По-късно пенсиониране и по-високи осигуровки от догодина

Достъпът до инвалидните пенсии ще бъде затруднен
Обновена: 21 окт 2014 15:19 | 21 окт 2014 14:02,
115
По-късно пенсиониране и по-високи осигуровки от догодина
Снимка: БТА

Служебният министър на труда и социалната политика Йордан Христосков представи официално дългоочакваните предложения за пенсионната реформа, които експертен съвет е обсъдил в последните няколко месеца, съобщи БТА.

Предлага се пенсионната възраст да продължи да нараства и да се изравни за двата пола, увеличение на пенсионната вноска и вноската за безработица, ограничаване на ранното пенсиониране за работещите в специализираните ведомства, увеличение на максималния осигурителния доход, както и затягане на режима при инвалидните пенсии.

Увеличение на пенсионната възраст

Предлагат се няколко варианта за увеличение на пенсионната възраст. При така наречения нулев вариант, който е според текущото законодателство, възрастта за придобиване на право на пенсия на жените и мъжете от 2015 година ще се увеличава с по 4 месеца до достигане на 63 години за жените през 2021 г. и 65 години за мъжете през 2018 г. Необходимият осигурителен стаж ще нараства със същата стъпка до достигане на 40 години за мъжете и на 37 години за жените.

Първият вариант, който вече е ново предложение на експертите, е изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2036 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо очакваната продължителност на живота.

При втория вариант се предвижда изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2028 г. и след това въвеждане на автоматичен механизъм. При този вариант повишението на пенсионната възраст на жените е с по 2 месеца на година до 2016 г. и за периода от 2017 до 2027 г. е с по 4 месеца за година. При мъжете пенсионната възраст се повишава с по 2 месеца до 2016 г. и след това - с по един месец на година.

Третият вариант предлага изравняване на пенсионната възраст на жените и мъжете на 65 години според годината на раждане и след това да се въведе автоматичен механизъм.

Нарастване на стажа за пенсиониране

В първия вариант за нарастване на стажа се предвижда да се запази стъпката за нарастване на осигурителния стаж с 4 месеца от началото на всяка календарна година до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените.

Според втория вариант стажът нараства със стъпките на нарастване на възрастта (от съответния вариант) до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените.

Нарастване на осигурителната вноска

Експертите предлагат да нараства осигурителната вноска за фондовете "Безработица" и "Пенсии" с по 1 процентен пункт от 1 януари 2015 година, като от 1 януари 2019 година да има увеличение само за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт.

При втория вариант се предвижда нарастване на осигурителната вноска за фондовете "Безработица" и "Пенсии" с по 1 процент пункт от 2016 г., а през 2019 г. да има ново нарастване само за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт.

Максималният осигурителен доход ще расте

Максималният месечен размер на осигурителния доход да се обвърже с размера на минималната работна заплата, предлага Консултативният съвет.

При първия вариант максималният месечен размер на осигурителния доход се предвижда да бъде равен на осем- или десеткратния размер на минималната работна заплата към 1 януари на текущата календарна година. При втория вариант се предвижда осигурителният доход, от който се изчисляват осигурителните вноски, да не може да бъде по-голям от осем или десеткратния размер на минималната работна заплата за месеца, за който е получен доходът, върху който се дължат осигурителни вноски.

Предложенията предвиждат максималният месечен размер на осигурителния доход за 2015 г. да стане 3040 лв., ако е равен на осем минимални работни заплати, и 3800 лв., ако е равен на десет минимални заплати.

Промени и при ранното пенсиониране

За ранното пенсиониране, на което имат право миньорите например, са разработени четири варианта за промени, съобщава bTV. Правото им да се пенсионират по-рано от останалите ще се запази въпреки плавното увеличение на възрастта. За работещите в специализираните ведомства, като полицаи и военни, се предлага въвеждане на пенсионна възраст, каквато за тях в момента няма.

Предлага се по-труден достъп до инвалидни пенсии, както и инвалидната добавка за пенсионерите да отпадне.

Има и предложение още от началото на 2015 година да се въведе наказателна отговорност за длъжностни лица, които избягват установяването или плащането на задължителни осигурителни вноски.

Друго предложение е да се възстанови отменена разпоредба в Кодекса за социално осигуряване, съгласно която длъжностно лице, което начисли или разреши изплащането на възнаграждения, без да са внесени дължимите за тях осигурителни вноски, се наказва с глоба в размер на невнесените осигурителни вноски, но не повече от 20 000 лв.

Още икономически новини от България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Още по темата: пенсионна реформа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
2
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Бойко все още незапочнал да управлява ни го набива до макарите чрез подлизуркото Лизашки
14
2
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
За инвалидните пенсии на ромовете с фалшиви телкове - да!!! Но всички друго е геноцид срещу работещите българи.
13
2
 
35
 
! Отговори
kzl преди 9 години
Ние да внасяме а вие да си купувате А 8мици с тия пари да си возите крадливите *** а?
12
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тези хора май искат да останат без "осигуряващи" се?!?
11
4
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Понеже робите взеха да намаляват това е начина мутроолигархията да открадне законно още пари от тях.
10
0
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А колко хора внасят, внасят... и въобще не доживяват до пенсия...
9
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Е уверихте ли са че гласувахте за ***,само бой в тъпите им алчни картуни инак оправия няма!И все са срещу народа гадовете мръсни!
8
2
 
39
 
! Отговори
уууууууууу преди 9 години
не да вдигат години и осигуровки а да спрат да крадат ***...........
7
47
 
6
 
! Отговори
работник преди 9 години
Реформа е нужна, защото ние се намираве във време на преход и реформи. Нужно е да се реформира и пенсионната система, защото все още сме на средата на прехода.С увеличаването на продължителността на живота, хората трябва да работят по-дълго време, нормално е. Човек може да работи и до 68-70г. и после ще може да си почива като пенсионер още 20г. По-добре да работиш повече и да вземаш нормална пенсия от 300лв., вместо да работиш по-малко ипосле да мизерстваш с пенсия отр 200лв.
6
5
 
57
 
! Отговори
мара точка бе ге преди 9 години
Що не оставите хората да се пенсионират когато си искат, бе, нали си плащат вноски по техни си, собствени пратиди.Някой може да иска да с пенсионира на 50. Няма значение каква му е професията. Нека да си се пенсионира, щом иска, но при равни други условия, ще получава по-малко пари, естествено! Има си партида, там има пари. Изчислява с ена базата на средната възраст очакван живот, делят се парите и да си ги взима.Ако някой със същата вноска се пенсионира на 65, ще взима повече!Просто и честно
5
2
 
62
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
С една дума до пенсия няма да доживеете уважаеми българи.
4
8
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
За милиционери и зеленочорапковци бонус - 20 заплати за ранно пенсиониране. СоциализЪма е жив!
3
5
 
56
 
! Отговори
Електорал преди 9 години
Тия дето мислят да идват да ни управляват, да си ходят още сега !
2
5
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мамичката ви ***!!
1
5
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Подписаха смъртната присъда на българите преди 25 години. Сега я потвърдиха.