Може ли американската храна да спаси милиони хора?

Ефективността на програмата "Храна за мир" е подлагана на все по-сериозни критики
10 авг 2013 13:10,
66
Може ли американската храна да спаси милиони хора?
Снимка: Reuters

Храна, доставяна от САЩ, е спасила живота на милиони хора от началото на програмата “Храна за мир” през 1954-та година. Но стриктните правила, според които всички храни трябва да се отгледани в САЩ и да се транспортират само с американски кораби, изглежда ограничават значително гъвкавостта, а оттам и ефективността на програмата, пише БиБиСи.

Директорът на организацията “USAID“ (Американската агенция за международно развитие) Раджив Шах е убеден, че промени в установените разпоредби могат да спасяват от гладна смърт още 4 милиона души всяка година.

Предложение за промяна беше заложено в бюджета за 2013-та година на администрацията на Барак Обама – да се разреши до 45% от храните да не се произведени в САЩ и/или на нуждаещите да се дава директна парична помощ. Тази идея обаче срещна яростен отпор в Конгреса. Освен това дори се очаква конгресмените да гласуват орязване на средствата за програмата, предвид тежката икономическа обстановка.

Така Съединените щати са на път да останат единственият голям донор, който доставя помощ за гладуващите по този начин, посочва БиБиСи. Останалите страни предпочитат да раздават пари в брой или ваучери.

Някои като фондацията “Care” вече залагат и на иновативни схеми, използвайки най-модерните технологии за справяне с нуждите на гладуващите хора по света.

От “Care” разполагат с база данни на нуждаещите се от помощ в изолирани райони като полупустинните региони в Северна Кения. Там хората получават карти, заредени с пари, които могат са използват при остра нужда.

Според местните по този начин те могат да се сдобият с различни стоки, от които имат нужда без да се налага да напускат мястото, където живеят.

“С хранителната помощ получавам само царевица, а с картата, разполагам с достатъчно средства, за да си купя сол, олио и други крайно необходими продукти”, разказва кениец.

От ООН пък прилагат друга схема в Кения. Световната организация изпълнява програма за обучение на местните фермери, окуражавайки ги да работят в кооперативи за по-голяма печалба с минимален риск.

Освен това ООН се наема да изкупува част от продукцията и да я раздава на най-бедните и нуждаещите се. Така от програмата има двойна полза.

За най-големият донор Съединените щати обаче подобни експериментални схеми са невъзможни, тъй като съществуващия закон не позволя това. Според експерта Крис Барнет от университета “Корнел” настоящата програма губи рентабилност, но към момента могъща коалиция от земеделски корпорации има огромни ползи от програмата и не е готова да се откаже от тях по никакъв начин.

Директорът на “USAID” от времето на Джордж У. Буш – Андрю Натсиос споделя пред БиБиСи, че ако след свалянето от власт на талибаните през 2001-ва година е било започнало изкупуване на афганистанска пшеница и впоследствие раздаването й на бедните, то кризата с резкия спад на цената на зърнената култура би могла да бъде предотвратена.

„А това можеше да доведе до спиране на масовото отглеждане на опиум като основно препитание на афганистанския земеделец“, твърди той.

Местните фермери не съумяват да се противопоставят на вносната пшеница след най-добрата реколта от десетилетия насам. Така цената пада с цели 80%. Някои са принудени да продадат земите си, други се насочват към засаждането на макови полета – впоследствие ООН алармира за рекорден износ на опиум от Афганистан.

Разбира се, настоящият вариант на програмата “Храна за мир” има много поддръжници. Те са убедени, че нещо, което работи доказано добре не трябва да се променя.

Дейл Мур от Федерацията на америнските фермери казва пред БиБиСи: “Защо да не оставим програмата в настоящия й вид? Тя работи и помага на милиони гладуващи хора. Някои искат да поемат контрол върху огромни парични потоци, вместо да работят в сътрудничество с американските фермери за подпомагане на хората по света, които са застрашени от гладна смърт”.

От  “USAID” вече изразходваха лимитирания си годишен бюджет за спешна хуманитарна помощ, най-вече заради острата нужда от храни заради хуманитарната криза в Сирия.

Това значи, че, ако до края на тази година някъде по света избухне хуманитарна криза, най-големият донор на планетата няма да може да помогне с нищо друго освен пшеница, царевица и други храни... А доставката им ще отнеме около 5 месеца.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
4. Централизация му е майката и национализация, затова е нужен Велик Вожд който да раздава лицензираните семена справедливо и според заслугите.ппДали и вашият съсед не ограбва интелектулните права върху семената? Вземете безплатно нашите лакмусови лентички срещу земеделско пиратство и за всеки разкрит съсед получавате бонус точка за собственост върху ДНК-то си.
16
0
 
25
 
! Отговори
WASILISQNISGERMANI преди 10 години
МОГАТ ....АКО НЕ СЕ ХРАНЯТ С АМЕРИКАНСКА ХРАНА.....
15
8
 
14
 
! Отговори
може и още как преди 10 години
Живеем в ерата на безконтролното земеделие и последиците ги виждаме - глад. Спасението е в напредничави, нонпрофит и хуманистични движения като Монсанто. Облагородяването на сегашното дивашко статукво да се извърши на няколко стъпки:1. Борба с разпространителите на пиратски генетични сортове, в това число бабички, ***, диви животни-разносители и контрабандни ветрове.2. Живителни лицензи върху семената в полза на Държавата.3. Всеки консуматор на нелегални зеленчуци да се наказва с пречупване на пищялите, а бабите-пиратки с конфискация на ченето и поправителен труд в тухларна.4. Це
14
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Типично по ***- правят си пълна къща с чаавета и после чакат с отворени човки някой да дойде ги нахрани. Животновъдството и земеделието, въобще работата явно са мръсни думи при тях.
13
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
za xranata ne znam ama US bombite spasjavat mnogo xora ot juvot izob6to
12
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Въпросът трябва да е "Длъжни ли са американците да хранят някого?"
11
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Директори USAIDПри Буш - Андрю НатсиосПри Обама - Раджив ШахОстана ли нещо американско в тези САЩ освен царевицата и индианците?
10
3
 
8
 
! Отговори
blah преди 10 години
I za kakvo da im se pomaga sega pri polojenie che kolkoto poveche gi hranim, tolkova poveche ste se mnojat i ste iskat oste i oste hrana! A ste vzemat i nasam da idvat, kam bialata Evropa, koiato e dostatachno ochernena ot parasiti gladni za sozialni pomosti! Afrika e ubedena che zelia sviat i e dlajen i za jalost dobrite hristianski razviti darjavi se sasipvat da pomagat na tezi koito sami ne iskat da si pomognat. Da sprat da se razmnojavat kato gnusni hlebarki, tova e reshenieto za vsichki!
9
0
 
14
 
! Отговори
ТоранагаСама преди 10 години
Ей сега ги погледнах най-бедните африкански държави и България. Какъв процент от населението е под 14 години?България - 14.2%Конго - 43.5%Зимбабве - 39.4%Бурунди - 45.6%Либерия - 43.6%Еритрея - 41.3% и.т.н..П.П. Давам за пример тези държави, защото според една класация са най-бедните.
8
3
 
37
 
! Отговори
жена преди 10 години
Искам да попитам защо и аз, и много мои познати се ограничаваме да имаме по максимум едно дете, защото не можем финансово да се грижим за него? А там се размножават като *** без да се интересуват като от нищо? И после всички трябва да бъдем съпричастни, да се крадат милиони , защото им се помагало и т.н.? Съжалявам, но аз не мога да го разбера това!
7
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Разбира се че може. Но,,, с една уговорка. А тя е следната: И ние гледаме прасета, радваме им се, храним ги обилно /за да наддават по-бързо/ и всичко свършва около Коледа. Американците също в определен момент ще им видят сметката /но вече като пораснали възрасти хора/, след като им лепнат етикета: терористи, врагове на демокрацията.
6
6
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Може ли американската храна да спаси милиони хора?"Ко? Не!
5
5
 
34
 
! Отговори
ТоранагаСама преди 10 години
Имам спомени как в сайта на ЦРУ може да се види, че повечето африкански държави имат над 40% население от деца под 14-годишна възраст. А имаше и цифри от рода на 55% даже. Плодят се, а после реват, че няма какво да ядат.
4
4
 
24
 
! Отговори
1 преди 10 години
Може , но просто на места хората се размножават като *** и заради това са гладни . Просто тези хора не мислят че сами си създават проблемите .
3
11
 
42
 
! Отговори
10 преди 10 години
Само по фактът, че си бутнаха кулите на 11 септември, и избиха почти 3.000 хиляди души, за да нападнат Ирак и Афганистан, може да си направите изводите...
2
12
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
САЩ е най-голямата тетористична организация в света.
1
10
 
44
 
! Отговори
10 преди 10 години
Могат те....с техните ГМОта, и мания за нов световен ред! Колко страни са нападмали и съсипали, с техните болни амбиции, на елитът им, дето управлява цялата земя!