Заради войната в Украйна: Задава ли се продоволствена криза като енергийната?

Украинските фермери се борят на фронтовата линия на световната продоволствена криза
24 апр 2022 17:10, Красимир Ангелов
146
Заради войната в Украйна: Задава ли се продоволствена криза като енергийната?
Снимка: БГНЕС

Украйна е най-големият производител на слънчогледово олио в света и се нарежда сред шестте най-големи износители на пшеница, царевица, пилешко месо и дори мед. Парите, които тя печели от земеделие - 28 млрд. долара през миналата година - сега са още по-важни заради военните действия, а продукцията е още по-важна за света, в който рекордните цени пораждат опасения за продоволствената сигурност, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

Египет и Турция, които разчитат на руско и украинско зърно, се борят с рязко покачващата се инфлация. Правителството в Кайро обмисля да повиши цената на субсидирания хляб за първи път от четири десетилетия насам. Междувременно недостигът на слънчогледово олио в Европа принуждава доставчиците да търсят алтернативи. Супермаркетите във Великобритания ограничават количеството олио за готвене, което клиентите могат да купуват.

Още по темата
Това от своя страна води до рязко покачване на цените на растителните масла чак до Индия, където уличните търговци приготвят храната на пара, вместо да я пържат. Увеличава се и търсенето дори на палмово масло, което е обвинявано, че причинява обезлесяване, а и не е особено полезно за здравето.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия, която е ключов износител на селскостопанска продукция, умишлено се насочва към земеделските земи, поставяйки мини в полетата и унищожавайки оборудване и складови съоръжения. Тези твърдения бяха подкрепени от комисаря на Европейския съюз Януш Войчеховски, който заяви, че блокът ще се стреми да подпомогне украинските земеделски производители.

Не само че страната е все по-неспособна да изнася, тъй като транзитните пътища са прекъснати, но и Украйна трябва да запази по-ограничените си запаси от продукти, за да гарантира оцеляването си, заяви миналия месец украинският министър на земеделието.

Ирландският министър-председател Мишел Мартин повтори предупрежденията на 20 април след среща с украинския си колега, който беше на път за Вашингтон. "Има ясна цел да се създаде продоволствена криза в допълнение към енергийната криза, както и да се води неморална и несправедлива война срещу самата Украйна", заяви Мартин.

Руските военни постоянно твърдят, че не се целят в граждански обекти, въпреки широко разпространените доказателства за обратното. Ограниченото й изтегляне от Киев означава, че фермерите могат да сеят в окупирани преди това райони като Чернигов, но реколтата от някои от най-важните украински култури все още може да бъде намалена наполовина тази година.

Трудно е да се преувеличи значението на земеделието за Украйна, наричана "житницата на Европа" заради богатата си черна плодородна почва, която е идеална за отглеждане на култури. Преди войната селското стопанство представляваше над 10% от икономиката на Украйна и 40% от продажбите на стоки за износ. Земеделските производители са освободени от военна служба, за да се гарантира запазването на отрасъла.

Войната вече е унищожила част от напредъка, който Украйна е постигнала през десетилетията на разрастване на селскостопанската си индустрия. Нейната реколта от пшеница през 2021 г. беше най-голямата след разпадането на Съветския съюз три десетилетия по-рано. В крайна сметка земеделските стопани ще трябва да се възстановят и да освободят земята си от снаряди и химическо замърсяване.

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа предупреди за "потенциално катастрофалното" въздействие върху околната среда, включително причиняване на лошо качество на питейната вода, изтичане на химикали и наводнения.

"Трябва да се възстановят мрежите за доставки, да се върнат хората и да се върне необходимият капитал, за да се възстанови производството", каза Олег Нивиевски, преподавател в Киевското училище по икономика. "Бих казал, че за да се върнем към предишните нива на износ, ще са необходими две-три години. Това си казват фермерите".

Засега само малки количества зърно и други продукти се изнасят с железопътен транспорт, след като Русия блокира украинските черноморски пристанища и обстрелва жизненоважна инфраструктура. Украйна моли Европа да осигури речни кораби и камиони, за да поддържа намаления износ.

В цял свят страните, които зависят от украинското слънчогледово олио и фуражи, се опитват да намерят алтернативни доставки. Компаниите бързат да заменят слънчогледовото олио в рецепти от бисквити до картофени чипсове. Някои супермаркети и магазини за риба и чипс в Обединеното кралство обмислят да заменят слънчогледовото масло с палмово, което ще доведе до рекордни цени.

Според Световния фонд за дивата природа през последните години палмовото масло е подложено на все по-голям контрол заради ролята му в обезлесяването и е обвинявано, че е допринесло за унищожаването на местообитанията на застрашени видове като орангутаните.

Фермерите изпитват недостиг на негенетично модифицирани фуражи за животни, които обикновено идват от Украйна, а ЕС облекчава правилата за внос, за да улесни вноса от Южна Америка.

Освен това се нарушават доставките на хранителни помощи за страните, застрашени от глад. Сомалия получава почти 70% от вноса си на пшеница от Украйна, а останалата част - от Русия, и в момента е заплашена от най-тежката суша от години.

По данни на ООН за търговията Тунис и Либия също получават повече от една трета от пшеницата си от Украйна. По данни на Световната програма по прехраната доставките на хранителни помощи - грах и ечемик - от украинското пристанище Одеса за Западна Африка са нарушени.

"Страните с ниски доходи и недостиг на храна винаги са най-уязвими", заяви Лора Уелсли, старши научен сътрудник в Чатъм хаус в Лондон, по време на лекция за въздействието на конфликта на 13 април. "Но домакинствата с ниски доходи, всички икономики по света вече изпитват икономическа несигурност на домакинствата и несигурност на храните."

Цените вече бяха рекордно високи поради твърде скъпата енергия и проблемите с логистиката, тъй като световната икономика се възстановяваше от пандемията, а сега държави, сред които Египет, Унгария, Индонезия, Молдова и Сърбия, въведоха ограничения върху износа на някои храни.

В същото време Русия продължава да изнася зърно за някои от най-големите си клиенти, дори и когато разходите за превоз нарастват и някои търговци се стремят да избягват руските стоки. Възможно е дори да получи нов бизнес. Според базираната в Женева компания Agflow, която предоставя данни за реколтата, Израел, който често купува от Украйна, е закупил руска пшеница миналия месец.

В Европа фермерите се оплакваха от по-евтиния внос на хранителни продукти от Украйна, който навлизаше на пазара. Сега ЕС отлага правилата, целящи да направят земеделието по-екологично, включително отлагането на планираните ограничения за използването на пестициди. Освен това планира да освободи почти 4 млн. хектара необработваема земя, за да засади повече парични култури.

"Това, което се случва в Украйна, ще промени целия ни подход и възгледа ни за бъдещето на селското стопанство", заяви на 17 март комисарят на ЕС Войчеховски. "Трябва да приложим политика, която да гарантира продоволствената сигурност."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


146
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
2
 
17
 
! Отговори
в Белорусия преди 2 години
В Белорусия няма криза.
22
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Урсула фон дер Лайен в интервю за германския вестник Билд отново предрече неизбежен фалит на Русия. "Всяка седмица санкциите задълбочават проблемите в руската икономика: износът се срина със 70%. БВП се сринa с 11%. Националният фалит на Русия е само въпрос на време", казва тя.
21
1
 
2
 
! Отговори
преди 2 години
твърдо не
20
16
 
0
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Споко, Леоноре Гевеслер заяви, че ЕС ще предложи меморандум че възнамерява да се откаже от руска газ през 2027 година. Това ще нанесе опустошотелни поражения на руската икономика и Русия ще фалира.
19
3
 
10
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 2 години
Мислете му гражданята,че гза ви пайджина жа фане ! Ний на селу от глад няаа умрем ! Па язе си иаам сичко ! Саму булка неможах си намеря ! То саму татуирани уроспий !
18
2
 
24
 
! Отговори
Каква криза? преди 2 години
За каква криза става дума? В Русия няма криза, нито продоволствена, нито енергийна? Къде има криза?
17
14
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Задава се ами. Украйна и Русия са основни износители на храна за Африка. КъсПутьо изби хиляди Украински християни и руски войници, а сега се очаква да загинат още милиони Африканци! Те това е антихриста!
16
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 12Прав си на 100%,бизнес с краварите никога,концесии също,те са пиявици на ресурси,забият ли се веднъж да смучат,докато не погубят не спират,като свърши кръвта се местят другаде.Шеврон опустоши амазония,изсмука каквото можа,изхвърли отпадните продукти в джунглата,разболя местните индианци и се махна с печалбите си,от които не усетиха нищо местните
15
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Задават се всякакви кризи,защото санкциите никога не са едностранни,винаги губят и двете страни.Повече губят тези,които нямат суровини,следователно Русия губи по-малко,просто няма да има свежи пари за други цели,но пък ще е бъкана със суровини,които не е изнесла,така,че глад и недостиг там няма да има,горивата и хляба ще поевтинеят още,а в европа обратно
14
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия върна Украйна в 1 клас! Нещата ще са други вече!-:)
13
1
 
33
 
! Отговори
Ситият на гладния не преди 2 години
За жалост мир с въоръжаване не се постига. Загрижените западняци да приключат с ***'отската си политика за да се нормализира света, прехраната, здравеопазването и икономиката като цяло. Гладните няма да чакат "умните" да се наумуват.
12
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До мда Глобалистите са САЩ и ЕС.
11
1
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дреме ми за "житницата на Европа", ние си имаме собствена, благодарение на това, че не дадохме на американците да я надупчат за шистов газ. Преди 10 години вашингтонските троляги тука разказваха басни как сме щели да цъфнем и вържем с Шеврон в Добруджа. Ако им се бяхме вързали на акъла, сега със сигурност щяхме да сме "цъфнали" ама без нищо за връзване.
10
3
 
43
 
! Отговори
мда преди 2 години
Пълни глупости. В по-голямата част от Украйна няма война. Кризата е договорка на Глобалистите.
9
4
 
16
 
! Отговори
Българ преди 2 години
Задава се защото едни под,обия на човешки същ,.ества наливат яко пари във медиийте и конфликта също като през ковид пландемията със неясни за нас още резултати!Аз залагам за събаряне и разединяване на ЕС от САЩ и Русия,защото на никой не му е нужен още един силен голям играч на сцената!И всичко започна с германската баба дето била отличничка по руски и образцов пионер и се запознала с първата си изгората в Москва и Ленинград дето била и вербувана!
8
1
 
39
 
! Отговори
гладомора на Индия преди 2 години
10 милиона загинали индийци в 1770-73 г, направен от Англия да намали населението на Индия. Още 10 гладомора прави АНглия последния от Чъчрил в 1944 г.
7
3
 
6
 
! Отговори
Киро Гриндиро преди 2 години
важното е Удоволствена криза да нямаме!
6
3
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Повтаря се гладомора от 1933 г. когато украинските евреи и кулаци изнасят зърното в чужбина на 5 пъти спекула цена..
5
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вие нази с кризи не мое ни уплашите. Постоянно сме си така. Дайте нещо по-ужасно. Примерно как Путин ще ни залее с газ и че се издушим.
4
2
 
29
 
! Отговори
Пола Бадоса преди 2 години
Тука може и без хляб ,защото се предлага фураж с примеси а зърното се изнася .Някой страни могат да закъсат ,но нас българите кво ни дреме