"Внасяме" инженери от Тунис, нашите не стигат

Наемаме и консултанти от Македония, учители от САЩ и IT от Украйна
25 окт 2016 07:20,
80
"Внасяме" инженери от Тунис, нашите не стигат
Снимка: архив, Reuters

Родните строители борят кризата за инженери с кадри от Тунис. Тази година за първи път около 30 служители от африканската държава са получили разрешение да проектират и строят сгради у нас.

"Заради кризата за инженери и квалифициран технически персонал от години внасяме кадри от чужбина. Досега разчитахме главно на тези от Турция, Русия, Украйна и Сърбия", обясни пред "Монитор" експертът по подбор на персонал Николай Христов. От началото на годината до септември Агенцията по заетостта (АЗ) е издала разрешение за работа на 517 служители от 47 страни извън ЕС. Това означава, че всеки месец фирмите у нас наемат по 57 чужденци.

"Най-много разрешения са издадени на граждани на САЩ, които работят основно като преподаватели в средни и висши учебни заведения", обясниха от АЗ. На второ място по численост са турските инженери и технически персонал, следвани от сръбските им колеги. От Западната ни съседка и от Македония българските работодателите внасят предимно спортисти.

Тази година няколко фирми са поискали да наемат македонски консултанти. "Консултанти са наети основно в сферата на финансите и то във фирми с македонско участие. Това е практика и в повечето международни компании, които, идвайки в България, водят мениджъри от фирмата майка", заяви още Христов. Най-много чуждестранни високопоставени служители има във финансовия сектор, където всеки пети мениджър идва от чужбина.

Според статистиката в България работят над 23 000 другоземци. 1/3 от тях са висококвалифицирани граждани от страни извън ЕС, получили синя карта, даваща им право на труд в следващите 3 г. Ако през това време служителят остане без работа, той има право да търси нова заетост в продължение на 6 месеца. Миналата година правителството реши да облекчи процедурата по издаване на синя карта. Така документите се издават за 30 или 3 дни, вместо досегашните 6 месеца.

Работодателите, които искат да наемат служители от трети страни, обаче трябва да им гарантират минимално заплащане от поне 2 средни работни заплати. Това означава, че в момента фирмите, които искат да наемат руски или китайски кадри, трябва да им предложат поне 1800 лв. От облекчението ще се възползват предимно IT компаниите, в които към момента има над 6000 незаети работни места.

"Все повече фирми, които разкриват офиси у нас, командироват софтуерни инженери от дъщерните си компании. Така у нас има стотици IT експерти от Индия, Китай и Латинска Америка", заяви експертът по подбор на персонал Цветелина Красимирова. Десетки са разрешенията на наемане на IT специалисти от Украйна и Русия, които Агенцията по заетостта е издала през деветмесечието.

"Това са двете дестинации, за които издаваме най-много разрешения в тази сфера", обясниха от АЗ. Други над 180 разрешения са били дадени за наемане на камериерки, бармани, сервитьори и готвачи това лято. "Колегите от черноморските курорти бяха много доволни от служителите от Украйна и Македония. Ако за зимния сезон не успеем да намерим достатъчно кадри, пак ще прибегнем до внос на служители от тези страни", заяви председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


80
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
13
 
! Отговори
me преди 7 години
А пък Тунис внася чалгари от нас, да им щтракат по масите. Разходете се из Студентски град и ще разберете защо ни трябва да внасяме.
18
0
 
36
 
! Отговори
Joe преди 7 години
На Лъвов мост е пълно с кадри. Прескачат се лекари и инженери. А пък ИТ=тата с лопата да ги ринеш....
17
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
има грешка, трябваше инженери а е в кавички!
16
0
 
22
 
! Отговори
Св преди 7 години
Инженер съм и приблизително работя за малко под горепосочените две средни работни заплати. Не че се оплаквам, но си представям работодателя ми да "внесе" 2-3 чернушки, току-що започнали работа, на по - голяма заплата от мен. Малко съмнително. Освен това колегата отдолу е прав, наистина няма чак толкова работа, просто се изпитва глад по региони, всичко е концентрирано в София и по - големите градове и там има дори излишък от кадри, никой не ще да се забута в село (справка "Специалист по всичко").
15
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Внасяме роби отвън, нашите не стигат" Това е истинското име на статията. После не протестирайте, че ром барман ви подава резен лимон с ръка.
14
0
 
19
 
! Отговори
gtf преди 7 години
с цяото си сърце бих пожелал на българските работодатели, които са склонни да предлагат 1800 лв. на специалисти от чужбина : "Успех в живота !"
13
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Валерия ти пробва ли вече с такаъв , в *** е цаката да знаеш
12
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"граждани на САЩ, които работят основно като преподаватели в средни и висши учебни заведения"Щото в Щатите им дават 300 долара и те идват тук за некой лев повече!С 600 марки пращат на роднините!
11
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ето место лежане да строят пътища като не щат чао
10
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Африканците са надарени затуй предпочитат тях
9
0
 
22
 
! Отговори
Мен преди 7 години
То пък едни висококвалифицирани кадри като текнат от тунис....
8
1
 
23
 
! Отговори
$ преди 7 години
Внасяме!!! Алоу тва да не е плод зеленчук?Достатъчно инженери внесохме през границата !!!
7
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ам така е! Ден ще дойде в Бьлгария ще стане като в Русия, само ще внасяме! Ама руснаците имат дар от бога Фул газ за векове наред! За туй Бьлгарина трябва да зареже професията като *** бг! И да почне да се изучава не като расист!
6
1
 
47
 
! Отговори
ДС преди 7 години
Инженери има. Пари не дават и те отиват зад граница.
5
2
 
38
 
! Отговори
Fen преди 7 години
Проблема не е в липсата на персонал. А в това че сказания БГ работодател иска да му бачкат бз пари. В това е проблема. Не плаща осигуровки и бави заплати. Ако това се уреди и прокуратурата си върши работата, няма да има нужда да се внасят кадри ито от Тунис. Смях и позор. Политиката на всички правителства е сбъркана. Поне като вкарват кадри неща да са безработицата българи от Украйна и молдова
4
0
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Браво Гробари. Изгонихге нашитш деца, сега ще внасяте всякаква иСмет да подобрявате генофонда на вярното ви *** Сталинка.
3
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"От Македония Българските работодатели внасят главно спортисти"Това как да го разбирам ?
2
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо пак араби от Тунис,няма ли християни от някъде другаде..,тези араби нещо много ценни станаха за Европа,но са миризливи,космати,мързеливи и кафяви..с арабски двуличен манталитет,арабин и работа,все едно арменец или евреин зидаромазач..
1
0
 
52
 
! Отговори
123 преди 7 години
Много измислена и смешна статия