Какви рискове крие "Академик Ломоносов" - първият АЕЦ по вода?

Експерти: Корабът не е по-опасен от друга атомна централа
25 авг 2019 10:18, Красимир Ангелов
260
Какви рискове крие "Академик Ломоносов" - първият АЕЦ по вода?
Кадър: YouTube

Първата в света плаваща атомна електроцентрала навлиза в последния си етап преди включването в експлоатация, след като в петък "Академик Ломоносов" официално се насочи към пристанището в арктическия град Певек, тръгвайки от порта в Мурманск.

Целта е там гигантският енергиен кораб да зареди ядрено гориво, за да започне да изпълнява своите функции. В своя публикация Time Magazine се допитва до експерти в ядрената енергетика, за да разберем дали светът има повод от притеснение за евентуална атомна авария от страна на руската федерация.

Още по темата
Професорът по ядрена енергия в университета Пърди в САЩ Робърт Бийн смята, че концепцията за безопасност при този нов модел на електрозахранване би трябвало да се различава от тази за земните АЕЦ, които оперират по целия свят. Причината е, че тук говорим за подвижни реактори, които могат да бъдат подвластни на капризите на морето или пък да станат обект на атака от други морски съдове, изпълняващи злонамерени цели. Но ключовото все пак е, че най-големият проблем със сигурност не е налице. А именно охлаждането на ядрото на всеки един от реакторите в режим на покой. Кораб с ядрена централа бива обграден по всяко едно време от вода и при нужда инженерите ще бъдат поставени във възможно най-добрите условия, за да овладеят химическите реакции за отделяне на енергия.

"Не виждам причина корабът да бъде по-малко безопасен. На пръв поглед си мислим, че е нещо различно, каквото е и моето мнение, но това не значи, че го прави по-малко безопасен“, казва проф. Бийн, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

Завеждащият програмата за "Ядрено и радиологично инженерство и медицинска физика" към Технологичния институт в Джорджия, САЩ, Стивън Биегалски също споделя идеята, че експлоатацията в региона на Полярния кръг би създала отлични условия за работа с подобен род технология.

"Хубавото е, че ако потопите целия реактор под вода, ще получите възможно най-доброто охлаждане, което би могло да се постигне. Ако поставите ядрото на реактора в Арктическия океан край бреговете на Русия, ще можете да му осигурите достатъчно охлаждане, че да не се притеснявате за топлоотделянето", коментира проф. Биегалски.

Най-големите притеснения на учените са, че Русия не си е взела поука от поредицата инциденти през изминалите вече близо 40 години. Технологията за разпад на атома засяга целия свят и по тази причина руската страна би трябвало да има задължението да работи съвместно с всички останали в тази област.

"Може да не е позволено на местните власти и организации да реагират правилно. Това означава, че може да не получите навреме помощта, която бихте могли да получите, защото може да има хора, които да са в състояние да помогнат, но да нямат тази възможност“, казва още Биегалски.

Оказва се все пак, че плаващата ядрена енергия не е чак толкова ново откритие. Корабът SS Charles H. Cugle бива превърнат в АЕЦ през 60-те години на миналия век. Между 1968 и 1976 г. той е позициониран в зоната на Панамския канал, за да захранва американската армия с електричество.

Още икономически новини и анализи четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
96
19
 
15
 
! Отговори
Поплюйте и Хамерика преди 4 години
стига сте се заяждали с Русиямноо троля бе ..... пфууууунямате почивен денсорошЧо ви е набъбнал портфейЛо пак :-)
95
16
 
13
 
! Отговори
Кавал Барекав преди 4 години
Поредната ядрена бомба
94
14
 
15
 
! Отговори
Напредък на САЩ преди 4 години
В сащ далекопроводите са дървени ,а Русия има АЕЦ ,която се движи по вода!
93
17
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Браво на Русия!
92
16
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Още един проект за който, ако стане авария.. Няма да имат пари и знания да се оправят. Смотана работа. Ще ги убие тая комплексарщинаа.
91
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За какви химични реакции пишеш бе, Красимире?
90
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кога шсанапише за рискувете от болните от спин сороскигендаре у софее ?
89
6
 
17
 
! Отговори
До Циничката преди 4 години
Ама на Бойко вярваш като на Господ, нали?
88
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Обичайните,разбира се!
87
15
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
сега трябва да се напише и една обстойна статия, за рисковете, които крият американските военни бази в българия! това е по важно за нас!
86
23
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
не плюйте по русия! тя помогна на българия да си построи всички пътища, жп - линии, фабрики и заводи! поддържаше армията ни! флота също! системата беше такава! просто не случихме на политици!
85
17
 
15
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Бе мани... Не вярвам на руснаците
84
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До *** до 127и аз бях там - 86 - 87 г! но тези, дето си ги изброил, строяха само грубото, бетонните сгради! за останалото си имаше специалисти!
83
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
понеже вече измряха всички нацистки инженери, които движеха американската технология напред, а американците са си тъпанарчета с огромно его по наследство, та го закъсаха нещо напоследък!
82
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонименпонеже хамериканците са много кадърни, та спряха производството на космически кораби, защото не могат да гарантират безопастността на своите космонавти! но това не пречи да ползват РУСКИ, защото са по надеждни! тази аец е сериозна придобивка, която може да се премества из необятната територия на русия и да дава електричество на райони, където няма друг начин да се доставя, или излиза прекалено скъпо!
81
2
 
4
 
! Отговори
До Циничката преди 4 години
Само Бойко, нали?
80
12
 
8
 
! Отговори
Циник до 127 преди 4 години
+ ти е, от мен.Бях 6 месеца на строежа на Vти атоменв Козлодуй...виетнамци.. Чехи... Поляци... Всички джасаха - едно към гьотере... Цяло чудо е, че нищо не се е случило до днес
79
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до ***,нямам против АЕЦ. Имам против да го строят руските некадърнници.
78
14
 
10
 
! Отговори
Циник до 124 преди 4 години
А русофилията е като Африканската Чyма по Свинете.... Уж безвредна.... Но по-сигурно е - да се евтаназира...
77
13
 
14
 
! Отговори
Хехе преди 4 години
Ефект има Чехия Полша Унгария Словакия и Румъния не щат и да чуят за руският клохзет само българия плямпа за тях но така или иначе последната изчезва необратимо.

Спонсорирани публикации