Сещате ли се за българин, позитивен герой в сръбската история?

B."Данас": Как в Сърбия "изчезнаха" десетки хиляди българи?
12 яну 2024 10:20, Елка Василева
109
Сещате ли се за българин, позитивен герой в сръбската история?
Снимка: архив, БГНЕС

Сръбският вестник „Данас“ публикува два материала, в които отразява проблемите на българското малцинство в Сърбия от гледната точка на различни представители на общността. В материалите се посочват статистики и възможни причини за емиграцията или дори отказа на българите да се декларират като такива на националните преброявания в Сърбия. Докато всички са единодушни, че броят на българите в страната намалява все повече, мненията защо това е така са разнопосочни.

В. „Данас“ публикува статията на председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов  със заглавие „Сещате ли се за българин, който е бил позитивен герой в сръбската история?“. В текста той поставя въпроса ако наистина не е страшно да се определяш като българин в Сърбия, тогава защо има "мимикрия", "т.е. скриване на българския произход като начин за оцеляване в Сърбия".

„Националното самосъзнание не се придобива по рождение, то се създава се и се обгрижва чрез системата за възпитание и образование. Броят на българите (в Сърбия) започна рязко да спада с изхвърлянето на българския език като майчин и език, на който се преподава, в основните училища в Босилеград и Цариброд, а унищожаването (приватизацията) на фабрики, предприятия и стопанства ги лишиха от оцеляване“, подчертава Николов.

Той допълва, че не само българското малцинство намалява според данните на преброяванията, но и унгарското, хърватското и черногорското също намаляват с две трети. Според него националните малцинства в Сърбия от край време се разглеждат не като фактор в сръбската държавност, а като опасност, която някой трябва да отстрани.

Вестник „Данас“ публикува миналата седмица и статия със заглавие „Как в Сърбия „изчезнаха“ десетки хиляди българи?: Представители на българското малцинство за бедността, ЕС, държавата и съжителството“ по проект „Различията ни събират“, съфинансиран от сръбското Министерство на информацията и телекомуникациите.

В материала се посочва, че според последното преброяване на населението в Сърбия българското малцинство наброява общо 12 918 души, докато на преброяването през 1948 г. са били 59 472 души. Най-много българи са „изчезнали“ в периода между 1971 г. и 1991 г., но продължават да „изчезват“ и до днес, отбелязва „Данас“.

Югоизточна Сърбия е най-населеният с българи сръбски регион, но българи има в почти всеки град или община в страната, включително и в автономната област Войводина. Последното преброяване обаче показва голямо редуциране на бройките в българското малцинство в Сърбия, а според  представители на българската общност това се дължи на две причини – емиграция и „мимикрия“.

„Бягството“ от българската идентичност често се обяснява от представители на българското малцинство в Сърбия с факта, че българите са най-многобройни в пограничните региони на Югоизточна Сърбия, които са и най-бедните в страната и в които трудно се намира добра работа и заплата.  "Данас" отбелязва, че за намаляването на броя на българите в този район допринася и членството на България в ЕС, с което се отваря по-широко вратата за емиграция и "по-добър живот".

„Бедността в регионите, в които българите живеят, е много голям проблем. Много от младите си тръгнаха – няма достатъчно пътища, а селата са празни. В Цариброд и Босилеград са необходими инвестиции и пътна инфраструктура, за да се справим с безработицата, хората да намират работа, а тези, които са си тръгнали, да се върнат. Проблемът е, че много хора си тръгват, а не виждам да се връщат“, посочва Ванче Бойков, преподавател във Факултета по електроника в Ниш.

Петър Виденов, главен редактор на мултимедийния интернет портал на български и сръбски език "Фар" в Димитровград (Цариброд), коментира пред "Данас", че проблеми има и в медиите за българското малцинство. Според него те се сблъскват с трудности с финансирането, както с и опитите на държавата и местните власти да ги поставят под свой контрол за сметка на професионалното и обективно информиране.

„Съществуват достатъчно медии на езика на българското малцинство в Сърбия, но въпросът е до каква степен тези медии представят проблемите на малцинството по обективен, професионален и реалистичен начин. При това телевизионната емисия на български език на националната телевизия РТС липсва в продължение на повече от 20 години“, отбелязва Виoенов.

„Факт е, че чрез финансиране чрез медийни конкурси или по друг начин държавата и местното самоуправление искат да поставят тези медии под свой контрол, а задължение на работещите в медиите е да противопоставят, ако е възможно, на натиска и да създават доверие у публиката, която ги следи, с  една по-добра, по-професионална и обективна редакционна политика“, казва Виденов.

Председателят на Националния съвет за българското малцинство Стефан Стойков подчертава, че 90 процента от българските младежи в Сърбия се насочват към български университети за висшето си образование.

„Сигурен съм, че в момента в Сърбия живеят повече от 100 000 българи. Нямам обяснение и не разбирам защо хората не са се самоопределили като българи при преброяването, въпреки че ги призовахме да го направят и им обяснявахме, че „няма нищо страшно“ в това. Въпреки че много от тях имат двойно гражданство – и сръбско, и българско, въпреки че шофират автомобили с български регистрации, а децата им учат в София, те не го направиха“, коментира Стойков.

Той допълва, че според него става въпрос за „мимикрия“, а не за „асимилация“, тъй като българското малцинство „не е обект на каквито и да е репресии от страна на сръбската държава“.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
2
 
5
 
! Отговори
до преди 3 месеца
Я да помислим, ако България беше автономна , а Сърбия не освободена и реши някой сърбин да направи легия ,а после нашето правителство натискано от силите и султана забранят легията им и вкарат техния Левски в затвора?Какво, не ви ли се мисли!!!Гледайте позитивните неща в историята, и без това омразата е толкова много.
41
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Азов бил про руски до 2014 , ае кой ви ги пише те опорки, някой 95 набор ли ве хахахаха ни моа
40
4
 
9
 
! Отговори
До 42 преди 3 месеца
Срамно е, че лъжеш или не знаеш, че именно Сърбия разтурва първата българска легия и хвърля Левски в затвора. Прочети какво са писали Раковски и Апостола за сръбското правителство, и не се опитвай да преиначавал историята, според пристрастията си. Жалко е.
39
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Без Сърбия нямаше да има дейност на Раковски.Той твори и работи предимно там.Без Румъния нямаше и да сме чували за Ботев, да речем, той твори там.Без двете страни нашето възраждане е обречено.Не го осъзнават днешните поколения.Понякога ме е е срам от историците ни и особено отр журналисти, политици и медийни клоуни.
38
1
 
9
 
! Отговори
До 38 преди 3 месеца
Изключителна книга, която описва сръбския геноцид над македонските българи.
37
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Нашите "братя" сърби, които обичат да ни нападат в гръб, да ни крадат историята и да обезбългаряват цели области напр Македония и Покрайнините. Кой извърши Божик? И до днес се откриват масови гробове на българи в Македония и Албания. А сърбоманите са нихилисти, ***.
36
0
 
10
 
! Отговори
Нео преди 3 месеца
Нихилизмът е болест широко разпространена по българските земи. Опростачаването през социализма и след това допринася за заразата.
35
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Прочетете "Войната се завръща" на Анри Пози.
34
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Най-големите български патриоти са руските агенти за насаждане на омраза със съседите и съюзниците ни. Кремъл финансира нацистите в цяла Европа. Дори батальона "Азов" в Украйна, беше про-руски и на издръжка от Кремъл до 2014г. Видиш ли някъде "патриот", в джоба му дрънкат копейки. Така е и в Сърбия и в Македония и къде ли не.
33
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Сърбия и Румъния са страните помогнали май - много на българското възраждане.Дължим почит и уважение за това.Без Румъния на практика е било невъзможна каквато и да е културна и всякаква друга дейност за освонождението на България.След това е Сърбия.В легиите в Белград се създават първите български войски след 14 век.
32
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 25Разрови се малко в мрежите и намери изповедта на развален руски на едно сърбе дето воюва в украйна от 2014та. ////Ако е на Деян Берич, той свали клиповете. Оплакал се е на Шойгу и Путин. Берич е и кореспондент на тв Пинк.Пусна видео, че рабитите се оправят местят ги в друг полк.,, Момците", които най-много пострадали от побоя са в болница и се оправят.Във всяка армия имало издевателства, оправдава се Берич.
31
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Има много - Крали Марко, Хайдут Велко, Стефан Душан (българин по майка)... Просто си ги приписват като сърби.
30
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Абе, я кажете някой съвременен български заявил се патриот, който да не е насаждал омраза срещу някой от съседите ни? Костя, Волен, Шкембето...? Кажете един?
29
4
 
13
 
! Отговори
Мда преди 3 месеца
Но за сметка на това в България сърбофилите се множат! За единия турбофолк и плескаваица, даже сръбско гражданство ще вземат! Няма по объркан народ от нашия! Обичаме най-много тези които най много са ни клатили! Комшо, брате, братушки!
28
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Пак няма да ви излезне но продължавайте с опитите.
27
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 22. Налит ит разправям, че твоята е била в някаква паралелна вселена бе кви обучения по патриотизъм в детска градина ? Ние сме си играли.
26
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Патриотизма е защитния механизъм на една нация, без него е обречена на гибел
25
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 19Сърбите са ни най големия враг , повече от турците са ни клали///Интересно, сърбите пък казват това за нас.
24
3
 
2
 
! Отговори
22 преди 3 месеца
Я кажи в твоята, какво те научиха? Какво е патриотизъм?
23
6
 
6
 
! Отговори
от Не се сещам преди 3 месеца
До 20 Хе-хе, вие таваришите се славите като много късопаметни и бързо забравяте неудобните факти.Разрови се малко в мрежите и намери изповедта на развален руски на едно сърбе дето воюва в украйна от 2014та. Мънка като ученичка и се жалва като бит ***.