Нова финансова криза се задава. Тръгва от US студентите!?

Те дължат на държавата общо $1,5 трилиона
Обновена: 15 яну 2019 07:17 | 14 яну 2019 21:30, Елка Василева
256
Нова финансова криза се задава. Тръгва от US студентите!?
Снимка: архив, Reuters

Днес американските студенти са така задлъжнели, както никога досега. Студентските кредити в САЩ са втората по размер планина от дългове след ипотечните кредити. Според някои това може да предизвика нова финансова криза, пише Дойче веле.

Преди три години американката Тони Винсент завършва специалността "Публично здраве". За да може да следва, тя тегли шестцифрен кредит. Придобиването на бакалавърска степен в държавен американски университет ѝ е струвало 15 000 долара, а на магистърска степен в реномирания университет "Джордж Вашингтон" - 85 000 долара.

Днес Винсент е на 32 години, работи като програмен мениджър в неправителствена организация и координира здравни проекти. Със заплатата, която получава, не може бързо да покрие кредитите. След три години работа дълговете ѝ възлизат на 80 000 долара.

Средно по 25 000 долара дългове

Тони Винсент е само една от 44-те милиона млади американци, получавали студентски кредити. Общата сума на задлъжняването им към държавата е 1,5 трилиона долара. Толкова, колкото никога досега. По-голямо е само задлъжняването на американците по ипотечните кредити.

Още по темата

Днес в САЩ студентските кредити съставляват 7% от държавните дългове. Към тях се прибавят и частни студентски кредити в размер на над 64 милиарда долара, отпуснати например от банки. Според изследване на Федералния резерв от юни 2018 години 42% от американските студенти са теглили кредит за следването си. Средното задлъжняване е между 20 000 и 25 000 долара.

Реално обаче задлъжняването на студента е дори по-високо. Онези, които са започнали следването си през 2016, дължат на държавата средно по над 37 000 долара. Джон Фънсмит, който е директор на университетския съюз American Council on Education изтъква, че броят на студентите е нараснал, а това означава, че се теглят и повече студентски кредити. А с това нараства и задлъжняването.

Действително през есента на 2018 година в американските университети са се записали близо 20 милиона студенти. Днес високата квалификация е по-важна от когато и да било. Според изследване на университета в Джорджтаун от 2013 година до 2020 за 65% от всички работни места в САЩ ще се изисква бакалавърска степен. Тони Винсент е наясно с това. "Следването е моята инвестиция в бъдещето", казва тя.

Само че този вид инвестиция изисква все повече разноски. Защото следването става по-скъпо. От 1988 насам разходите за следване са нараснали четворно - в зависимост от висшето учебно заведение и продължителността на следването.

Четиригодишно обучение в държавен университет излиза междувременно 20 000 долара, а в частен университет - 50 000 долара. Същевременно вноските за покриване на студентски кредит възлизат средно на 351 долара месечно. Константин Янелис, който преподава финанси в университета в Ню Йорк посочва, че много студенти имат проблеми с покриването на кредитите си. От общо 44 милиона задлъжнели над 10% изобщо не успяват да изплатят дълговете си.

Иде ли нова криза?

Кредитор в 90% от случаите е държавата. Плащанията на студенти, които не могат да покрият вноските си, натоварват данъкоплатците. Тенденцията е тревожна: в бъдеще все повече студенти няма да са в състояние да покриват вноските по задлъжняването си. До 2023 година броят на тези длъжници може да нарасне от 10% на 40%, както сочат данни на "Brookings Institut".

От години медиите обръщат внимание, че това развитие напомня за ситуацията преди краха на инвестиционната банка "Лемън брадърс" и последвалата през 2008 финансова криза. Телевизия CNBC говори в тази връзка за голям балон, който скоро може да се спука. А Fox News и други медии пишат за криза, наподобяваща тази с ипотечните кредити преди години.

В дългосрочен план огромното задлъжняване на американските студенти може да се отрази негативно на икономиката. Защото силно задлъжнелите млади хора са и по-слаби потребители: те ще купуват по-малко автомобили, по-малко имоти, по-малко стоки. Шефът на Федералния резерв Джером Пауъл изтъкна преди време, че растящото задлъжняване по студентските кредити представлява макроикономически риск. "То може да доведе и до забавяне на икономическия растеж", смята Пауъл.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
117
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хич не ги оплаквайте ФАЩ-истките банки!В тях въобще няма никакви пари в истинския им смисъл,а само записи в компютрите на банките и малко количество хартийки!Самите "фалити" са просто надписване,или задраскване на числа,чрез кито се управляват масите от хора и се лашкат в една,или друга посока,в зависимост от намеренията на собствениците на банките!По този начин се управлява гойското стадо,което не може,или не желае да разбере,че такъв вид "банки" може и то да си създаде,че и по-добри!!!
116
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кризата тръгва от Банкя,и стига чак до USA студентите.
115
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това е част от матрицата в която живеем.Предварително е сметнато колко разходи може да понесе горе-долу гражданина,и да му остават за насъщните нужди.Всичко в повече му се прибира от системата
114
1
 
11
 
! Отговори
До 165 преди 5 години
Защо си мислиш, че ти като правиш така с телефона, то и другите като теб си купуват нов телефон, но не си пускат интернет, защото нямали пари?! За разлика от теб, нормалните хора не бързат да си купуват нов телефон, докато стария работи, а това за интернета дето си го измъдрил е безумие - преди години интернета беше скъп, но сега от поне 3 години нещата с цените на телефонните оператори се нормализираха, особено след като ЕС ги натисна.
113
4
 
30
 
! Отговори
Янко преди 5 години
Кризите почват от това че американците крадат пари от целия свят и после решават нещо "гениално" като "къща за всеки американец" или "образование за всеки американец". На теория перфектни идеи (като комунизма), но на практика предстояща катастрофа.
112
8
 
47
 
! Отговори
Victimized преди 5 години
Държава на кредит.Накараха целия свят да им играе по свирката, и сега трябва всички да треперим, да не се разори ФАЩ, щото всичко след това ще се срине. Кой точно им даде това право, да са полиция на целия свят, да са банката, да са моралния или културния пример който всички да следваме. Да се свършва по бързо.
111
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И там са като всички по света- в Бг хората си купуват нов телефон на изплащане (стария работи, но отива в чекмеджето) и после не си пускат интернет на телефона че да не се охарчат за месечна такса.
110
9
 
7
 
! Отговори
Ани преди 5 години
А може и да не тръгне от студентите.Тук 50 000 щд на година е малка заплата.350 щд на месец къде не са отишли.
109
0
 
27
 
! Отговори
Чочо преди 5 години
Капана е щракнал и живота не е лесен на тридесет години и вече минус 100000s
108
1
 
22
 
! Отговори
Ххх преди 5 години
Ако работи в НПО не плаща кредита, затова и работи там.
107
13
 
18
 
! Отговори
Бай иван преди 5 години
Когато дължиш 100К $ си сядаш на ***, учиш и после искаш не искаш трябва да бачкаш. Като завършиш безплатно ти е все 200 дали ще работиш или не.
106
0
 
26
 
! Отговори
Боби преди 5 години
Кризата ако може да си а ползват там където са им кредитите.
105
3
 
45
 
! Отговори
А бе преди 5 години
Не знам как точно се финансира образованието в САЩ,но със сигурност е скъпо и изплащането на съответния кредит-мъчно.Може би истинският проблем идва от заблудата,че образованието ГАРАНТИРА успех,а всъщност то е само част от предпоставките за успех.Пълно е с успели,които не са твърде образовани и сегашният президент на САЩ е крещящ пример.Накрая се получава,че много хора похарчват огромни суми за на практика безполезно образование.Университетите се възползват от това и ето ти балона.
104
10
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
на 33 била млада?! че тя вече е пропуснала да направи важните неща в живота + задлъжняла доживот. може просто да се обеси
103
5
 
15
 
! Отговори
USA преди 5 години
Да не забравяме, че $ 350 са около 3 - 3,5 надника и че в САЩ студенските кредити са без лихви
102
6
 
3
 
! Отговори
Г. Сомов преди 5 години
До Новоизлюпеният Американец с децата от UCLA,,,,, Да бе , Рогачи сме и какви ли не други. А ти я кажи къде си ? Не си баш в LA. Woodland Hills ? T.O. ? Ти ли беше един от Комсомолците там в Българският клуб на Vermont ?
101
6
 
10
 
! Отговори
Г.Сомов преди 5 години
До тоя чийто деца завършиха UCLA. Нали ти казах браво. И сега какво ? Живееш в LA ? Ама неможеш да се освободиш от Бай Ганьовската Гордост. И се дървиш на някой си който се казва Г. Сомов. Прочети малко от Алеко и може да се усетиш. Да си жив и здрав.
100
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хайде сега със същия патос обясни на американците,че четат някакви газети,че са каскети и не е проблем да върнат заемите,които са взели за обучение,че лъжат и се правят на закъсали.И какво е лихва и заем.Що е процент при заем и т.н.Па най-много да ти разбият новоизлюпената реднешка муцуна.
99
14
 
5
 
! Отговори
Гoшу преди 5 години
До БОГАТ И КРАСИВ ГУЩЕРминалата 2018 година беше невероятно успешна, а следващата 2019 почна още по успешно и ще бъде още по добра, все по финансово красив ставам с бързи темпове каквито и не съм си представял. Все пак съм инженер магистър с блестяща кариера зад гърба си и неизбежно съм обречен на все по голям успех от година на година. Поздрави кл0ш, ако поне наполовина ме стигнеш пак добре ще е че си постигнал нещо в объркания ти живот. Карай си английския курник и се образовай По3драви!
98
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименТо и на къщите е 3-4 процента лихвата,ама за 30 години изплащаш двойно сумата!-----------------А сега сметни за 30 години при $100 бона заплата годишно колко си изкарал. Големи счетоводители сте ей !