Сещате ли се за българин, позитивен герой в сръбската история?

B."Данас": Как в Сърбия "изчезнаха" десетки хиляди българи?
12 яну 2024 10:20, Елка Василева
109
Сещате ли се за българин, позитивен герой в сръбската история?
Снимка: архив, БГНЕС

Сръбският вестник „Данас“ публикува два материала, в които отразява проблемите на българското малцинство в Сърбия от гледната точка на различни представители на общността. В материалите се посочват статистики и възможни причини за емиграцията или дори отказа на българите да се декларират като такива на националните преброявания в Сърбия. Докато всички са единодушни, че броят на българите в страната намалява все повече, мненията защо това е така са разнопосочни.

В. „Данас“ публикува статията на председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов  със заглавие „Сещате ли се за българин, който е бил позитивен герой в сръбската история?“. В текста той поставя въпроса ако наистина не е страшно да се определяш като българин в Сърбия, тогава защо има "мимикрия", "т.е. скриване на българския произход като начин за оцеляване в Сърбия".

„Националното самосъзнание не се придобива по рождение, то се създава се и се обгрижва чрез системата за възпитание и образование. Броят на българите (в Сърбия) започна рязко да спада с изхвърлянето на българския език като майчин и език, на който се преподава, в основните училища в Босилеград и Цариброд, а унищожаването (приватизацията) на фабрики, предприятия и стопанства ги лишиха от оцеляване“, подчертава Николов.

Той допълва, че не само българското малцинство намалява според данните на преброяванията, но и унгарското, хърватското и черногорското също намаляват с две трети. Според него националните малцинства в Сърбия от край време се разглеждат не като фактор в сръбската държавност, а като опасност, която някой трябва да отстрани.

Вестник „Данас“ публикува миналата седмица и статия със заглавие „Как в Сърбия „изчезнаха“ десетки хиляди българи?: Представители на българското малцинство за бедността, ЕС, държавата и съжителството“ по проект „Различията ни събират“, съфинансиран от сръбското Министерство на информацията и телекомуникациите.

В материала се посочва, че според последното преброяване на населението в Сърбия българското малцинство наброява общо 12 918 души, докато на преброяването през 1948 г. са били 59 472 души. Най-много българи са „изчезнали“ в периода между 1971 г. и 1991 г., но продължават да „изчезват“ и до днес, отбелязва „Данас“.

Югоизточна Сърбия е най-населеният с българи сръбски регион, но българи има в почти всеки град или община в страната, включително и в автономната област Войводина. Последното преброяване обаче показва голямо редуциране на бройките в българското малцинство в Сърбия, а според  представители на българската общност това се дължи на две причини – емиграция и „мимикрия“.

„Бягството“ от българската идентичност често се обяснява от представители на българското малцинство в Сърбия с факта, че българите са най-многобройни в пограничните региони на Югоизточна Сърбия, които са и най-бедните в страната и в които трудно се намира добра работа и заплата.  "Данас" отбелязва, че за намаляването на броя на българите в този район допринася и членството на България в ЕС, с което се отваря по-широко вратата за емиграция и "по-добър живот".

„Бедността в регионите, в които българите живеят, е много голям проблем. Много от младите си тръгнаха – няма достатъчно пътища, а селата са празни. В Цариброд и Босилеград са необходими инвестиции и пътна инфраструктура, за да се справим с безработицата, хората да намират работа, а тези, които са си тръгнали, да се върнат. Проблемът е, че много хора си тръгват, а не виждам да се връщат“, посочва Ванче Бойков, преподавател във Факултета по електроника в Ниш.

Петър Виденов, главен редактор на мултимедийния интернет портал на български и сръбски език "Фар" в Димитровград (Цариброд), коментира пред "Данас", че проблеми има и в медиите за българското малцинство. Според него те се сблъскват с трудности с финансирането, както с и опитите на държавата и местните власти да ги поставят под свой контрол за сметка на професионалното и обективно информиране.

„Съществуват достатъчно медии на езика на българското малцинство в Сърбия, но въпросът е до каква степен тези медии представят проблемите на малцинството по обективен, професионален и реалистичен начин. При това телевизионната емисия на български език на националната телевизия РТС липсва в продължение на повече от 20 години“, отбелязва Виoенов.

„Факт е, че чрез финансиране чрез медийни конкурси или по друг начин държавата и местното самоуправление искат да поставят тези медии под свой контрол, а задължение на работещите в медиите е да противопоставят, ако е възможно, на натиска и да създават доверие у публиката, която ги следи, с  една по-добра, по-професионална и обективна редакционна политика“, казва Виденов.

Председателят на Националния съвет за българското малцинство Стефан Стойков подчертава, че 90 процента от българските младежи в Сърбия се насочват към български университети за висшето си образование.

„Сигурен съм, че в момента в Сърбия живеят повече от 100 000 българи. Нямам обяснение и не разбирам защо хората не са се самоопределили като българи при преброяването, въпреки че ги призовахме да го направят и им обяснявахме, че „няма нищо страшно“ в това. Въпреки че много от тях имат двойно гражданство – и сръбско, и българско, въпреки че шофират автомобили с български регистрации, а децата им учат в София, те не го направиха“, коментира Стойков.

Той допълва, че според него става въпрос за „мимикрия“, а не за „асимилация“, тъй като българското малцинство „не е обект на каквито и да е репресии от страна на сръбската държава“.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
4
 
7
 
! Отговори
Христо Ботев преди 3 месеца
Честитим появяването на българо-сръбския вестник Югославия! ...Идеята за югославянска конфедерация е идея на западните панслависти, в противност на онази на руските, програмата на коя се заключава в думите на великия им поет: Славянските ли реки ще се влеят в руското море, или то ще пресъхне?... Няма славянин южен или западен, няма свесен човек, кой би могъл да съчувствува на такава абстрактна идея, каквато е тази на русите, с осъществяването на коя се поглъщат цели народности, отделени една от друга с история, литература, нрави, обичаи. С химическото сливане на подобни народности
61
13
 
11
 
! Отговори
До 61 преди 3 месеца
Георги Димитров с всичките му кусури се изправи единствен срещу фашисткия съд и защити блестящо тезата си,въпреки и недостатъчно образован.С риск да получи смъртна присъда.Кой от днешните ду...давци се е изправил срещу силните на деня,било то наши или чужди?
60
2
 
7
 
! Отговори
Сата НАТО преди 3 месеца
Раковски и Каравелов са сътрудничили със сърбите, когато на власт е бил княз Михайло Обренович, радетел за Балкански съюз - самостоятелна държава на равноправни народи (Югославия). Това влиза в противоречие с руската идея за Задунайски губернии, които да са част от Руската империя. И така, руската агентура по всякакъв начин е правила сечено на княза, докато накрая са го и убили.
59
3
 
17
 
! Отговори
До 57 преди 3 месеца
Ако бяха истински християни,нямаше да ни мразят толкова.А ние им се прехласваме пред чалгата и какво ли не!Единственото,за което ги уважавам донякъде,е тяхното самочувствие,дори и без покритие.За разлика от нашия нихилизъм,отричащ всичко родно и прекланящ се пред всичко чуждо.
58
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Георги ДимИтров - Тарабата със сигурност е позитивен герой в тяхната история, но него едва ли можем да го броим за българин
57
8
 
20
 
! Отговори
До Анонимен 57 преди 3 месеца
Чичо ти Вова (дето се крие в кремълския бункер) защо прати срещу братския ни христоянски украински народ - онези брадатите, извършвайки там геноцид?Защо купува от чалмосаните иранци дронове, с които да убива братята ни християни в Украйна?Ти предполагам се възмущаваш срещу това?
56
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Напротив,подложени са на репресии.Трудно си намират работа,а преди години ги караха да си слагат окончания на името вместо ов,ич.Например Симеонов трябваше да е Симеонич или Симич и т.н.Знам го от първа ръка.
55
1
 
9
 
! Отговори
Дядо Ильо войвода преди 3 месеца
Сърбия - сърби я, няма начесване сърби я.!.
54
16
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Като не ви харесват братски християнски държави, слагайте феса пак.И без това сте дали държавата на султана в сарая.То затова е и омразата към съседите християни
53
5
 
15
 
! Отговори
мда преди 3 месеца
Сърбофили и русофили (обикновено скачени съдове) - два ярки признака за български национални предатели!
52
8
 
8
 
! Отговори
Познавам българи, преди 3 месеца
които са от 5 години в САЩ и вече се определят като американци. Какво да им кажеш на тия? Пък защо да може всеки сам да определя пола си, а да не може да си определя гражданството? Голям мерак за война на балканите, ей!
51
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 33Има много - Крали Марко, Хайдут Велко, Стефан Душан (българин по майка)... Просто си ги приписват като сърби))))Никола Пашич също, най-големият политик на сърбите. 5 пъти премиер на Сърбия и 2 пъти на Югославия. Роден е с. Велики извор Зайчарско от преселници от с. Голям извор Тетевенско.По едно време в края на 19 век бяга във Видин и София.даже се урежда на работа в министерство. За съжаление той се отрича от българщината и става гробокопач на България по време на Балканските и ПСВ войни
50
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Знаеме го Гошо Тарабата, Творец на Македония и измислил македонския език, Вожд и Учител на глуупавия български народ, председател на Комунистическия интернационав в Массква, имаше цял мавзолей за мумията му, едвам я взривихме преди двайсе години.
49
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Знаем какво мислят и казват за нас самите възрожденци като Славейков, Ботев, а накрая и Левски е разочарован.Ако е било толкова хубаво тука защо са избягали.Не от хубаво са бягали в Румъния и Сърбия.Помнете и Вазов - немили недраги.Това е положението.
48
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 44Азов бил про руски до 2014 , ае кой ви ги пише те опорки, )))Ти си облъчен от руски опорки.,, Азов" е бил проруска групировка, за налагане на русофилството в Донбас и Укрсйна. Названието и е на Азовско море, което руснаците смятат за свое вътрешно море. Противници са на войната и затова тръгнаха срещу Русия. В батальона по принцип служат предимно рускоезични. Командират им Денис Прокопенко е роден в Петербург.
47
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А сещате ли се за сърбин, положителен герой в българската история?
46
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Георги Димитров...
45
3
 
3
 
! Отговори
до преди 3 месеца
Нека да оценим положителните неща в отношенията със Сърбия И Румъния, да имат много негативни неща за които са писали нашите възрожденци, но.....това са все пак гтрани братски и са приемали нашите измъчени емигранти, бягащи о т робството в Турско.Да, имало е лошо, но без това лошо нямаше да има никакво възраждане и освобождение накрая.Не е хубаво да не благодарим за хубавото и да оценяваме концептуално нещата.Лош има навсякъде.Нашите патрити нима не казват лошо и за нас като народ???
44
0
 
11
 
! Отговори
цариброджанин преди 3 месеца
много бугарски срболюбци тук и на територията
43
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 42Без Сърбия нямаше да има дейност на Раковски)))Раковски живее в Сърбия 3години.Издава вестник прави легия. Сърбите го използват когато им е нужен. Той вижда това и отива в Букурещ.Раковски често сменял държавите и градовете, година и половина е живял и в Марсилия.