Меденият месец на Байдън приключи: Отношенията между САЩ и Европа - хладни

Афганистан бе последната капка, преляла чашата
6 сеп 2021 22:50, Нели Христова
40
Меденият месец на Байдън приключи: Отношенията между САЩ и Европа - хладни
Снимка: БГНЕС

От хватката с Тръмп, която накара кокалчетата му да побелеят, до ръката на рамото на Байдън - поздравите на Еманюел Макрон разказват историята за това как лидерите на ЕС са видяха промяната на администрациите на САЩ.

На срещата на върха на НАТО през май 2017 г. френският президент заби върховете на пръстите си в ръката на Доналд Тръмп, гледайки го право в лицето. "Не беше невинно", каза по-късно Макрон. "В двустранните ми диалози няма да позволя нищо да мине ей така."

Четири години по-късно, на неотдавнашната среща на върха на Г-7 в Корнуол, първата за Джо Байдън като президент на САЩ, и отново Макрон показа какво е настроението. Докато камерите снимаха, той прекоси плажа с ръка около раменете на Байдън. Промяната в езика на тялото беше ясна: двете страни отново вървят ръка за ръка.

Но Афганистан развали сладостта на медения месец на Джо Байдън, а недоволство се появи в столиците от целия ЕС. Не фактът на самото изтегляне разгневи европейците, а липсата на координация на САЩ със съюзниците, особено след като мисията на НАТО по време на изтеглянето включваше войски от 36 държави, три четвърти от които бяха неамерикански, което доведе до международна борба за евакуация.

Присъствието на Германия в Афганистан беше първата й голяма бойна мисия след Втората световна война, така че разочарованието от начина, по който завърши, е дълбоко. Армин Лашет, консервативният кандидат за канцлер на страната, нарече изтеглянето на САЩ "най-големият провал, който НАТО преживя от основаването си". А чешкият президент Милош Земан го определи като "страхливост", добавяйки, че "американците са загубили престижа на глобален лидер".

"Очакванията ми бяха много големи, когато Джо Байдън взе властта - вероятно твърде големи, дори нереалистични“, казва Карл Билд, бивш премиер на Швеция, пред BBC. "Неговата "Америка се завръща" предполагаше златен век в отношенията ни. Но това не се случи, а промяна имаше за сравнително кратък период от време. Пълната липса на консултации относно оттеглянето остави белег."

Проучване на Pew Research Center миналата година показа, че процентът на германците, които са имали доверие в президента на САЩ относно външната му политика, е скочил от 10% при Доналд Тръмп на 79% при Джо Байдън. Подемът във Франция беше почти идентичен.

"Но много държави от ЕС бяха в състояние на отричане. Те смятаха, че когато Тръмп си отиде, ние ще се върнем към "старото нормално". Но това "старо нормално" вече не съществува. Надявам се, че това е сигнал за събуждане за нас", на мнение е бившият министър Натали Лоазо.

За европейските лидери начинът на изтегляне на американците - и коментарите на Джо Байдън, че САЩ повече няма да изпращат войски, за да "преправят други държави" - отеква в политиката на Доналд Тръмп и девиза й "Америка на първо място".

Но въпреки че тук има разочарование поради липсата на комуникация между Вашингтон и столиците на ЕС, може би е твърде рано да се каже доколко това ще засегне широко разпространеното облекчение от смяната на администрациите на САЩ.

"Основният разрив по време на Тръмп имаше по-малко общо с конкретни външнополитически решения и повече, че изведнъж не споделяхме едни и същи ценности", обяснява Натали Точи, съветник на висшия шеф на външната политика на ЕС Хосеп Борел и гостуващ професор в Харвард. "Истинската травма на Тръмпизма беше не само "Америка на първо място", но и че той сякаш продължаваше да има връзка със Си Дзипин и Путин. Не беше под въпрос, че сме на една и съща страна в Афганистан. Това, което се промени, е нарастващата загриженост в Европа, че тъй като САЩ се оттеглят от света, може да са много ангажирани със защитата на ценностите в Америка - но какво ще стане с другите?"

Всъщност някои виждат във въпроса за Афганистан като продължение на дългогодишната американска тенденция да се справят сами. "Това ново ли е?", пита  Точи. "Eвропа винаги се е оплаквала от САЩ заради това. Но сега американците действат, без да координират напускането си."

Това чувство - че Европа винаги е тук отново и отново - хвърли дебата за "стратегическата автономия" отново на фокус: отдавнашна цел на външната политика на ЕС, особено от страна на Франция, която често жадува за по-равен геополитически баланс със САЩ.

"Някои страни, като Великобритания и Германия, винаги са смятали, че могат да разчитат най-вече на САЩ за сигурността", казва Лоазо, бивш френски министър. "Разбира се, те се страхуват, че времената са се променили. Но ние често сме казвали, че трябва да преосмислим как работи НАТО. Не трябва да оставаме в състояние на отричане."

Афганистанският хаос се нареди до други затихнали трансатлантически проблеми, които задълбочават усещането, че топлината на Европа към Джо Байдън се охлажда. Неуспехът на администрацията му да отмени напълно Тръмп - търговските тарифи за европейски стоки, призивът му да размахва патенти за ваксини срещу COVID, отново очевидно направен без консултация с ЕС, както и отказът му да отмени забраните за пътувания, свързани с пандемията, в страните от ЕС, продължиха да бъдат проблеми.

Вицепрезидентът на Европейската комисия Маргаритис Шинас казва, че е отменил планираното си пътуване до Съединените щати следващата седмица, "защото не намира за справедлива липсата на реципрочност по правилата за пътуване". Сега ЕС премахна САЩ от своя "безопасен списък за пътувания". Това действие бе възприето от някои като илюстрация на нарастващото напрежение.

Загрижеността на ЕС сега е двойна. Първо, че хаосът в Афганистан подтиква поредната мигрантска криза, събуждайки ехото на 2015 г., когато повече от милион хора, бягащи от Сирия и други страни, пристигнаха в Европа.

И второ - дали Америка, по-съсредоточена върху себе си, комбинирана с Германия без Ангела Меркел и Франция, чийто президент е изправен пред предстоящо преизбиране, оставя вакуум във властта, който Русия и Китай вече запълват. Както и ще доведе ли това до бързи действия, като нарастващите заплахи на Пекин срещу Тайван, без да се страхува от репресии на Запада.

"Имаше време, когато САЩ говореха за поддържане на световния ред", казва Карл Билд. "Но това не е езикът, който сега се използва от Белия дом. Очакванията за възраждане на трансатлантическите отношения са опровергани. И човек се примирява с Америка, която прави нещата по свой начин."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


40
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
2
 
1
 
! Отговори
ББ преди 2 години
САЩ...не сбъднатата мечта на стотици хиляди българи...моята не сбъдната...Бог да пази САЩ!
32
2
 
1
 
! Отговори
ББ преди 2 години
САЩ...дайте възможност на Свободните Народи...шокирайте света...дайте възможнос на хората да се присъединят...Защо не Световни Съединени......ще се случи...
31
2
 
1
 
! Отговори
ББ преди 2 години
Подкрепа г-н Байдън,ЕС е превърнат във финансиращ мафиоти на путин...имат само...печатници,лъжи и лицемерие...зависими са от путин...до...портиера!
30
2
 
1
 
! Отговори
ББ преди 2 години
хаха...очаквания...лицемерието свърши...САЩ могат без ЕС...когато путин и китай налазят Народите Ви...не търсете САЩ,преяждащи ...забогатяващи за сметка на САЩ,децата на американците умираха за да пазят домовете Ви...предадохте ги,обслужвате путин и китай...свободни хора сте...Света е прекалено голям...САЩ имат своите искренни приятели...
29
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
С ЕС е свършено. Никой освен дебелите лилита нямат нужда от ЕС . Отношенията в Европа трябва да се договорят между правителствата и всичко ще е много по добре от сега.
28
2
 
9
 
! Отговори
ЗНАМ СЪС СИГУРНОСТ: преди 2 години
С ТОЗИ ДЪРТАК БАЙДЪН , НИЕ БЪЛГАРИТЕ ЩЕ СЕ ОЗОВЕМЕ В КОНФЛИКТ С КОМШУЛУКА ПРЕДИЗВИКАН ОТ ТЯХ.....ТАЯ ДЪРТА СКЛЕРОЗА СТРАШНО МЕ СЪМНЯВА!
27
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Колкото по далече от САЩ по добре
26
2
 
6
 
! Отговори
Реално погледнато преди 2 години
По добре Отношенията между САЩ и Европа - хладни отколкото домовете на европейците!
25
3
 
5
 
! Отговори
приятели са приятаел преди 2 години
Приятелите са си приятели, но енергията е с пари!И Путин го знае ;)
24
2
 
4
 
! Отговори
VREME E преди 2 години
USA SI UMIRA TO E QSNO AMI ES DA SE OTKACHI OT TQX CHE SCHTE UMRE S USA
23
3
 
9
 
! Отговори
Поручик Ржевски преди 2 години
Европа се държи като евтина ***, която се пуска на най-силната батка. Сега се оказва че тая батка не е толкова яка и *** се оглежда боязливо какво да прави. А как ми се иска европа да е силна и да играе ролята на силна батка и да равнопоставена на останалите - САЩ, Русия и Китай.
22
17
 
8
 
! Отговори
Шовен преди 2 години
Макрон е симпатяга, млад и енергичен, а не като озлобените и комплексирани дядовци начелo в САЩ. Макрон е лидера на Европа и на свободния свят, а не Байдън, който не си помни името. САЩ са миналото, ЕС е бъдещето, скоpo Сърбия и всички бивши югославски републики заедно с Украйна ще влязат в ЕС. Съюза едва сега започна развитието си и повече от всякога сме убедени в проекта ЕС защото на САЩ и на НАТO вече не може да се разчита за защита. Обща евро армия, а Китай, Русия, САЩ и Англия - дгд. :)
21
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Русия=Психиатрия Май ти си за психиатрията бе, приятелю. Как така нашите приятели и съюзници ще превръщат когото и да било в радиоактивен прах? Нали са най-човечните, най-добрите, най-справедливите и изобщо само най?
20
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 23 Не е зле журналистите да наблегнат и на граматиката.
19
3
 
10
 
! Отговори
С преди 2 години
Още едно ясно послание че ЕС е подвластен на САЩ.
18
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
как лидерите на ЕС са видяха промяната на администрациите на САЩ.~~~~~~~>>>>>> А може ли СА журналистите да научат български без каруцарски диалект?
17
1
 
26
 
! Отговори
6 преди 2 години
Американската доминация в Европа и света вече отстъпва терен на нови играчи .И това е неизбежно!САЩ не са в състояние да правят повече харчове , защото ги нямат!Имат многовътрешни икономически проблеми и вече загърбва външните Нормално!Стига толкова!Европа може и сама да се оправи -дори е по-добре!Го хоум!
16
6
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ВЕЧЕ НЯМА САЩ! ИМА БАЙДЪНИСТАН!
15
14
 
21
 
! Отговори
Щерю преди 2 години
Истината е, че еврейските кукловоди-ционисти сега си харесаха най- новия им слуга - Китай, вместо западащите САЩ. Близо един милион евреи вече са внедрени и управляват над 1 млрд. Китай. Не случайно ковид-вируса тръгна от Ухан, Китай. Тия ционисти няма да мирясат, докато не построят Третия Храм в град Йерусалим, не издигнат фалшивия си "месия" - Антихриста и не поробят под управлението си целия свят. И тогава ще им дойде погибелта, както и края на тази световна епоха...
14
27
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ПуделчетоПутя ще скимти за помощ пред Америка когато китайската панда започне да муНабива без вазелин. Както и неговия кумир Йосиф Джугашвили Сталин скимтеше когато добрия чичко Адолф им го набиваше.