Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?

Той застана пред американците по безпрецедентен начин
31 окт 2018 22:00, Елка Василева
261
Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?
Снимка: архив, Reuters

Гласоподавателите в развитите демокрации са свикнали да отиват до избирателните секции, за да избират между партии с различни визии, програми или идеологии. Хората, живеещи в страни с ограничени свободи обаче, гласуват не толкова за кандидати и по конкретни въпроси, а колкото да покажат, че има свободни и честни избори и че имат право на глас. Съединените щати в тази посока ли се движат?

Докато американците се готвят да направят избора си на изключително важните междинни избори за Конгрес на 6 ноември, значими теми като климатичните промени и имиграционната политика разделят двете основни партии, пише Ройтерс. На дневен ред преди изборите по начин, безпрецедентен за времето след борбата за граждански права на чернокожите, ясно застана самият въпрос за демокрацията.

В голям брой утвърдени демократични държави в Европа и Северна Америка демокрацията е свързана с избора на икономическа програма, определянето на външнополитическия курс на страната или с правенето на избор по пакет от въпроси на вътрешната политика като еднополовите бракове или начина на работа на правоохранителните органи.

В страни, които не са особено демократични обаче, дали защото демокрацията все още не се е утвърдила или защото ерозира, изборите са различни. В страните от бившия Съветски съюз, Азия, Близкия изток и други места изборите често изправят управляващите партии, опитващи се да ограничат свободата на словото и на събранията и да избегнат честни избори, срещу опозиционна партия или блок, имащи за своя предизборна програма именно демокрацията.

През 2018 г. американските избори започват притеснително да приличат на тези в не толкова демократичните страни. В надпреварата за губернатор на Джорджия например кандидатът от Републиканската партия Брайън Кент, натоварен в качеството си на щатски секретар с организацията на изборите в Джорджия, се опита да лиши от право на глас десетки хиляди избиратели, по-голямата част от които афроамериканци.

В Канзас кандидатът за губернатор на републиканците Крис Кобак придоби известност в цялата страна, когато президентът Доналд Тръмп го назначи за председател на комисия за разследване на изборни измами, които са доста рядко явление в САЩ. Кобак е човек, прекарал голяма част от кариерата си в призиви за ограничаване на правото на глас, което би създало трудности за много хора да гласуват - особено за тези, които не са бели. В няколко други щата като Айова, Мисури и Северна Каролина републиканците създадоха през последните две години законодателство, което направи гласуването по-трудно за хората.

Освен различните позиции на двете партии за правото на глас контролираните от републиканците щатски правителства в Оклахома и Луизиана приеха закони, предвиждащи по-тежки наказания за протестиращи или по-друг начин въвеждат ограничения за дейности, намиращи се под защитата на първата поправка на конституцията за свободата на събрания и на словото. Няколко други щати също подготвят подобно законодателство. Това се случва в контекста на направените от президента републиканец предложения за ограничаване на правото на протест и честите му твърдения, че медиите са "врагове на народа".

Причина за оптимизъм е фактът, че дебатът за демокрацията в САЩ е учудващо силен и става все по-публичен. Поддръжниците на по-голямата демокрация призовават за отмяната на закони, които създават препятствия за упражняването на правото на глас, и за по-либерално тълкуване на първата поправка. Други казват, че конституцията е създадена, за да ограничи демокрацията, че текстът на документа не цели да улесни гласуването и че Съединените щати са република, а не демокрация.

Дебатът стана по-нелицеприятен след избирането на Тръмп, който стана вторият (след Джордж Буш-младши) републиканец през този век, заел президентския пост, без да печели народния вот, и горчивината от факта, че Брет Кавано бе одобрен за върховен съдия от сенатори, представляващи малцинството от американците. Това демонстрира недемократичния характер на правилото всички щати да имат по двама сенатори въпреки големите разлики в броя на населението. Това не е добре за стабилността и легитимността на американското правителство, но може бавно да помогне на страната да стане по-демократична.

Голяма е вероятността, когато демократите си върнат контрола над Конгреса, да въведат структурни промени с цел справяне с кризата на демократичната легитимност в САЩ. Някои от предложенията в тази насока включват увеличаването на броя на върховните съдии или предоставянето на щатски статут на столицата Вашингтон и Пуерто Рико. Това ще позволи на населението им с различен произход да избира собствени сенатори и така да бъде намалено расовото неравенство, което (поне до този момент заради броя на малките, населени предимно с бели щати) продължава да бъде характерно за американския Сенат.

Това са партийни позиции, но те отразяват нарастващите опасения на демократите, че дефицитът на демокрация в американските политически структури изглежда е в полза на републиканците. Много от тези проблеми няма да бъдат решени на междинните избори. Начинът, по който е конституиран Сенатът, процесът на утвърждаване на върховни съдии и избирането на президенти не е предмет на гласуването. Въпреки това хората, които искат истински демократична Америка, започват да осъзнават, че тези структури се нуждаят от промяна и че националният дебат за демокрацията става все по-неразделна част от американската политика.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


261
Още по темата: избориДемокрацияСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Каквото и да си говорим единствената демокрация в света днес е в САЩ и държавите последвали примера на САЩ след ВСВ. Други демокрации за съжаление няма. Видиш ли думата демократична в наименованието на една държава например КНДР знай че от това по диктаторска държава няма. При бай цъpвул Тодор Живков и България беше "народна демокрация", но нито беше народна нито беше демокрация.
68
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Верно прилича на нещо писано от руските хибриди само те са толкова *** да се позоват на нещо дето дори не са прочели ((
67
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ХА-ХА-ХА !Има нещо вярно в това, което казваш. Демокрацията не трябва да се бърка с плутокрацията. Малко не си вървят двете.
66
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не знам кой покемон е писал статията но Първата поправка гласи ( в САЩ няма държавна доминираща религия) нищо не се говори за право на глас и за изборни правила .То бива *** журналисти *** чак толкоз (((
65
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ТотоПрестани бе! Няма ли да си затвориш устата най - после? Таки много ти се дърдори?Той ще ми дава тон в живота, моля ви се Това не е злоба, а ти се скъса да ми доказваш нещо, от което изобщо нямам нужда. Живея и се намирам там, където аз искам. Аз на такъв като тебе обувките си няма да дам да ми изчисти. Защото, представи си, имам самочувствие на много по -умен в някои отношения от теб човек. И нали ти казах къде да вървиш? Какво още правиш тук? Надут пуяк такъв.
64
5
 
4
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 5 години
САЩ и демокрация ?Това някакъв виц от 70-те на миналия век ли е ?САЩ е най-недемократичната, полицейска държава, в която медиите тотално са промили мозъците на хората.Преди слагаха по някой демократично изглеждащ и играещ президент.Сега с Тръмп дори тази фалшива демократична фасада я няма.И моля ви, не бъркайте високия стандарт с демокрацията.Мафията също е богата, но дали е демократична ? :)
63
2
 
0
 
! Отговори
Тото преди 5 години
До " случаен читател"Някога да си чувал за "401К" ?
62
3
 
1
 
! Отговори
Тото преди 5 години
Като ви чета коментарите жал ми е за вас, долу ще си останете и няма да мръднете от там. И с кран да ви вдигам ,ще се откачите и пак ще полетите надолу, жалко, никакво желание за напредък, само злоба.До "случайния" , ти вземи и се поинтересувай за пенсийте и вземи и си намери някаква свястна работа, стига си разнасял пици.
61
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не трябва да има никакъв спор къде има демокрация и къде няма. Просто вижте накъде са най-големите емигрантски потоци и ще ви светне лампичката. Не съм чул да има емигрантски наплив към Русия, Китай, КНДР, Иран и Венецуела.
60
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 89Що не вземете да се скарате? Ще стане къде къде по - забавно. Ама с красиви оплювки. А за мен изводът е следният - и двамата явно много му разбирате. В кавички обаче.. Но Случайният е прав за едно - нямам нужда от пръдльовци ,които да ми се перкат тука. И е възможно да изкривяват истината. Когато живееш далече истината не може да бъде доказана, затова всеки може да си измисля каквото иска. Само да има кой да му вярва.
59
0
 
3
 
! Отговори
Случаен читател преди 5 години
За размерите на пенсиите в САЩ всеки може да се информира на страницата на пенсионната служба в САЩ (Social Security Administration) tyk https://ssa.gov. И всеки може да си изчисли каква ще му е пенсията в зависимост от прослужените години, годишната заплата и платените през години суми за пенсионна осигуровка. Има интернет и Гугъл.
58
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Случаен читателА така, кажи му го. Може да живеем в лоша държава, ама кукувица не ни е изпила ума. и такива като тоя като дойдат и започват да ми се цепят ме изкарват от нерви. Пази боже сляпо да прогледа(цитат)
57
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Случаен читателАбе *** и ти много ги разбираш нещата, максималният осигурителен доход в САЩ е 110000 долара годишен доход. Какви 200000 хиляди бълнуваш?
56
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Тото А ти какви ги измисляш? Умни? Нищо подобно. Ще ти го измисля по - добро - кух си като 10 - литрова лейка. Но лейка със самочувствие, което ми се излива тук, а предполагам не пред шефа, пред който сигурно цял живот си се гънал. Тези неща са вечни, независимо от дестинацията. Върви с твоето самочувствие сещай се къде.
55
2
 
4
 
! Отговори
Случаен читател преди 5 години
До Тото: За да получава $7000 пенсия тук в САЩ, човек трябва да в работил 60 години със заплата от $200000 годишно и да е направил съответните постъпления в пенсионния фомт през всяка от тези години. Дори и да е изработил добавъчна пенсия като член на профсъюз, същия човек би взимал не повече от максималната профсъюзна пенсия от $2000 месечно. Може само да предполагаме, че Тото говори за $7000 годишна пенсия отпускана на социално слаби и безработни след пенсиониране. И ние живеем в САЩ.
54
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Тото Тотко стига, моето момче. Сопри се. Твоето мнение вече го разбрахме. А също така разбрахме, че си демократ колкото аз съм трамвай. Какво против емиграцията имаш ти? Откога се считаш за роден американец? Коя американска майка тебе е родила? Ако онези скакалци, както ги наричаш имат същия стремеж като твоя точно ти си човекът, който трябва да ги разбира. Но не. Много ти е пораснала работата и вече с *** клечка не ти се стига носа. Наистина си смотан, дума да няма.
53
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До до 73Ами ти другарю "българин" няма ли да обичаш някого когато видиш че той смазва окончателно и завинаги най-големия враг на България злото СССР?
52
7
 
2
 
! Отговори
Тото преди 5 години
"Империя на сатаната" ???Затова ли емигранти от цял свят се натискат да дойдат в щатите. Защо мислите че 10 хил. скакалци от южна америка са се насочили на север към щатската граница, може би защото няма демокрация?!?!
51
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ никога не са били истинска демокрация, а авторитарен режим и световен агресор. Идеологията им е близка до националсоциализма и това е нормално- все пак след ВСВ приютиха нацистикия елит.
50
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ТотоОле боже, имаме си теб. народен будител, бе братче. Моля те върни се в Америка и си остани там. Наистина ми стана неприятен.