Радиацията над Чернобил била извън скалата на уредите

25 години от най-голямата ядрена катастрофа
Обновена: 26 апр 2011 09:22 | 26 апр 2011 09:22, Елка Василева
99
Радиацията над Чернобил била извън скалата на уредите
Снимка: Reuters

Украйна днес отбелязва 25 години от ядрената катастрофа в Чернобил.

На 26 април 1986 г. в 1,23 ч. местно време IV реактор на атомната централа в Чернобил избухна при проверка на безопасността и изхвърли в атмосферата радиация с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тази над Хирошима. Радиация облъчи голяма част от Европа.

Стотици хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си в най-засегнатите зони в Украйна, Беларус и Западна Русия.

На международна донорска конференция в Киев на 19 април бяха събрани 550 милиона от общо 740 милиона евро, необходими за изграждането на нов саркофаг върху останките от избухналия реактор в Чернобил.

Украинският президент Виктор Янукович и руският патриарх Кирил ще са сред високопоставените лица, които ще почетат паметта на жертвите на ядрената катастрофа на богослужение и полагане на венци.

На церемониите ще присъства и руският президент Дмитрий Медведев, който ще участва в тристранна среща с президентите на Украйна и Беларус.

Пилотите на хеликоптерите, които пуснаха тонове пясък и олово върху избухналия реактор в Чернобил, бяха с минимална защита от радиацията, но осъзнаваха риска, заяви техният командващ Николай Анточкин, цитиран от Франс прес.

Пилотите са изпълнили около 4000 полета за 10 дни. Те са получавали хапчета йод, противорадиационен кожен крем и нова униформа след всеки полет, а освен това са вземали душ след всяка мисия.

Пилотите са съзнавали, че тези защитни средства са недостатъчни, но въпреки това са настоявали да изпълнят колкото може повече полети, защото са знаели, че реакторът трябва да се покрие възможно най-бързо, разказва генерал Анточкин в интервю за в. "Комсомолская правда".

По негови думи радиацията над реактора е била толкова висока, че е надвишавала скалата на измервателните уреди.

За потушаване на възникналия при експлозията пожар и почистването на зоната около реактора Съветският съюз е изпратил 600 000 "ликвидатори" за 4 години. Те са били изложени на високи равнища на радиация с минимална защита.

Не съществуват надеждни данни за жертвите на най-голямата катастрофа в историята на ядрената енергетика. През 2005 г. няколко агенции на ООН прецениха, че вследствие на радиационното облъчване са загинали 4000 души, а според екологичната организация "Грийнпийс" до тази дата са загинали най-малко 100 000 души в Украйна, Беларус и Русия от ракови заболявания, нарушения на имунната система, сърдечни болести и други вредни въздействия от радиационното заразяване.

Научният комитет на ООН за въздействия на лъченията UNSCEAR обаче признава само 31 смъртни случая на служители в централата и пожарникари, които се дължат пряко на радиационно заразяване от Чернобил.

В доклад от февруари 2011 г. комитетът отбелязва също 6000 случая на рак на щитовидната жлеза, от които 15 завършили със смърт при деца, които са пили радиоактивно заразено мляко, посочва БТА.

АЕЦ "Чернобил" бе окончателно затворена едва през декември 2000 г. след няколко инцидента. В Украйна в експлоатация са 4 атомни централи с общо 15 ядрени реактора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
11
 
10
 
! Отговори
ас преди 13 години
Днес е китна пролет над Чернобил : Причките лаят ,тревата е синя ,а марулята точно сдъФка онова магаре ! колко е прекрасно само :)
11
5
 
22
 
! Отговори
10 преди 13 години
Е, ако не беше манифестацията ти какво нямаше да излезеш от доме си цял месец ли? Ами да ти кажа в северна БГ в повечето села има събори и за 1-ви и за 6-ти май. Така че дали манифестация или гергьовденски събор със многа салата и печена агне все тая.
10
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Увеличението на случаите от рак в България вследствие на Чернобил е било 4% - в рамките на статистическата грешка. Вие като искате си пийте йод 30 години по-късно, ***.
9
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Ама че заглавие....... помислих че се отнася към момента, въпреки *** "била".То май уловката е там.
8
14
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А на 1-ви май другарите изкараха народа на манифестация под радиоактивния дъжд!Помните ли?
7
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Заглавието и подзаглавието трябва да си сменят местата, това е тенденциозно. А изложението в самия текст е под всякаква критика. Дори при положение, че съм съвременник на катастрофата и съм наясно какво се случи тогава, пак се напрягах да чета. Много лошо написан текст.А последното изречение трябваше да препраща към Япония, защото е действащият кошмар.
6
3
 
7
 
! Отговори
иде ли... преди 13 години
хапвай, хапвай ! Не бой се ! Рестарта идва !
5
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Яж! Те са от закрити парници! БОн апетит!
4
1
 
31
 
! Отговори
До 1 преди 13 години
Споко,Вече марулите ще ядат нас...
3
15
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
За разлика от Чернобил радиацията над Фукушима е в скалата на уредите, главно поради по-широкия им диапазон на измерване. А колкото до времето изминало от най-голямата ядрена катастрофа, май не са 25 години, а само месец и половина!
2
7
 
29
 
! Отговори
Discovery преди 13 години
До 1:Нема да ти се наложи да ядеш марули... скоро ти самия ще се превърнеш в марула... :)
1
14
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А колко пъти да питаме вече каква е заплахата за нас след Фукушима. Аман от този Чернобил.Да ям ли марули или не?