IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо високоскоростната железница в САЩ отнема толкова време?

Една от най-големите пречки пред проектите е политическата опозиция

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Високоскоростните железници са изтъквани като един от най-важните приоритети от много политици в САЩ, но въпреки почти две десетилетия на разговори, най-добрите проекти в страната почти не са стартирали.

За последните 20 години, през които страни като Китай прокараха над 25 000 мили високоскоростни железопътни линии, водещите проекти в САЩ едва започнаха да се реализират, което накара най-големите привърженици на технологията да си зададат големия въпрос: Какво отнема толкова време?

Най-големият проект за високоскоростна железница, по който се работи, е в Калифорния, където се планира 500 мили релсов път да свърже Сан Франциско, Сакраменто, Лос Анджелис и Сан Диего. Първоначално одобрен от гласоподавателите през 2008 г., проектът е готов да започне да полага релси едва през тази година, след като разходите нараснаха от 40 млрд. долара до 128 млрд. долара.

По-малкият проект за високоскоростна железница в Тексас, който ще свързва Далас с Хюстън на 240 мили, е предложен за първи път през 2000 г., но все още не е започнал работа, въпреки партньорството с инвеститори от Япония, които имат доказан опит с влакове-стрели.

При сегашните им срокове нито един от двата проекта няма да започне да функционира пълноценно преди 2030 г., което означава, че от началото до края планирането и изграждането им ще отнеме повече от две десетилетия, ако няма допълнителни забавяния.

Една от най-големите пречки пред проектите е политическата опозиция. Инфраструктурните проекти са скъпи и отнемат много време, за да донесат някаква полза, а естеството на високоскоростните железници означава, че много заинтересовани страни на различни места трябва да се присъединят към тях.

В САЩ този консенсус не съществува. Калифорнийската високоскоростна железопътна система се сблъсква с многократни опити от страна на местните законодатели да я спрат, като много калифорнийски републиканци се опасяват, че проектът е безкрайна яма за пари.

Още през февруари тази година щатските законодатели призоваха губернатора Гавин Нюсъм и президента Доналд Тръмп да спрат проекта, като в отворено писмо осъдиха четенето на високоскоростна железница: "Обещан да бъде завършен до 2020 г. с цена от 34 млрд. долара, прогнозният бюджет на HSRA се разду до над 128 млрд. долара.

"На гласоподавателите беше казано, че повече от 20% от проекта ще бъдат финансирани с частни средства. Вместо това данъкоплатците са изправени пред реалността еднолично да финансират масово завишени разходи за проект, който мнозина никога няма да използват или да видят завършен. По всички показатели високоскоростната железница е колосален провал."

Проектът на Тексас е изправен пред подобен проблем, като щатският законодателен орган има опасения относно прозрачността на Texas Central Rail, компанията, която е начело на линията Хюстън-Далас.

През април щатската комисия по транспорт проведе множество заседания относно финансите на проекта, докато по-широкият законодателен орган обсъждаше дали финансирането трябва да бъде отменено или не.

Освен това, проектите трябва да се справят с позицията на федералното правителство, което през последните осем години се люлееше между подкрепа и враждебност.

По време на първата си администрация, Тръмп нарече високоскоростната железопътна линия „зелено бедствие“ и „разхищение“ и поиска Калифорния да върне 3,5 милиарда долара федерално финансиране, отпуснато за проекта ѝ.

Администрацията на Байдън отмени подхода през 2020 г., само за да може Тръмп да го отмени тази година, като по този начин прекрати всяко бъдещо федерално финансиране и накара министъра на транспорта Шон Дъфи да започне преглед дали проектът отговаря на изискванията за финансиране.

Въздействието на законодателните пречки се усеща на строителната площадка.

 „Проектът в Калифорния е изправен пред много предизвикателства, включително придобиване на право на преминаване, дейности преди строителството, като споразумения с трети страни за преместване на комунални услуги по пътя на системата, различни изисквания за разрешителни съгласно щатското и федералното законодателство, отнемащи време и излишни щатски и федерални процеси за екологичен преглед, правни предизвикателства, свързани с тези прегледи, и липса на пълно финансиране на проекта, което е довело до скъпи забавяния и неефективно изпълнение“, заяви говорител на Калифорнийската агенция за високоскоростни железници пред Newsweek. „Органът е предприел мерки за смекчаване на графика, свързан с придобиването на право на преминаване, въз основа на извлечените поуки, включително поетапен процес на изпълнение, при който основното строителство започва едва след придобиване на правото на преминаване.“

Едно от другите най-големи забавяния, пред които е изправена високоскоростната железница в САЩ, е самата земя, върху която се строи. Преди дори лопатите да докоснат почвата, е необходимо да се консултират собствениците на земя, екологичните агенции и местните власти и да се убедят, че проектът може да се осъществи, а за такива дългосрочни и сложни конструкции това може да е трудно да се убеди.

„Високоскоростната железница е изключително сложна за проектиране и сериозно нарушава терена, върху който работи“, каза пред Newsweek Джон Ситилидес, съветник по федералните въпроси в ReRoute the Route, бизнес и гражданската коалиция, противопоставяща се на настоящия модел на проекта в Тексас . „Тя има дълбоко вредно въздействие върху околната среда и като такава често изисква обстоен и продължителен федерален регулаторен преглед на NEPA, за да се защити обществеността. Също така, частните поддръжници на проекти често се опитват да остойностят маршрута и проекта, за да спестят пари, дори когато този подход може да не доведе до най-добрия резултат за потребителите на транспорт, околната среда, собствениците на земя или широката общественост. Този евтин подход често ще получи необходимата отпор от управляващите органи, собствениците на земя и други засегнати страни под формата на съдебни дела и необходими промени. Например, първоначалните поддръжници на предложения проект в Тексас избраха това, което смятаха за най-евтиния маршрут за строителство, въпреки че той не обслужваше най-добре обществеността или не постигаше целта за ефективно и рентабилно транспортиране на хора.“

За собствениците на имоти по протежение на маршрута на всяка предложена железопътна мрежа, отношенията им със строителния проект стават антагонистични, тъй като законодателите са в състояние да предотвратят частното строителство в райони, през които влаковете може да се наложи да преминат. В отговор собствениците на земя се заяждат и проточват процеса колкото е възможно повече.

Карта, показваща предложената високоскоростна железопътна мрежа на Калифорния от февруари 2021 г. Очаква се първоначалният оперативен сегмент, между Мърсед и Бейкърсфийлд, да започне да функционира между 2030 и 2033 г. Калифорнийска администрация за високоскоростни железници

„Високоскоростната железница унищожава собственост, точка“, каза Ситилидес. „Единствените имоти, които печелят, са терминалите. Всеки друг имот е непоправимо увреден, тъй като е разделен на две или силно засегнат без кръстовищен достъп. Собствениците на земя, които не получават никаква полза, се съпротивляват на тези отнемания на собствеността им от некомпетентни проектанти, които нямат ясен начин за финансиране на проекта си, но въпреки това могат да осуетят или предотвратят използването и развитието на частни земи от собственици на земя по маршрута в продължение на много години, както се случва в Тексас от 2015 г. насам, без край.“

Публикуването на предложен „маршрут“ вреди на стойността на имотите по протежение на или в съседство с този маршрут в продължение на стотици мили, независимо дали в Калифорния или в Тексас, дори ако проектът в крайна сметка никога не бъде завършен. Това е подобно на обратното осъждане или отнемане без действително отнемане.

„В подобни сценарии, които правителствените бюрократи лесно пренебрегват или отхвърлят, ще има естествена съпротива от страна на собствениците на земя, данъкоплатците и широката общественост, за тяхно евентуално ужас и ужас. Калифорнийската програма за високоскоростни железопътни линии продължава да изпълнява обещанието си да изгради напълно електрифицирана високоскоростна железопътна система между района на залива и Лос Анджелис – създавайки работни места и икономически възможности, подкрепяйки достъпността на жилищата и полагайки основите за модерна, свързана транспортна мрежа, която обслужва всички калифорнийци“, заяви говорител на властите пред Newsweek.

Проектът на Тексас прие подобен тон, когато Newsweek се обърна към него, благодарейки на първата администрация на Тръмп за първоначалното му одобрение.

Говорител на Централния Тексас заяви: „Никой друг щат не може да се сравни със здравословната, „можна“ бизнес среда на Тексас – или да разбира по-добре как да отговори на нуждите на своите хора. Първата администрация на Тръмп даде зелена светлина на този проект и, за съжаление, той се зацикли в политиката на администрацията на Байдън.“

„Горди сме, че отново продължаваме напред под ръководството на президента Тръмп“, каза говорителят. „Тексас Централ е готов за работа. Проектът ще подобри мобилността и безопасността на тексасците, ще създаде значителни нови работни места и ще ускори икономическия растеж в щата Лоун Стар.“

И за двата проекта строителството едва започва и политическата опозиция не отива никъде.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата