10 години България в ЕС – все най-бедни, извън Шенген...

Коментар по темата на Ивайло Калфин и Николай Василев в "Брюксел 1"
21 яну 2017 10:32,
236
10 години България в ЕС – все най-бедни, извън Шенген...
Снимка: bgonair.bg

10 години след членството България остава най-бедната страна в ЕС. Това коментираха в "Брюксел 1" бившите вицепремиери Ивайло Калфин и Николай Василев, както и Юлиана Николова от портал "Европа" и Петя Георгиева от НБУ.

Ивайло Калфин смята, че през тези години България не е насочила средствата от оперативните програми към икономиката, за да има промяна в страндарта на живот. По думите му ако Бълагрия е искала да запази гражданите си, е трябвало да създаде по-добри условия за тяхното развитие. Това обаче не означава, че членството в ЕС е лошо.

Юлиана Николова акцентира, че оставаме най-бедни, защото производителността на труда не се е развила. Все още голяма част от населението смята, че ЕС трябва да промени правосъдната ни система.
 
А Николай Василев смята, че сме най-бедни в ЕС, защото влязохме и като такива. Добрата новина е, че все пак бедността намалява, а не се увеличава. Той смята, че през последните години икономическият растеж е добър, а Гърция не трябва да е критерий за сравнение.

България е далеч и от еврозоната, смята още бившият вицепремиер Николай Василев. 

Според него членството е било реално през 2015 г. Сега обаче се отдалечаваме. Причината за това е, че правителството не поставя въвеждането на еврото като приоритет.

"Проблемът е дипломатично-икономически: Нас не ни искат, а ние не правим достатъчно, за да ни поискат", коментира Николай Василев.
 
Калфин пък смята, че членството в еврозоната трябва да стане, когато Бълагрия е готова за това. Сега тя не е. "Ако сега влезем, това няма да е добре за хората и икономиката", аргументира се Ивайло Калфин.

Николай Василев контрира, че въвеждането на еврото няма да удвои цените, както се говори и спекулира с темата. Той смята, че още един надзор над банковата ни система ще е сигурност, че няма да се стигне до фалит като този на КТБ.

Юлиана Николова пък смята, че първо трябва политически да сме готови за еврото, като знаем какво искаме от еврозоната, какво ще ни донесе тя и каква икономика искаме да развиваме.

По отношение на мониторинговия доклад по правосъдие и вътрешен ред Юлиана Николова коментира, че преди 5 години той е бил излишен. Сега обаче е необходим, за да продължи съдебната реформа.

А Калфин акцентра на това, че мониторингът не помага и е излишен.

Петя Георигева от НБУ е на мнение, че той трябва да продължи, защото без него правораздавателната система няма да успее.

По темата с Шенген Николай Василев коментира, че технически сме готови, но не трябва да бъдем сравнявани с останалите страни от безграничната зона.

Калфин смята, че сега е по-добре да не сме член, защото с Румъния сме буфер, който спира мигрантите към останалите страни.

Юлиана Колева обясни, че не сме в Шенген заради променената обстановка в региона и общото недоверие към България.

В студиото на "Брюксел 1" гостите на Милена Милотинова коментираха и кандидатурата на българския еврокомисар.

Според Калфин липсата на еврокомисар е унизително за страната ни. Така губим влияние и портфейл. 

Юлиана Николова определи сутуацията като още една голяма тухла към имиджа ни. А Петя Георгиева акцентира, че е странно как страна-членка не е била подготвена за тази ситуация, при положение, че е знаела за смяната.

Гледайте предаването "Брюксел" 1 по Bulgaria ON AIR тази събота от 17:30 ч.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


236
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
109
3
 
10
 
! Отговори
Руснак преди 7 години
Ние нямаме чуждестранни вериги и компании.Всички малки и средни бизнеси са доволни .
108
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе не чувам Серго Станишев да се оплаква да е беден ???
107
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Как нема да сме бедни. Та нали г-н Калфин като социален министър прокараха с ГЕРБ закон пенсионери работещи земеделие / може и 10 - 20 дка/ още веднъж да се осигуряват здравно. Веднъж пенсионерът е осигурен здравно, втори път пак даваш здравна вноска, / щото инече нема субсидии /трети път ако идеш на лекар пак си плащаш като поп. Благодарим на г-н Калфин за грижите ... и как нема да сме малко по богати.
106
5
 
16
 
! Отговори
Българин преди 7 години
Ако нямаше чуждестранни вериги и компании ,българите щяха да са добре със свой бизнес ,Тези пари щяха да са в българска икономика .Но за съжаление сега се изнасят оборотите и се внясат продукти .
105
0
 
3
 
! Отговори
Alihali преди 7 години
Bulgarite sa fokusirani v sedene, iadene i piene - tova im stiga predovolno da poddarjat tegloto si v kosmosa...Spravka - teftersurat, kanal 1, kanal 2, kanal 3, kanal 4, kanal 5...kanalalizaciata...
104
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бате Бойко ни направи магистрали но пропусна да ни каже че за шейни ? Или пък нарочно си замълча ?
103
1
 
11
 
! Отговори
Народен представител преди 7 години
А Николай Василев смята, че сме най-бедни в ЕС, защото влязохме и като такива. Добрата новина е, че все пак бедността намалява, а не се увеличава...Това пък как го прецени бе Василев?
102
0
 
11
 
! Отговори
161 преди 7 години
До А Н Т ИГеноцид ??? Абе я се огледай около себе си, не може да не забележиш колко голяма липса на интелект, култура и човешки ценности липсват !? Е ? В такава среда какво очакваш да се случи или промени ?
101
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Празна ти е главата да разбереш дълбокия смисъл на нещата.
100
1
 
19
 
! Отговори
бай иван преди 7 години
Проблема винаги е бил, е, и ще бъде в нашите политици, а не в ЕС. Румъния беше много по-зле от България, а сега не можем да ги настигнем.
99
4
 
4
 
! Отговори
Дрън-дрън преди 7 години
Празни дрънканици - и в статията, и в коментарите!
98
0
 
2
 
! Отговори
do 163 преди 7 години
До АнонименБез коментар. Не знам дали видя, че не съм ги писла аз.
97
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе *** съм, ама все се питам - защо в нашата страна точно тези които получават най-много, винаги те ни обясняват колко сме бедни ?
96
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Все по-бедни сме, защото ставаме по-прости, необразовани и неморални. Просперитетът е свързан с образование и морал.
95
2
 
8
 
! Отговори
Иконом преди 7 години
Човешкия живот е твърде кратък, за да бъде свидетел на пропадането на един строй. Соца в Русия оживя над 70г, а сегашния финансов капитализъм е от времето на Никсън и премахването на златния стандард - има няма 40 г. Значи най-много още 30г. му остават:-)
94
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До мъдростАбе хубаво си ги наредил, но да ти кажа и моята мъдрост - На *** човек и 10 чувала с пари да му дадеш пак няма да знае какво да ги прави !
93
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ei komunjago kalfin ti sasipa vanschno isgoneni ot mrasnika donosnik na usa stojan ganev i kostov ti kalfin saachto ne varna profis.diplomati na rabota saachto ne digna saplati plemenika na jivkov alkoholika hr jivkov ne go isgonihte i dr 4engeta komune kalfin s bg pensii laji sekretarkata vesa i paskalev im sasipa jivota i na dr familii kalfin ti ne si dobar 4ovek a si komunjaga interis4ia bkp
92
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе едно време ни говореха за гнилия капитализъм, а аз все се чудех какво ли му е гнилото ? Сега вече знам ! На запад нещо като загние се изхвърля, а у нас гниляци се учат да правят капитализъм !? Та това е разликата м/у тяхния и нашия капитализъм
91
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То магистралите са само за лятото!За първи път в България и Света, Борисов въвежда понятието "летни магистрали"!
90
2
 
15
 
! Отговори
мъдрост преди 7 години
В една държава, която се управлява с разум, бедността и нищетата са срамни. А в държава, която се управлява без разум, богатството и почестите са срамни. КонфуцийДържавата трябва да е така устроена, че между облагите на единиците и облагите на обществото да няма разлика. Бертолт БрехтВъв всяка страна изкуството да се формират хората е така тясно свързано с формата на управление, че едва ли е възможно някаква значима промяна в общественото възпитание без промяна в самия държавен строй. Клод Адриан Хелвеций