Защо Кристиян Николов е обвинен за умишлено убийство на Милен Цветков?

Тежки наркотици, червен светофар, жертва...
Обновена: 23 апр 2020 13:53 | 23 апр 2020 11:00, Камелия Цветанова
341
Защо Кристиян Николов е обвинен за умишлено убийство на Милен Цветков?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Тежката катастрофа, при която загина популярният журналист Милен Цветков, породи силни обществени емоции дори измести продължаващите втори месец дебати за разпространението и мерките срещу коронавируса. Част от разбираемото възмущение у хората идва от арогантността на 22-годишния шофьор, качил се зад волана на мощен джип под влиянието на множество наркотични вещества. Обществото реагира толкова остро и заради опитите, било те явни или скрити, на опитните защитници на дееца да "размият" неговата и тази на близките му отговорност. Това обяснява появата в определени медии на меко казано странните свидетели на катастрофата, както и на множество мнения на адвокати, които безпардонно се опитват да лансират, че дори извършителят на деянието е "жертва", пише "Правен свят".

Още по темата

Опитите за обработка на общественото мнение, включително с появата на бързо разконспирираните като "забавени записи" на част от видеокамерите, заснели катастрофата, както и с лансирането на внушения, че Цветков е починал не от удара, а по собствена или на екипа на "Спешна помощ" вина, с оглед изваждането му от смачкания автомобил, претърпяха много бърз провал. Това е така, защото инстинктът за самосъхранение, характерен за всеки човек, проработи. Защото всеки един от нас можеше да е на мястото на спазилия правилата за движение Милен Цветков и да бъде убит.

Естествено в тази ситуация погледите на обществото бяха насочени към конкретното обвинение срещу шофьора Кристиан Николов. Тук прокуратурата поднесе изненада, като квалифицира деянието на обвиняемия за смъртта на Милен Цветков като умишлено убийство. Този ход на държавното обвинение е правилен и съобразен със законовата уредба.

Транспортните произшествия най-често са непредпазливи престъпления и се квалифицират по чл. 343 НК. Но ако деецът "допуска", т.е. съгласява се с евентуалното настъпване на престъпния резултат (смърт, телесна повреда), така той действа с евентуален (косвен) умисъл и деянието му следва да се квалифицира като умишлено причиняване на смърт – транспортно престъпление по чл. 342, ал. 3 НК. Точно такъв е случаят с убийството на Милен Цветков.

От обективна страна е установено (по оповестените до момента в медиите факти, а и от представените материали по време на съдебното заседание за налагането на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на Кристиан Николов), че обвиняемият, в състояние на наркотично опиянение, е управлявал джип с изключително висока скорост (над 120 км/ч.) по бул. "Черни връх" в столицата. Светофарът пред него е светел "червено", а автомобилът на журналиста е изчаквал "зелен" сигнал. Николов не спира, а удря с разрушителна сила с джипа си колата на Цветков. Данните от аутопсията сочат, че смъртта на Милен Цветков е причинена именно от този "свиреп" удар.

От физиката е известно, че силата е право пропорционална на масата на тялото и ускорението, с което то се движи. В случая обвиняемият се е движил с тежък джип и с много висока скорост. Следователно силата на удара е била много висока, както отбелязват експерти – ускорение 13 пъти по-голямо от земното ускорение е погубило Милен Цветков.

Субективна страна на казуса сочи, че въпреки "червеният светофар", на който Милен Цветков е спрял и изчаквал с автомобила си, то джипът на обвиняемия не само, че не спира, а дори няма следи и от спирачен път. Опасността от тежък и фатален удар, който може да причини смъртта на пострадалия, по никакъв начин не е накарала обвиняемия да спре или поне да намали скоростта. От това следва, че обвиняемият се съгласява с евентуалната смърт на пострадалия. По този начин Кристиан Николов проявява евентуален умисъл по отношение на смъртта на Милен Цветков, която причинява.

Водена вероятно от тази логика, прокуратурата правилно квалифицира деянието на обвиняемия по чл. 342, ал. 3, буква "в", предложение второ от НК – "особено тежък случай". Случаят е такъв поради това, че престъплението е извършено при редица отегчаващи обстоятелства: деецът е бил в състояние на наркотично опиянение, според съобщението на прокуратурата Кристиан Николов е употребил четири вида наркотик, след което се качва и потегля с джипа си, в който се намират двамата негови спътници; автомобилът на пострадалия е смазан до неузнаваемост; деянието е извършено на централен булевард в София и това е създало опасност да се причинят и други вредни последици – видно от записите на видеокамерите, щастлива случайност спасява шестима други граждани, пресичащи на "зелен светофар".

Опиянението под което се е намирал Кристиан Николов следва да се разглежда като отегчаващо обстоятелство, а не като смекчаващо като в други случаи. Поначало алкохолът и наркотикът отслабват волевите задръжки на дееца, т.е. намаляват вменяемостта му. Това обуславя смекчаване на отговорността му. Управлението на МПС обаче е правно регламентирана дейност и представлява източник на повишена опасност. Употребата на алкохол или наркотици при управлението на МПС повишава опасността от злополуки. Поради това употребата на алкохол и наркотици при управление на МПС е отегчаващо отговорността обстоятелство. А при професионалната непредпазливост по чл. 343, ал. 3 НК законодателят дори е въздигнал опиянението в квалифициращо обстоятелство и е предвидил по-строга отговорност.

Има още два съществени момента, които изключват наличието на "престъпна самонадеяност" и "пряк умисъл" в действията на обвиняемия за смъртта на Милен Цветков.

Ако обвиняемият беше действал със самонадеяност, то тогава деянието му следваше да се квалифицира по чл. 343, ал. 3, предложение първо, буква "б" НК – особено тежък случай, във вр. с ал. 1, букви "а" и "в" от НК. Но за да е налице самонадеяност обвиняемият трябва да разчита на определени, конкретни фактори, че те ще предотвратят престъпния резултат - смъртта на пострадалия. При самонадеяността е налице субективна увереност на дееца, че резултатът няма да настъпи. Тази субективна увереност обаче е обективно необоснована, защото деецът надценява значението на факторите, които очаква да предотвратят резултата и подценява значението на други фактори, които причиняват резултата. Нищо подобно няма в случая. Поради това психическото отношение на дееца към престъпния резултат не е самонадеяност.

Ако обвиняемият беше действал с пряк умисъл да убие жертвата, то тогава деянието му следваше да се квалифицира като убийство, извършено "със средство, опасно за живота на мнозина" по чл. 116, ал. 1 т. 6, предложение второ от НК. Но при прекия умисъл деецът иска, желае престъпния резултат, т.е. смъртта на пострадалия и се насочва пряко към причиняване на този резултат. Но в случая субективното отношение на обвиняемия към смъртта не е такова. Следователно не е налице убийство с пряк умисъл.

Повече от ясно е, че смъртта на Милен Цветков със сигурност дълго време ще остане във фокуса на обществото. Заради това всеки опит да се смекчи вината на обвиняемия и неговите близки ще срещнат силно негативна реакция. Така, че след трудната задача на прокуратурата да събере доказателства и да предаде на съд Кристиан Николов, отговорността за крайното решение ще отиде при съдиите, които ще се произнасят по делото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


341
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
231
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Що се хабите напразно?
230
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да бъде напълно оправдан е опция, която дори и адвокатите на лицето не разглеждат, освен ако не разчитат на груби процесуални нарушения, които да опорочат целия съдебен процес. Ако исканията на прокуратурата са уместни, не се опитват следователите да си "нарисуват" доказателства, избягват да привикват свидетели, които да е ясно, че са безполезни си след това злобно да им повдигат обвинения, като им изискват гаранция 100 пъти над предвидената от закона глоба. Всички следим нещата в развитие...
229
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И аз исках да попитам, ако не бъде признато умишлено действие, ще продължи ли автоматично делото за престъпление по невнимание или подсъдимият ще бъде оправдан?Деянието може да бъде преквалифицирано към по-леко при липса на доказателствен материал за тежкото обвинение, но наличие на такъв за по-лекото. И обратното - при нови обстоятелства, които се появяват в хода на делото, прокуратурата може да внесе изменен обвинителен акт.Ако по време на съда прокуратурата иска само и единствено, то ...
228
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Спътниците му също да бъдат съдени, а също да го осъдят за това, че можело и тях да убие.
227
3
 
1
 
! Отговори
До 228 преди 4 години
И аз исках да попитам, ако не бъде признато умишлено действие, ще продължи ли автоматично делото за престъпление по невнимание или подсъдимият ще бъде оправдан?
226
0
 
15
 
! Отговори
Tiko преди 4 години
Когато си се надрусал до степен сам да не се познаваш и се качваш на танк (тежък джип) и караш с над 100 в града и без намерение да спираш на червено - много интересно това какво е. За мен е безусловно 100% убийство. Убийство на първия срещнат. Убийство на първия попаднал пред танка ти. Възможно е било и да се е првернало и в масово убийство на първите изпречили се хора, майки с деца от пешеходната пътека.
225
5
 
2
 
! Отговори
Скакалец преди 4 години
До 241Липсата на доказателтво за едно нещо не е доказателство за друго."..ако деецът "допуска", т.е. съгласява се с евентуалното настъпване на престъпния резултат (смърт, телесна повреда), така той действа с евентуален (косвен) умисъл и деянието му следва да се квалифицира като умишлено причиняване на смърт транспортно престъпление по чл. 342, ал. 3 НК. Точно такъв е случаят.."Това просто няма как да бъде доказно, освен ако другите в колата не свидетелстват за това - да обвинят и себе си
224
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен - На всички е ясно че убийството е било неумишлено.Правилната квалификация е "причиняване на тежка телесна повреда, довела до смърт".Това е тежкият вариант.По-лекият е "причиняване на смърт по непредпазливост в следствие на умишлено нанесена тежка телесна повреда".Още по-лек е като се махне умисълът в нанасяне на телесната повреда.Умисъл може да има в най-различни действия...
223
2
 
10
 
! Отговори
Тарикати преди 4 години
Тоя *** е обвинен в умишлено убийство от прокуратурата защото тя много добре знае, че пред съда това не може да се докаже и така обвинението ще отпадне като убиеца ще получи или условна или минимална присъда. Елементарно, но факт...
222
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В България всяко чудо за три дни ! И ново чудо и така докато свят светува !
221
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Авторитетите ще се амбицират, ще втвърдят позицията си. И да са били склонни на компромиси, че и така вече им е писнало от простотиите на това момче, то времето за компромиси безвъзвратно отмина. Тук вече ще се доказва кой кой е, а извършителят ще е само средство, на което ще се базира концептуалната битка.
220
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За да падне обвинението.На всички е ясно че убийството е било неумишлено.
219
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
по коментарите проследява... кое е правно аргументирано, кое е жив популизъм, но вдига рейтинг, кое може и да мине, но трябва да се обсъди с адвокатите и ред други неща.Ако не беше "обществената значимост на събитието", то следственото лице щеше да бъде обвинено много по-прецизно и прокуратурата да не бере срам в съда. Можеше да се достигне до баланс, който силно да не подронва авторитета на силните на деня, но и да даде урок на провинилия се. Сега вече май да е късно, след толкова грешки.
218
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Опс - А бе не разберам от публикации в медиите, но тази статия си е точно едно към едно със статия в ПИК, подписана от "автор ПИК", пък тук си има име. Защо ли?И тук няма име. Източникът на словоблудството е "неизвестен извършител". Името под статията е на журналиста в сайта, който я е публикувал.По-долу вече бе коментиран начинът, по който прокуратурата си пробва тезите в публичното пространство. Пуска някакво писание, без връзка с правото, след което по коментарите проследява...
217
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е как защо? Защото убития е журналист,симпатичен на много хора,пък и се вдигна дандания че убиеца е синче на богаташи. Не,че не трябва подобно обвинение, ама колко такива обвинения има за други убити в коли и по пешеходни пътеки. Ако беше убит неизвестен човечец, дали обвинението щеше да е такова?
216
0
 
4
 
! Отговори
@ преди 4 години
До Анонимен 217Обещетенията се постановяват след граждански искове и зависят от степента на щетата и свързаните с нея страдания. Има и стандарти за това базирани на брой минимални работни заплати и пр.
215
0
 
2
 
! Отговори
Опс преди 4 години
А бе не разберам от публикации в медиите, но тази статия си е точно едно към едно със статия в ПИК, подписана от "автор ПИК", пък тук си има име. Защо ли?
214
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
наистина милиони приказки се изговориха, почти всеки българин е юридически и технически експерт очевидно. карал на наркотици, карал пиян, журналистът сам излязъл от колата, бързата помощ и т.н. на мен обаче ми се изгуби един важен момент, който за съжаление в нашето жалко подобие на държава винаги се губи - защо никой не говори за обезщетение на семейството на убития? не само за този случай, а всеки път. счупени крака, инвалиди за цялживот - за тях кой се грижи и кой осигурява бъдещето им?
213
0
 
5
 
! Отговори
читател преди 4 години
При съда на капитан Линч няма адвокати.И е много бърз и ефективен.За това е полезен.
212
0
 
4
 
! Отговори
гражданка преди 4 години
До До гражданка Ето, там е проблема...Казваш, "не ме интересуват, че да следя развитието им"....а ТРЯБВА.....Той пак е на пътя бе, човек, не го ли разбираш това нещо...