Обама: Тръмп е очарователен и общителен!

Подцених хакерските атаки в предизборната кампания, призна той
Обновена: 8 яну 2017 21:15 | 8 яну 2017 21:13, Анисия Иванова
174
Обама: Тръмп е очарователен и общителен!

Американският президент Барак Обама призна днес в интервю за телевизия Ей Би Си, че е подценил влиянието, което би могла да има една кампания на хакерски атаки и дезинформация в демократичните страни. Това признание той направи два дни след огласяването в САЩ на доклад на американските разузнавателни служби за руската намеса в предизборната кампания в САЩ, предаде Франс прес.

В интервюто Обама отрече да е подценявал руския си колега Владимир Путин, който според американските разузнавачи е организирал тази кампания за хакерски атаки и за манипулиране на медиите по време на предизборната кампания. Кампанията е създала благоприятни условия за избора на Доналд Тръмп за президент в ущърб на Хилари Клинтън. Кремъл отхвърля изводите на разузнавателните служби.

"Мисля обаче, че подцених начина, по който в тази нова информационна ера, е възможно дезинформацията, компютърните атаки и този род неща да повлияят върху нашите отворени общества, да се промъкнат в нашите демократични практики", заяви Обама и подчерта, че тази тенденция се ускорява. Той припомни, че в Европа тази година предстоят избори в много страни съюзници на САЩ в НАТО и призова за бдителност.

Обама каза, че е поръчал доклада от разследването за руската намеса в американската предизборна кампания по-специално, за да бъде сигурен, "че това е нещо, което Путин вече прави от известно време в Европа, на първо време в бившите страни сателити на Русия, където много хора говорят руски, но сега все повече и повече и в западните демокрации.

Американският президент каза, че е имал сърдечни разговори със своя приемник Доналд Тръмп, предаде Франс прес. "Разговорите ми с него бяха сърдечни. Той е отворен към предложения", каза Обама по адрес на Тръмп и го описа като "очарователен и общителен".

"Ценя обмена на идеи, които имах с него. Той е човек, който мисли и който не страда от липсата на доверие в себе си", допълни Обама в интервю за телевизия Ей Би Си и каза, че това "може би е предварително условие за работата на президент".

Обама обаче предупреди Тръмп, че има разлика между воденето на предизборна кампания и управлението. Той каза, че Тръмп няма да може да управлява президентството по същия начин, както човек ръководи семейна фирма.
Обама каза също така, че според него Тръмп не е прекарал много време в изпипване на детайлите на политиката си, нещо което може да бъде едновременно сила и слабост.

"Мисля, че това зависи от подхода му. Това му дава нов поглед върху нещата, което е ценно. Но това изисква също така човек да си дава сметка за нещата, които не знае, да се заобикаля от хора, които имат опит и познания, които да го информират, така че той да вземе правилните решения", заяви Обама.

Относно използването на Туитър от Тръмп, Обама каза, че това му осигурява директна връзка с много хора, гласували за него. Той обаче предупреди Тръмп, че когато стане президент "ще има столици и финансови пазари и хора по целия свят, които ще възприемат всичко, което той казва, много сериозно".

Обама каза също така, че е насърчил Тръмп да развие силни отношения с разузнавателните агенции в САЩ.
 "Ако не внимаваме, чужди страни може да окажат влияние върху политическия дебат в САЩ по начин, който не сме наблюдавали преди 10, 20 или 30 години. Това се дължи от една страна на начина, по който информациите се разпространяват днес и от друга страна на това, че толкова много хора са станали скептични към традиционните големи медии", каза Обама.

Президентът на САЩ заяви, че най-трудното му решение през двата му мандата е било изпращането на 30 000 войници подкрепление в Афганистан през 2010 г.

"Най-тежкото решение настъпи в началото на управлението ми, когато дадох заповед да се изпратят допълнителни 30 000 войници в Афганистан, а бях човек, чиято кампания бе насочена към това да се сложи край на масовите дислоцирания на войски в чужбина", казва Обама в интервюто.

"Смятам, че това бе правилното решение, защото тогава талибаните бяха във възход, преди да встъпя в длъжност, отчасти защото не обръщахме на Афганистан толкова внимание, колкото трябваше", казва Обама. На въпрос дали е разочарован, че осем години по-късно продължава да има американски войници в Афганистан, но и в Ирак той отговаря:

"Да, но научих, че във войната срещу тероризма никога няма да постигаме същите решителни и трайни успехи, които постигаме във войните срещу държави. Дори след като сме унищожили Ал Каида в пакистанските племенни зони, дори след като сме убили Бин Ладен, пак остават хора, които искат и могат да ударят САЩ ако не останем бдителни", казва Обама, пише БТА.

Според него нестабилността на страни като Ирак и Афганистан правят необходимо американското военно присъствие. Днес в Ирак има над 5000 американски военни съветници и около 8400 войници в Афганистан.
 "Обаче вече нямаме онова огромно присъствие и рискът да бъдем нападнати като окупаторска сила е по-нисък", заключава Барак Обама.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А ЦВЕТНИТЕ РЕВОЛЮЦИИ И МАЙДАНИТЕ КАКВИ АТАКИ СА?
12
2
 
24
 
! Отговори
Циник до 10 преди 7 години
+10! Тотално си прав! Този....хм....миротворец ...отвори кутията на арабско-африканската Пандора, и я изсипа над Европа! Безрезервно съгласен с теб - популистки некадърник...освен дебелия глас - нищо друго!
11
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Според него нестабилността на страни като Ирак и Афганистан правят необходимо американското военно присъствие."Американското военно присъствие е причината и автора на тази нестабилност в тези страни. Решението, което предлага Обама е да се гаси пожара с бензин.
10
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Ако не внимаваме, чужди страни може да окажат влияние върху политическия дебат в САЩ"Превод: Ако не внимаваме, чужди страни могат да направят това, което ние правим на другите страни.
9
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Мисля, че подцених хакерските атаки...обещах, че ще изтегля войниците, ама се оказа, че съм сгрешил... Можеше просто да кажеш- "аз съм пълен некадърник и изгърмях два мандата на халос".
8
2
 
14
 
! Отговори
Александра Богданска преди 7 години
С един пръст можем да направим много неща...........
7
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Мисля обаче, че подцених начина, по който в тази нова информационна ера, е възможно дезинформацията, компютърните атаки и този род неща да повлияят върху нашите отворени общества, да се промъкнат в нашите демократични практики"И какво искаш да ни кажеш- че американците сте банда безмозъчни ботове, които ще направят всичко, което искаш, ако ги хакнеш? Мерси за вътрешната информация, ще ни е полезна.
6
1
 
16
 
! Отговори
socialen преди 7 години
Обама е Lame Duck, пърхаща с крила и кълвяща произволно.
5
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Обонго вместо да признае загубата поради липса на доверие, той тръгнал да се оправдава с хакерски атаки. Путин явно е хакнал мозъците на американците и ги е накарал да гласуват за Тръмп, нали така? На крива ракета космоса й пречи.
4
2
 
32
 
! Отговори
socialen преди 7 години
Обама яростно се опитва да оправдае лошото си президентство, довело до избора на Тръмп, с някакви хакери, търсещ отчаяно някакъв случаен виновник.
3
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Макак Обама.
2
1
 
27
 
! Отговори
Ala_Bala преди 7 години
Както и в България за ГЕРБ така и при Големия брат в САЩ са виновни неподходящите кандидати леля Цеца и проклетата и болнава Клинтън. Да не забравяме множеството политически грешки на съответните партии и глупостите на ли лидерите им - Обама и Бойко Борисов.
1
2
 
38
 
! Отговори
socialen преди 7 години
Обама е единственият виновник за победата на Тръмп. За 8 години Обама не успя да подобри живота на обикновения американец. Олигархията, която тури Обама да бъде избран, бе единственият, спечелил от крехкия икономически растеж последните 8 години.