиква в краката на султан Ердоган, все пак съм баш баш Бойка калдаръм кадъна.
2
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
КС е политически орган, нали помните? Така казаха напоследък и политиците и "съдиите". Та как се очаква от един политически орган да бори престъпността? Политическите органи и престъпните групировки са двете страни на едно и също нещо и така щастливо се допълват.
1
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
С този довод могат да се измъкнат при всяко искане!