Сещате ли се за българин, позитивен герой в сръбската история?

B."Данас": Как в Сърбия "изчезнаха" десетки хиляди българи?
12 яну 2024 10:20, Елка Василева
109
Сещате ли се за българин, позитивен герой в сръбската история?
Снимка: архив, БГНЕС

Сръбският вестник „Данас“ публикува два материала, в които отразява проблемите на българското малцинство в Сърбия от гледната точка на различни представители на общността. В материалите се посочват статистики и възможни причини за емиграцията или дори отказа на българите да се декларират като такива на националните преброявания в Сърбия. Докато всички са единодушни, че броят на българите в страната намалява все повече, мненията защо това е така са разнопосочни.

В. „Данас“ публикува статията на председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов  със заглавие „Сещате ли се за българин, който е бил позитивен герой в сръбската история?“. В текста той поставя въпроса ако наистина не е страшно да се определяш като българин в Сърбия, тогава защо има "мимикрия", "т.е. скриване на българския произход като начин за оцеляване в Сърбия".

„Националното самосъзнание не се придобива по рождение, то се създава се и се обгрижва чрез системата за възпитание и образование. Броят на българите (в Сърбия) започна рязко да спада с изхвърлянето на българския език като майчин и език, на който се преподава, в основните училища в Босилеград и Цариброд, а унищожаването (приватизацията) на фабрики, предприятия и стопанства ги лишиха от оцеляване“, подчертава Николов.

Той допълва, че не само българското малцинство намалява според данните на преброяванията, но и унгарското, хърватското и черногорското също намаляват с две трети. Според него националните малцинства в Сърбия от край време се разглеждат не като фактор в сръбската държавност, а като опасност, която някой трябва да отстрани.

Вестник „Данас“ публикува миналата седмица и статия със заглавие „Как в Сърбия „изчезнаха“ десетки хиляди българи?: Представители на българското малцинство за бедността, ЕС, държавата и съжителството“ по проект „Различията ни събират“, съфинансиран от сръбското Министерство на информацията и телекомуникациите.

В материала се посочва, че според последното преброяване на населението в Сърбия българското малцинство наброява общо 12 918 души, докато на преброяването през 1948 г. са били 59 472 души. Най-много българи са „изчезнали“ в периода между 1971 г. и 1991 г., но продължават да „изчезват“ и до днес, отбелязва „Данас“.

Югоизточна Сърбия е най-населеният с българи сръбски регион, но българи има в почти всеки град или община в страната, включително и в автономната област Войводина. Последното преброяване обаче показва голямо редуциране на бройките в българското малцинство в Сърбия, а според  представители на българската общност това се дължи на две причини – емиграция и „мимикрия“.

„Бягството“ от българската идентичност често се обяснява от представители на българското малцинство в Сърбия с факта, че българите са най-многобройни в пограничните региони на Югоизточна Сърбия, които са и най-бедните в страната и в които трудно се намира добра работа и заплата.  "Данас" отбелязва, че за намаляването на броя на българите в този район допринася и членството на България в ЕС, с което се отваря по-широко вратата за емиграция и "по-добър живот".

„Бедността в регионите, в които българите живеят, е много голям проблем. Много от младите си тръгнаха – няма достатъчно пътища, а селата са празни. В Цариброд и Босилеград са необходими инвестиции и пътна инфраструктура, за да се справим с безработицата, хората да намират работа, а тези, които са си тръгнали, да се върнат. Проблемът е, че много хора си тръгват, а не виждам да се връщат“, посочва Ванче Бойков, преподавател във Факултета по електроника в Ниш.

Петър Виденов, главен редактор на мултимедийния интернет портал на български и сръбски език "Фар" в Димитровград (Цариброд), коментира пред "Данас", че проблеми има и в медиите за българското малцинство. Според него те се сблъскват с трудности с финансирането, както с и опитите на държавата и местните власти да ги поставят под свой контрол за сметка на професионалното и обективно информиране.

„Съществуват достатъчно медии на езика на българското малцинство в Сърбия, но въпросът е до каква степен тези медии представят проблемите на малцинството по обективен, професионален и реалистичен начин. При това телевизионната емисия на български език на националната телевизия РТС липсва в продължение на повече от 20 години“, отбелязва Виoенов.

„Факт е, че чрез финансиране чрез медийни конкурси или по друг начин държавата и местното самоуправление искат да поставят тези медии под свой контрол, а задължение на работещите в медиите е да противопоставят, ако е възможно, на натиска и да създават доверие у публиката, която ги следи, с  една по-добра, по-професионална и обективна редакционна политика“, казва Виденов.

Председателят на Националния съвет за българското малцинство Стефан Стойков подчертава, че 90 процента от българските младежи в Сърбия се насочват към български университети за висшето си образование.

„Сигурен съм, че в момента в Сърбия живеят повече от 100 000 българи. Нямам обяснение и не разбирам защо хората не са се самоопределили като българи при преброяването, въпреки че ги призовахме да го направят и им обяснявахме, че „няма нищо страшно“ в това. Въпреки че много от тях имат двойно гражданство – и сръбско, и българско, въпреки че шофират автомобили с български регистрации, а децата им учат в София, те не го направиха“, коментира Стойков.

Той допълва, че според него става въпрос за „мимикрия“, а не за „асимилация“, тъй като българското малцинство „не е обект на каквито и да е репресии от страна на сръбската държава“.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
82
2
 
4
 
! Отговори
Некъф преди 3 месеца
100- българи при последното преброяване. Такъв виц не съм чувал отдавна! Само родата на дядо ми Владимир Христов от Босилеград е над 500 човека.
81
5
 
29
 
! Отговори
Българин преди 3 месеца
Сърбите правят същото,което и фашистка Русия.Няма език-няма и народ.За това Путин затвори всички български училища в окупираните територии и забрани българският език.
80
3
 
22
 
! Отговори
Гузен негонен бяга преди 3 месеца
Това е най-точният израз характеризиращ политиката на държавата Сърбия към държавата България! А самото заглавие на статията е много красноречив пример за нашите "добросъседски отношения".От всички наши съседи Сърбия по една или друга причина е най-агресивния ни съсед.Нейно "изобретение" е и "Македонската нация" и налагането със терор на НЕБългарска идентичност там.Да не говорим за "Бугарския фашистички окупатор" и т.н. и т.н.
79
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В София през 90-те години на 20-ти век навсякъде бучеше сръбска чалга. София си е развъдник на националния нихилизъм не от днес.
78
5
 
5
 
! Отговори
Заради предателите преди 3 месеца
С одупването на политици ни за да вземет едни траншове или фондове, с други думи подкупи, които им дават от Брюксел, срещу предателството на българските интереси и на българите, съдбата на българите по света става все по-несигурна и жалка. Евреите като емигранти, дори и без държава, се поддържат един друг и сега никой нищо не смее да каже срещу тях, даже и по закон. А българите заради едни 240 продажни предатели, които се надупват на всички страни, имат една дърта мащеха на 1300 години
77
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Цитат от текста: Националното съзнание не се придобива по риждение..... Много праиолно написано. Точно затова в самата България чрез различни методи активно се работи за заличаването на националното самосъзнание. Няма какво да вързваме кусур на друга държава.
76
3
 
4
 
! Отговори
Илиян преди 3 месеца
До Анонимен 78Аз не казвам, че те живеят по-добре. те го казват. Което говори за патриотизъм към Сърбия от тяхна страна. А Видин е умрял. Достатъчно е вечер да погледнеш през прозореца и ще видиш, че в един блок с 4 входа светят 5 апартамента. Има едно село Грацковски колиби. Там няма хора. От другара страна в Сърбия е Грацково. Било е едно село, но Ньой го разделя. Там кипи живот и се раждат деца, а в нашето няма хора. Сори че истината боли.
75
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Кой живее по-добре от нас бе? Скоро ходил ли си скоро в Пирот? Повече от половината магазини затворени. Изоставени и рушащи се къщи. Мръсотия по улиците. Видин е цвете в сравнение с това.
74
2
 
26
 
! Отговори
До Илиян от Видин преди 3 месеца
Абе не може общността на банатските българи в Румъния да процъфтява, а в съседния сръбски Банат българите да са на изчезване! Има няма 1000 човека на последното преброяване. Явно проблема е в държавата, а не в българите. Минавал съм от любопитство през село Винга до Арад и съм видял с очите си закачени български знамена на прозорците на някои от къщите. Какво би се случило ако в Цариброд или Босилеград някой от местните вдигне български флаг на пилон в двора? Ще нощува в полицейския участък.
73
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ами това е. Кофти племе сме си Бантускотите...
72
5
 
11
 
! Отговори
Илиян преди 3 месеца
Ходил съм десетки пъти в Димитровград, Пирот и Ниш. Говорил съм с много тамошни българи. Никой не ги притиска да се пишат българи, но поради смесени бракове се сърбеят. И винаги казват, че са по-ДОБРЕ ОТ НАС. Аз съм от Видин. Е там в Северозапада българите изчезват.
71
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Дори и в ромският им филм на Емир Кустурица всички роми бяха добри а всички сърби бяха роми ( едва ли има разлика между двата етноса) Обаче всички българи бяха лоши и всички руснаци бяха лоши. Даже застреляха един българин с крясъци и го обесиха на някаква бариера. Винаги съм се чувствал много странно като в България разни алкохолици надуват сръбско. Може би това е държавата която ни мрази най-неистово на тоя свят.
70
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Уникални сме.България е в ново турско иго, изчезва по -бързо от всяка друга нация в света, но намерила колая в няколко хиляди българи в Сърбия.На всичкото отгоре народите са си окей и се харесват.Само шепа платени подмазвачи и слуги на разни интереси сеят злоба и нихилизъм.
69
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
А нашите поп фолк изпълнители масово крадат сръбски песни.Побългаряват само текстовете ни с простотия.Примера беше на нова година по БНТ.
68
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Потурчени са от сърбите. Сички фамилии на ов стават ович и така. Но бг била направила възродителен процес, а в Турция, Гърция и Сърбия е масова практика.
67
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Доста хора не познават историята, не четат, не се интересуват но пълнят чалгатеките и това не е чудно.
66
5
 
13
 
! Отговори
mda преди 3 месеца
Както във ФИРОМ изчезват стотици хиляди българи сега, по сръбски модел. Там е едно промиване на мозъци, както по СССР-ово време и както беше създадена тази измислена държава. Има още доста да се разпада на части измислената им държавица.
65
7
 
9
 
! Отговори
Oбективен преди 3 месеца
Че ние с какво сме по-различни? Същата стока с друго име.
64
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
И докъде е стигнал Ботев!
63
3
 
16
 
! Отговори
Сата НАТО преди 3 месеца
Георги Димитров е пуснат поради липса на доказателства, което е нещо обикновено при случаи на палеж. Това само доказва, че му е осигурен законосъобразен съдебен процес. Това е 1933 г, когато сталинския фашизъм още не се е бил развихрил. След това просто си е получавал заплатката в рубли и се е пропил от отчаяние, като е видял какво става в СССР.