Американците изхвърлят над 40% от произведената храна

Експерти: Основната причина е лошото етикетиране на хранителните стоки
Обновена: 20 сеп 2013 14:07 | 20 сеп 2013 09:58, Елка Василева
9
Американците изхвърлят над 40% от произведената храна
Снимка: архив, Reuters

Виновни са етикетите на храните. Да, колкото и налудничаво да звучи, основният фактор, който води до неизползване на повече 40% от всички произведени хранителни стоки в САЩ, е проблемът с етикетите върху продуктите, показва ново проучване отвъд Океана.

Над 90% от американците може би преждевременно изхвърлят храна, защото поради липса на срок на годност смятат продуктите за опасни за консумация, съобщава MarketWatch. Съвместното проучване е изготвено от Юридическия факултет към Харвардския университет и организацията с нестопанска цел Natural Resources Defense Council (NRDC).

Според изследването фрази като "Продаван от...", "Годен до...." и "Най-добър до..." не са добре регулирани и често се тълкуват погрешно. "Време е добре познатата ни, но много неефективна система за етикетиране на храните да бъде напълно променена", се посочва в доклада.

Още по темата

"Настоящите правила са напълно объркващи", казва експертът по храните и земеделието в NRDC Дана Гъндърс. Храните с етикет "Продай до" всъщност са предназначени за магазините и нямат общо с реалния срок на годност на продукта. Названието, предназначено за потребителите, е "Най-добър до" и "Да се използва до", като и двата етикета често са използвани като ориентир и от самите производители.

Разхищението на храна е сред големите проблеми в САЩ. Числата са безкомпромисни – хранителни продукти с изтекъл срок на годност на стойност около 900 млн. долара се отстраняват от доставчиците всяка година, сочат данните от доклада на Харвардския университет и NRDC. Част от причините обаче не се коренят само в лошите етикети, но и у некомпетентните служители, които не винаги са обучени да правят разлика между различните видове срок на годност.

Според предварителните изчисления на Министерството на земеделието и агенцията по околна среда повече от 40% от цялото количество храна в САЩ остава неизядена. С други думи, американците изхвърлят в кофата стоки, еквивалентни на 165 млрд. долара всяка година. "Само 15% от цялото прахосано количество храна ще бъде достатъчно, за да се изхранват повече от 25 млн. американци всяка година", посочва още Гъндърс.


Още световни икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още по темата: САЩхранаетикетиране
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
5
 
! Отговори
хъх преди 10 години
не ми се мисли ако я изяждаха всичката, те сега са супер дебели пък тогава...
8
0
 
18
 
! Отговори
eko72 преди 10 години
Бъобще не е вярно, че заради етикетите. Имат пари и пълнят хладилниците с глупости и после ги изхвърлят. Заради консервантите в храните даже труоповете вече не се развалят. Пък за синтетичните готови храни и глезотии въобщще да н е говорим.
7
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
до 5,прав си, само който бил там може да потвърди, че храната им е ужасна. Те кухня нямат-само полуфабрикати. Всичко е химия. Всичко е ***!!
6
1
 
13
 
! Отговори
kalinkamalinka преди 10 години
Ама това храна ли е ???
5
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ми тя просто не става за ядене. Чудя се как толкова малко изхвърлят дори.
4
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
И те ще се светнат че плановата икономика намалява прахостничеството!(Ако се прилага с разум)Свободния пазар дава разнообразие но опосква ресурсите...
3
10
 
2
 
! Отговори
123 преди 10 години
Това е проблем в целия свят *** ...
2
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не им задиряй. Все пак са американци.
1
0
 
14
 
! Отговори
tough преди 10 години
Мнооого сериозно обучение е необходимо на магазинерите, за да различат 3 фрази, даам...