"Луксозните гръцки пенсионери" - мит?

Възрастни гърци на опашки за пари в брой
2 юли 2015 11:42, Бойчо Попов
64
"Луксозните гръцки пенсионери" - мит?
Снимка: Архив Reuters

В най-големите гръцки банки в момента нещата вървят като по азбуката: пенсионери, чиито фамилии започват с букви от А до И, можеха в сряда да се наредят на опашките пред клоновете, за да получат пари. Буквите от К до M трябва да се редят в четвъртък, а в петък най-накрая следват буквите Н до Омега.

Тоест – има някакъв определен ред. Но какво от това, ако някои гръцки пенсионери не знаят правилата и чакат напразно за парите си? Точно както жената, която тази сряда от 4 часа сутринта е дошла пред клон на National Bank of Greece в атинския квартал Ампелокипи. Тя си е взела нещо за пиене и за хапване и едва по-късно научава от други пенсионери, че е дошла напразно. Последното име на жената започва с K, така че тя трябва да се реди в четвъртък. А за правилото с азбуката, което банката е определила след полунощ, не е чувала нищо, пише в свой репортаж германският Der Spiegel.

Действието се развива един ден след изтичането на срока на помощната програма на европартньорите за Гърция и след като правителството в Атина изпусна крайния срок за погасяване на транш в размер на 1,55 милиарда евро към МВФ.

По този начин Гърция фактически изпадна в несъстоятелност, но все още налице са така наречените спешни заеми на централната банка към гръцките финансови институции.

Тази сряда много пенсионери се редят пред редица банкови клонове, за да получат пари. В продължение на три дни около хиляда клонове във всички краища на страната ще бъдат отворени – само и изключително за пенсионери, тъй като много от тях не разполагат с дебитна или кредитна карта. Така че те не биха могли, подобно на останалите граждани на страната, да идат до банкомати, където от началото на капиталовия контрол могат да се теглят до 60 евро на ден.

Запомнящи се сцени се случват пред някои филиали, но същевременно те поставят под въпрос все още широко разпространения на Запад и фалшив образ за предполагаемите гръцки "луксозни пенсионери".

Пред банките са много възрастни дами и господа, някои от които са далеч от представата за заможни хора. За много от тях парите стигат само за покриване на разходите, мнозина издържат деца или внуци, които нямат работа. А сега се блъскат, държат бели картончета с номера, които са им раздадени от господа в костюми още пред банките. "Кой беше следващ", питат служителите, след което някой вдига ръка и получава картон с номер.

Още по темата

И в нормални времена в началото на месеца пред гръцките банки има опашки с пенсионери. Само че тогава те получават подобни карти с номера в самите филиали, а сега - навън, на улицата. Влизат само тогава, когато служител отвори вратата на банката.

Въпреки това повечето хора са спокойни, малцина се нервират. Както 67-годишен пенсионер с бели коси и бяла брада. Сакис е първото му име, но не назовава фамилията си. Сакис псува, толкова високо, че се чува и от другата страна на улицата. "Това е измама", вика той, докато държи в ръце своята спестовна книжка. В нея е отбелязана сумата на пенсията му -  651,36 евро. Само че последното постъпление е от 29 май. Пенсията за юни не е преведена и в сряда, очевидно неговата пенсионна каса OAEE не е превела парите все още. "Депутатите обаче си получиха заплатите, нали", крещи Сакис, преди да си тръгне.

Пред друг банков филиал пенсионерите разговарят за неизвестното бъдеще на страната си. Много се надяват Гърция да остане в еврозоната, други желаят завръщане към драхмата. "Еврото е твърде скъпа валута за нас", казва един мъж. А жената до него смята, че страната ѝ е трябвало предварително да знае какво значи да си член на валутния съюз. Гърция не е била подготвена за това, смята тя. "И сега плащаме горчива цена".

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 24За да прдизвикаш трябва да имаш нещо зад себе си като икономика, а Гърция разполага само с туризъм, корабоплаване и изключително тежка държавна администрация харчеща всяка година по 140 млрд евро
24
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 25Не изопачавай, драги!Лафът по принцип е -Където стъпи МВФ, трева не никне...Вън МВФ от Европа!Вън МВФ от Европа!
23
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
- от investor"ИПИ препоръчва да се замрази покачването на минималната заплата в бъдещеПовишаване на минималната заплата със 100 лева води до загуба на 24,5 хиляди работни места сред най-ниско образованите, посочва анализ"............Ами да я направим по 1 лв заплатата, че да имаме заетост на 100 % !!!
22
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
където стъпи цоцалист трева не никне
21
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
в.Фигаро-"Малко държави се осмеляват да предизвикат фонда, но Атина, водена от премиера Алексис Ципрас и министъра на финансите Янис Варуфакис - двете главни действащи лица на гръцката трагедия, го направиха..........Представете си каква смелост се изисква,за да го направиш това.Точно това не могат да изтърпят банкерите и целят смъкването на Ципрас,за да покажат,кой командва парада.
20
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Очи гледали, очи плакали. Трябваше да им е ясна тая работа, когато гласуваха за СИРИЗА.
19
0
 
7
 
! Отговори
734987 преди 8 години
До Анонимен 16 Има истина в твоите думи , влизам в хипермаркет , купувам от евтините неща / не колбаси дето са по 30 лв килото , или сьомга за 45 / , това дето се вика от първа необходимост , няма цигари - няма алкохол . И после на касата - плаща човек сметка , все едно се е е запасявал , запасявал . А после нашите управляващи ще викат - няма инфланция - да бе . Нищо не купуваш - само храна , а парите отлитат
18
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Държавните разходи на Гърция са над 140 млрд евро, това е страшно много за страна с 10 млн население, така че гърците вместо да дрънчат многомилиардни помощи и кредити да вземат и да си оптимизират харчлъка
17
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да направите поне едно мъъъъъничко репортажче от опашките,виещи се пред социалните кухни,пред Бюрата по труда от безработните,от площад Виктория,дето се е превърнал в Кабул от гладни бежанци,от тълпите хора всяка неделя пред църквите,даряващи лекарства,от количките в супермаркетите,дето хората като пазаруват оставят и по нещо,за да могат организираните кухни в кметствата да готвят и да хранят бедните...Иначе сме в Европа...Европа-2015,срам,срам,срам.....А в България-пенсии на инвалиди-115лв
16
4
 
3
 
! Отговори
мдаа преди 8 години
Ципракис май ще си ходи от понеделник , то на всички им е ясно , колкото и горд да е човек , на никой не му се живее с блокирани доходи , по-добре да ти ги клъцнат там , отколкото да ти ги вземат .А Ципракис скоро няма да отвори банките , той няма да посмее да вземе парите на богатите , ами пак на обикновените хора Ципракис = лицемеракис
15
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
България е много зле. Миналата седмица си отделих 150 лева да напазарувам в една голяма верига хипермаркети и си вземах най необходимите неща и напълних количката. Гледам останалите всеки с по някакъв салам или малко парче кашкавал а една бабичка си беше купила, хляб, 2 кофички кис. мляко и няколко вафли. Всички на касата ме гледаха опулено сякаш кой знае какво съм напазарувал.. а всъщност 150 лева са 75 Евро и в Европа хората харчат много повече.
14
2
 
4
 
! Отговори
1 преди 8 години
Абе що не ги питате тия пенсионери колко от тях живеят в собствени жилища? Поне 95%. Нямат наем, нямат парно. Храна, сметки и лекарства. Не мисля, че 600евро пенсия ( каквато е средна Софийска заплата ) са малко пари в Гърция за 1 пенсионер. А и преди бяха по 200-300 евро по-големи тия пенсии ;). Ако е човек на 25 и това му е заплатата - ок, зле е . Ама като ги гледам не са се скъсали да бачкат, нали?
13
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В България 60 евро е половин пенсия за 50-60% от пенсионерите, а най-много теглят от банкоматите многодетни роми с инвалидни и социални пенсии. Гърците ще трябва да обменят пенсиите в нови драхми за да могат да отворят банките бързо. Това е минуса на Еврозоната че ставаш колония на Германия и еврото.
12
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
194 Евро минимална пенсия в Габон, 80 Евро минимална пенсия в България. Ха ха! За гръцките пенсионери се е загрижил Бай *** което се чуди какво да сложи на масата довечера..
11
5
 
12
 
! Отговори
попа на Армения преди 8 години
Търся гъркиня за гледане на възрастен човек.
10
3
 
14
 
! Отговори
до 6 преди 8 години
В Гърция 650 евро, са като в България 650 лв. Не са хич малко и човек може да си позволи доста добър живот с тези пари.
9
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво все берем грижата на другите , а не си погледнем нас. А как са нашите пенсионери? Сигорно са в пъти по добре от гръцките ? В Гърция ДДС-то на основните хранителни продукти и лекарствата е 6%. Навсякъде лекарствата са с една цена. Докато нашите пенсионери обикалят аптеките да намерят къде са по - евтини лекарствата. Та стига сме събирали грижите на другите.
8
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да ама не!
7
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
NASHITE PENSIONERI SA BEDNI,NO SHTASTLIVI.
6
8
 
5
 
! Отговори
8 преди 8 години
До капо1300 лв.е добра пенсия,но за България,а в Гърция с 650 евро ще ти се види доста нагорно.