Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?

Той застана пред американците по безпрецедентен начин
31 окт 2018 22:00, Елка Василева
261
Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?
Снимка: архив, Reuters

Гласоподавателите в развитите демокрации са свикнали да отиват до избирателните секции, за да избират между партии с различни визии, програми или идеологии. Хората, живеещи в страни с ограничени свободи обаче, гласуват не толкова за кандидати и по конкретни въпроси, а колкото да покажат, че има свободни и честни избори и че имат право на глас. Съединените щати в тази посока ли се движат?

Докато американците се готвят да направят избора си на изключително важните междинни избори за Конгрес на 6 ноември, значими теми като климатичните промени и имиграционната политика разделят двете основни партии, пише Ройтерс. На дневен ред преди изборите по начин, безпрецедентен за времето след борбата за граждански права на чернокожите, ясно застана самият въпрос за демокрацията.

В голям брой утвърдени демократични държави в Европа и Северна Америка демокрацията е свързана с избора на икономическа програма, определянето на външнополитическия курс на страната или с правенето на избор по пакет от въпроси на вътрешната политика като еднополовите бракове или начина на работа на правоохранителните органи.

В страни, които не са особено демократични обаче, дали защото демокрацията все още не се е утвърдила или защото ерозира, изборите са различни. В страните от бившия Съветски съюз, Азия, Близкия изток и други места изборите често изправят управляващите партии, опитващи се да ограничат свободата на словото и на събранията и да избегнат честни избори, срещу опозиционна партия или блок, имащи за своя предизборна програма именно демокрацията.

През 2018 г. американските избори започват притеснително да приличат на тези в не толкова демократичните страни. В надпреварата за губернатор на Джорджия например кандидатът от Републиканската партия Брайън Кент, натоварен в качеството си на щатски секретар с организацията на изборите в Джорджия, се опита да лиши от право на глас десетки хиляди избиратели, по-голямата част от които афроамериканци.

В Канзас кандидатът за губернатор на републиканците Крис Кобак придоби известност в цялата страна, когато президентът Доналд Тръмп го назначи за председател на комисия за разследване на изборни измами, които са доста рядко явление в САЩ. Кобак е човек, прекарал голяма част от кариерата си в призиви за ограничаване на правото на глас, което би създало трудности за много хора да гласуват - особено за тези, които не са бели. В няколко други щата като Айова, Мисури и Северна Каролина републиканците създадоха през последните две години законодателство, което направи гласуването по-трудно за хората.

Освен различните позиции на двете партии за правото на глас контролираните от републиканците щатски правителства в Оклахома и Луизиана приеха закони, предвиждащи по-тежки наказания за протестиращи или по-друг начин въвеждат ограничения за дейности, намиращи се под защитата на първата поправка на конституцията за свободата на събрания и на словото. Няколко други щати също подготвят подобно законодателство. Това се случва в контекста на направените от президента републиканец предложения за ограничаване на правото на протест и честите му твърдения, че медиите са "врагове на народа".

Причина за оптимизъм е фактът, че дебатът за демокрацията в САЩ е учудващо силен и става все по-публичен. Поддръжниците на по-голямата демокрация призовават за отмяната на закони, които създават препятствия за упражняването на правото на глас, и за по-либерално тълкуване на първата поправка. Други казват, че конституцията е създадена, за да ограничи демокрацията, че текстът на документа не цели да улесни гласуването и че Съединените щати са република, а не демокрация.

Дебатът стана по-нелицеприятен след избирането на Тръмп, който стана вторият (след Джордж Буш-младши) републиканец през този век, заел президентския пост, без да печели народния вот, и горчивината от факта, че Брет Кавано бе одобрен за върховен съдия от сенатори, представляващи малцинството от американците. Това демонстрира недемократичния характер на правилото всички щати да имат по двама сенатори въпреки големите разлики в броя на населението. Това не е добре за стабилността и легитимността на американското правителство, но може бавно да помогне на страната да стане по-демократична.

Голяма е вероятността, когато демократите си върнат контрола над Конгреса, да въведат структурни промени с цел справяне с кризата на демократичната легитимност в САЩ. Някои от предложенията в тази насока включват увеличаването на броя на върховните съдии или предоставянето на щатски статут на столицата Вашингтон и Пуерто Рико. Това ще позволи на населението им с различен произход да избира собствени сенатори и така да бъде намалено расовото неравенство, което (поне до този момент заради броя на малките, населени предимно с бели щати) продължава да бъде характерно за американския Сенат.

Това са партийни позиции, но те отразяват нарастващите опасения на демократите, че дефицитът на демокрация в американските политически структури изглежда е в полза на републиканците. Много от тези проблеми няма да бъдат решени на междинните избори. Начинът, по който е конституиран Сенатът, процесът на утвърждаване на върховни съдии и избирането на президенти не е предмет на гласуването. Въпреки това хората, които искат истински демократична Америка, започват да осъзнават, че тези структури се нуждаят от промяна и че националният дебат за демокрацията става все по-неразделна част от американската политика.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


261
Още по темата: изборидемокрацияСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
89
3
 
3
 
! Отговори
Путин преди 5 години
При мен никой не доживява до пенсия
88
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Василев, Доган ли?
87
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Демокрация има само в ссср и най вече при високия 3 метра Путин трябва да вярваме на хибридните другари
86
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 124 попълнение в агитката Умник Гюро с умници другари.
85
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 123Господине, цялата тая история с пенсиите стана много смешна. Забавлявам се, наистина. Умният човек щеше да се поправи. Инатливият *** продължава да пише пенсии с Й. няма как да приема вашите напъни на сериозно. Ако ще пенсията да е 10 000 долара. Пак казвам, парите акъл и култура не дават.
84
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По принцип най добре с пенсийте е в Флорида най зле в Ню Джърси и Лос Анжелис Конкретно в примера с братовчетми и неговите 45 000 на година в Флорида щеше да Взима 3900 а в Джърси 2800 +- 50 долара
83
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По голяма измама от комунизма няма но ти като виден русофил нихилист с лява резба демек.*** от тръмския край няма как да го възприемеш яс ре бе
82
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Българин Хареса ми това което казваш. Много реалистично без украси и изхвърляния. Разчитай, че тук коментиращите много много няма да те подкрепят. Но аз не съм от тях. Мисля точно като теб.
81
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 114Пенсии не се пише с Й. кога сте учили български вие? Ако сте пред пенсия би трябвало да го знаете, преди време българският се учеше както трябва. Първо се ограмотете, после изчислявайте пенсии. Това важи и за господин Тото.
80
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До тото 100 000 зависи в кой Щат и на каква длъжност .Нещата могат да варират от 5 до 35 хиляди .По принцип пенсийте се водят вид социална застраховка за държавни служители по скоро (щатски)Имам наблюдения само покрай братовчетми По принцип няма много държавни позиций с 100 000 $ годишен доход вървят някаде междо 40 000 $и 65 000 $
79
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
а сега господин Тото си комуникира с един господин който пише шериф с В и изчисляват заедно пенсии. Олеле! Пред него може и да ти минат номерата, господине, явно вече не ти се ще да си продължим разговора. Но добре стана , за теб нещата вече са ми пределно ясни. да са живи и здрави онези, които ще имат великото щастие да комуникират с теб отсега нататък. Аз се отървах, слава богу.
78
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Демокрацията е измама, както измама беше и комунизма...............истинската цел е елитът да контролира простите народни маси в целия свят!
77
1
 
7
 
! Отговори
Българин преди 5 години
"Демокрация" е едно маркетингово понятие за днешните западни управници. Демокрация от гръцки означава волята на народа. Но това само по себе си не значи нищо. Хората са овце и се манипулират лесно. В "развитите демокрации" просто инструментите за манипулиране са една идея по-напреднали. Така че хората там си мислят, че имат някакъв избор. Но както се казва - ако от изборите зависеше нещо, нямаше да ги има. А и както беше казал другаря Живков - решава този, който има пари.
76
2
 
0
 
! Отговори
Тото преди 5 години
А сега изчисли при $ 100 000 годишно колко ще е пенсията, плюс 401К , плюс анюити.
75
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Братовчет ми е помошник шерив в малко градче в щата Монтана .Годишен доход 45 000$ след данаците не е много по щатските мерки но пенсията му след 25 години трудов стаж ще е точно 3 102 долара
74
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За да имаш 7 бона пенсия,трябва да си вкарал 1 милион в 401К!Неосигурените трокаджия 300-400 долара пенсия,държавни служители 1500-2000!Това е истината!Разни *** като вземат да разправят някакви легенди и измислици,направо е смешно и жалко!
73
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Тото О Боже, що не вземеш да си прибереш вересиите. И този щял да получава пенсия след не знам си колко години. Не думай. Коментира и се фръцкори ( повтарям се но по - добра дума не намирам, а пък тоя се прави че не я разбира) като младо тийнейджърче. Ей, голяма работа е туй Америка.Идете там, че да станете хора със самочувствие като господина. Ама явно Америка акъл не дава.Липсата му си е болест вродена и си остава до края. Чакам с нетърпение следващата попара, забавно ми е.
72
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Тото"До 99Ти въобще имаш ли обувки? А да сетих се, от втората употреба. "Той обувки няма, има валенки и yшанка втора употреба.
71
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
По либерално тълкуване на първата поправка В(САЩ няма държавна доминираща религия) Далай лама за патриатх ли ще избират((( .Боже колко са *** руските хибриди в пюенето си по САЩ поне да бяха прочели какво е първа поправка ( *** де акъл у руснак
70
2
 
0
 
! Отговори
Тото преди 5 години
До 99Ти въобще имаш ли обувки? А да сетих се, от втората употреба.