ЕС тества всички АЕЦ срещу взрив

Йотингер: България сама решава за "Белене", но е в земетръсна зона
Обновена: 16 мар 2011 14:29 | 15 мар 2011 19:10,
152
ЕС тества всички АЕЦ срещу взрив
Тази атомна електроцентрала в Белгия е само една от 143-те АЕЦ, които ще бъдат проверени в ЕС. Снимка: Reuters

Европейският съюз ще направи тестове за сигурността и рисковете на всички 143 атомни електроцентрали на територията на съюза. Това решиха страните членки, ядрените регулатори и енергийните атомни оператори, които бяха свикани спешно от Европейската комисия след влошаването на ситуацията с авариралата японска АЕЦ „Фукушима“ 1.

До средата на годината Брюксел ще предложи общи стандарти и критерии за изпитанията за устойчивост, които централите ще направят на доброволна основа, тъй като Еврокомисията не може да задължи държавите да направят проверките. Самите тестове ще бъдат направени от независими експерти през втората половина на 2011 г., а резултатите ще бъдат огласени публично.

„Искаме да сме сигурни, че стандартите за сигурност навсякъде в Европа са еднакви и се спазват без изключения“, заяви енергийният комисар Гюнтер Йотингер.

Ще се проверява устойчивостта на централите на земетресения, наводнения, цунами, терористични нападения, както и процедурите за действия при аварийни ситуации като спиране на тока. Изключването на захранването, което охлаждаше реакторите е причина за взривовете и радиационното изтичане в японската АЕЦ „Фукушима“.

Ще се оценяват и наличностите от вода и резервите от електричество, които са необходими за охлаждането на реакторите. Проверката на старите реактори ще бъде по-задълбочена отколкото на по-модерните централи, но стандартите ще са европейски, подчерта Йотингер.

Още по темата
11 мар 2011 09:07
151

„Никой не беше против, разчитаме на доброволното сътрудничество на всички“, добави комисарят.

Идеята за т.нар. „стрес тестове“ е на Австрия – единствената държава, в която използването на ядрена енергетика е забранено след референдум.

След обсъждане със страните членки, Брюксел ще направи проверката извън редовните инспекции за сигурност, които се извършват веднъж на 10 години. За сега не е ясно колко ще струват извънредните тестове и кой ще ги плати – страните членки или собствениците на цетралите.

В Европа няма нито една централа, която е да е напълно идентична с проблемната японска АЕЦ, но има реактори, които охлаждат горивото на същия принцип. Те са по-стари от претърпелите авария във Фукушима.

„Искаме да се провери безопасността и в съседните държави и ще призовем Международната агенция за атомна енергия да направи нужното подобни тестове да се извършат и в други части на света“, добави комисар Йотингер. По-специално се имат предвид Турция и Русия, които също ще бъдат призовани да се включат в тестовете за сигурност и в разработването на критериите за проверките.

Според експерти на ЕК е „много малко вероятно“ в Европа да се случи толкова силно земетресение като японското от петък. В момента няма абсолютно никакъв риск за радиоактивно облъчване или заразяване на жителите в страните членки, обяви Брюксел. Според ЕК в момента не са необходими допълнителни мерки за сигурността на гражданите.

Европейската комисия обаче не изключи допълнително повишаване на енергийните цени, след като Токио обяви, че ще купи газ, за да запълни недостига си от енергия.

В момента пред нас не стои въпросът с оценката на проекта за АЕЦ „Белене“, коментира говорител на Европейската комисия.

България първо трябва да намери инвеститор, който да представи плановете за централата в Брюксел и едва тогава Европейската комисия ще се произнесе дали „Белене“ е достатъчно сигурна и трябва да се строи.

Становището на комисията не е задължително, но то е обвързващо за финансови институции като Европейската инвестиционна банка, на които се разчита за набирането на средства за осъществяването на проекта.

„Ние насърчаваме и не убеждаваме страните дали да развиват в бъдеще ядрена енергетика. Това е право на народните и на парламентите във всяка от страните. Аз нямам право на мнение“, заяви комисар Йотингер, попитан за бъдещето на атомната енергетика в Европа.

По-късно, пред комисията по енергетика в Европейския парламент, Гюнтер Йотингер заяви, че България сама ще прецени рисковете за безопасността на бъдещата централа в Белене, която ще се строи в земетръсен район.

Потенциалният риск от трус обаче повдига въпроси и очевидно местоположението на подобни съображения има значение, подчерта той пред евродепутатите. Някои от тях настояха Брюксел да забрани осъществяването на проектите в България и Италия, които са планирани в земетръсни зони.

Според Йотингер проблем за "Белене" е и икономическата целесъобразност. "Регионалният пазар не се нуждае от големи коричества електричество и може да се окаже, че няма пазар за този ангажимент", заяви европейският енергиен комисар.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


152
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
4
 
7
 
! Отговори
АЕЦ-БЕЛЕНЕ .... преди 13 години
Е ПРОЕКТИРАНА И ПРЕДВИДЕНА ДА СЕ СТРОИ В ЗЕМЕТРЪСНА ЗОНА!!!!ТОВА Е В ГРУБО НАРУШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРАВИЛА ЗА БЕЗОПАСТНОСТ ЗА ПОДОБНИ РИСКОВИ ОБЕКТИ И ЗАСТРАШАВА, КАКТО ЕКОЛОГИЯТА И ЖИВОТА НА БЪЛГАРИТЕ --ТАКА И НА ЦЯЛА ЕВРОПА!ЕВРОПА , ТРЯБВА ДА ЗАБРАНИ СТРОЕЖА НА АЕЦ-БЕЛЕНЕ!!!АЕЦ-КОЗЛОДУЙ Е ДОБРА АЛТЕРНАТИВА НА БЕЛЕНЕ!!!!
36
2
 
1
 
! Отговори
EDIN BALGARIN преди 13 години
radvam se 4e ima pone edin gramoten tuk do 36 stava vapros i ne govori divotiii za aec-a!!!!
35
1
 
3
 
! Отговори
edin balgarin преди 13 години
taka e mnogo po moderni sa na6ite ako tehnite sa naistina ednokonturni kato 4ernoobilskite ABE HORA VIE NQMATE LI OB6TA KULTURA BRE????
34
1
 
5
 
! Отговори
IAEA преди 13 години
До 34: Това е отлично известен факт, който никой никога не е отричал.
33
0
 
0
 
! Отговори
ТЧМЧЧ преди 13 години
ХРМ(Ч
32
3
 
8
 
! Отговори
Факт! преди 13 години
Ха хахааахаа гледахте ли новините в 19:00 по нова..Какво излезе!? Нашите реактори са много по-безопасни и много по-добре направени от тези в Япония/Фукушима/Егати великата и технологизирана Япония :))
31
2
 
1
 
! Отговори
edin balgarin преди 13 години
no bez tqh ne mojem ga6nk,ne rabira6 li ne mojem bez atomni centrali 143 nqmat analog osvem ako ne iska6 i v vas da slojat edin tec nqmat analog na mo6nost 6te se varnem v kamennata
30
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
На фона на цялата тази трагедия се сещам се за един черен виц от Соца.След Чернобил попитали радио Ереван какво да правим при тази радиация? А радиото отвърнало - завийте се в бял чаршав и отивайте към гробището! Черен хумор, ама за нас българите ще си бъде живата истина!!! За съжаление!
29
2
 
3
 
! Отговори
edin balgarin преди 13 години
malko reaktor4e e kolkoto edin cql tec ili vec ako vsi4ko e normalno nqma kak da stane 4ernoobil tri s savremenni reaktori kato na6iq govorq taka za6toto sam bil i na modernizaciqta na za6titnite sistemi i znam za kvo govorq ne se pla6ete ot aec nqma analog ne moje bez tqh osvem ako ne sme na tamno nqma mo6nost koqto da gi zameni a za savremenniq svqt sa jiznenovajni ne mojem bez aec-ove tova 6e ni varne v kamennata era
28
1
 
2
 
! Отговори
edin balgarin преди 13 години
po princip blokovete se gasqt s grafit no v parviq moment na puskane na pratite kakto stava s 4ernoobil grafita vdiga temperaturata za moment mnogo rqzko i za tova garmi 4ernoobil poneje sa pusnati po tozi na4in pak sa testvani do takiva niva na spad na mo6nosta 4e im spirat glavnite cirkolacionni pompi taka nare4enite gcp-ta i za tova se vzrivqvat ne zabravqite hora tazi energiq ni trqbva s ni6to ne moje da se zameni atomnata energiq predstavqte li si kolko teca i vec-ove 6e trqbvat kato edno
27
3
 
4
 
! Отговори
ан преди 13 години
д о номер4като си 16 защо избяга от часовете по химия и физикасега щеше да си наясно какво се говори по форумитеМЛАДИ ХОРА,ВИДЯХТЕ ЛИ ЧЕ ИНТЕРНЕТ ПОМАГА САМО ТОГАВА ,КОГАТО ИМАШ ПОДЛОЖКА ОТ ЗНАНИЯ В УЧИЛИЩЕХА, СЕГА ДА ВИ ВИДЯ КАК ЩЕ Я РАЗБЕРЕТЕ ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯПЪК И ОЩЕ МНОГО ДРУГАТОВА НЕ Е ИСТОРИЯАКО СИ ПРОПУСНАЛ НЕЩО СЛЕД КАТО ГО ПРОЧЕТЕШ Е ПО ЛЕСНОТУКА ИМА ЗАКОНОМЕРНОСТИ,КОИТО ВИЕ НЕ ЗНАЕТЕ,ЗАЩОТО ПРЕНЕБРЕГВАХТЕ В УЧИЛИЩЕ
26
1
 
1
 
! Отговори
tanya преди 13 години
Pyrviq avariral reaktor vQkushima e stroen prez 1971 g.i ne e amerikanski ,a qponski.Prichimata za avariqta ne e zemetresenieto ,a posledvaloto go sunami,izvadeni sa ot stroq ohladitelnite sistemi .Kakva e razlikata; pri tozi tip reaktori v Qponiq kipqshtata pa, otiva napravo v turbina,v Kozlodui voda s visoka temperatura ot reaktora otiva v parogenerator i ot tam v turbina.Prinsipa na ohlagdane e razli4en.Tova e slogno za laisi kato men i vas.Bog da e s tqh,te sa velika nasiq..bez analog...
25
2
 
2
 
! Отговори
IAEA преди 13 години
Освен това не разбирам защо трябва да се делят реакторите на американски и не-американски, при положение че и Уестингхаус произвеждат PWR реактори, почти идентични на руските ВВЕР...
24
2
 
1
 
! Отговори
IAEA преди 13 години
[продължение на 25] радиоактивна пара в атмосферата.
23
2
 
3
 
! Отговори
IAEA преди 13 години
До 19: Тц. Не е така. Просто при BWR реакторите водата, която ядрото загрява, се изпарява и директно задвижва турбината (т.е. един цикъл). При нашите ВВЕР (PWR) се помпа вода под високо налгане към ядрото, която вода преминава през топлообменник, където загрява друга вода, която задвижва турбината (т.е. налице са два цикъла).Проблемът с Фукушима дойде от прекъсването на охлаждането на водата като това съответно доведе до повишаване на налягането в турбината. Оттам насетне последва изпускане на
22
1
 
3
 
! Отговори
edin balgarin преди 13 години
az sam biv6 rabotnik ot aec-kozlodui ima ogromna razlika kam nomer 11 na qponcite atomnata e ednokonturna na6ata e trikonturna tqhnata e to4no tip 4ernoobil i nqma ni6to ob6to s na6ata ma ni6to ob6to po konkretno te trqbva da imat i dizel generatori za avariino zahranvane na pompite za ohlajdane kakto e v kozloduy no mai nqmat do kolkoto 4eta taka e stanalo i v 4ernoobil namalqha mo6nosti dokato ostavat bez tok za pompite puskat grafitnite pra4ki rqzko no v parviq moment se vzrivqvat stari bokov
21
1
 
4
 
! Отговори
AKW преди 13 години
Хайде, да не си правят излишни експерименти и да ручкат там, където не им е работа, че при един такъв през 86-та видяхме каква случка се случи...
20
1
 
1
 
! Отговори
*** преди 13 години
И ако се окаже, че някои централи не отговарят на изискванията какво правим? Както се разбира Европейският съюз не може да наложи на сила дори проверката, камо ли да затвори такава централа.
19
5
 
3
 
! Отговори
всекидневие преди 13 години
Всекидневно ГРОБ доказват колко са уникалнотъпи.
18
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Абе в Япония има 55 АЕЦ-а бре.Само в ЕДИН има проблем,щото беше почти в епицентъра на труса,а последвалата авария е заради цунамито,дето затопило дизел-генераторите,които изпомпват вода за охлаждането.В Белене,на реката,отде ще се вземе цунами 10 метра бре?Вранча не може да удари толкоз силно.Плюс това Фукушима е строена през 70-те и не й е правена модернизация.Зелените *** само се пенят.