2014 г. - трудната година за българския туризъм

Наводненията, евтината рубла и украинската криза белязаха бранша
27 дек 2014 10:21,
43
2014 г. - трудната година за българския туризъм
Снимка: архив, Булфото

През 2014 година българският туризъм се оказа под ударите не само на продължилата вътрешно-политическа и икономическа криза у нас, но и на кризата в Украйна – два сериозни фактора, които очаквано оказаха негативно влияние върху туризма у нас.

Равносметката сочи, че 2014 година приключва с 8% спад в броя на туристите в България и с двойно по-голям спад от 14% в приходите от туризъм. С основания годината бе определена като изключително трудна за туристическия сектор, но и белязана от радикална промяна в институционално отношение - държавното управление на туризма вече е в ръцете на отделно министерство.

Спадове от различни посоки

Спадовете за българския туризъм дойдоха от няколко посоки. Летният сезон бе белязан от вълната от фалити на руски туроператори в комбинация с девалвацията на руската валута заради кризата в Украйна и санкциите срещу Москва. За нашия туризъм проявлението е мигновено и осезаемо - спад в изходящия туризъм на руски и украински туристи не само през лятото, но и през зимния туристически сезон. Статистиката отчита 10% общ спад на туризма през лятото. Очакванията обаче са в положителна посока – спадът, генериран до есента, да бъде компенсиран от ски туристите с очаквания ръст от 5% за сезона.

Слабите резултати от летния сезон бяха засилени и от друго събитие с отрицателен знак - наводненията и лошите климатични условия у нас, което се отрази не само на вътрешния, но и на входящия туристически поток.

В разгара на летния сезон в рамките на месец станахме свидетели на поредица от фалити - на седем руски туроператора, които в комбинация с лошото време отказаха голяма част от руските и украинските туристи от лятна ваканция по Черноморието ни.

Сривът на руския изходящ туризъм вече влияе негативно и на започналия зимен туристически сезон у нас – очакванията са за спад на туристите от руския и украинския пазар с около 2% по предварителни данни.

Революционна промяна в държавното управление на туризма

На този фон и браншът, и политическите партии, се обединиха около едно – необходимостта от създаване на отделно министерство, което да се занимава с туристическите политики, със специфичното законодателство и проблемите на сектора и индустрията в детайли. Това бе и една от големите положителни промени, която индустрията успя да извоюва от управляващите – създаването на Министерство на туризма, а посоченият министър - Николина Ангелкова, получи одобрението на бранша.

Туристическият бизнес заяви и големи очаквания към новия министър. Става въпрос за приемане на редица наредби към Закона за туризма, които регламентират условията и правилата за бизнес с оглед намаляване на сивия сектор. Също така става дума за работа по възвръщане на туристическите потоци от пазарите на Европейския съюз, които да гарантират устойчивост на туризма ни. А от тук да разрешат и основен проблем за сектора – да възстановим позициите си на ключови пазари като Германия, Великобритания и скандинавските пазари, които загубихме в последните години. От бранша са категорични, че тъкмо на тези пазари са туристите, които могат да променят туристическия облик на България, защото това са високоплатежни туристи, които биха консумирали туристически продукти, различни от класическата морска ваканция, и са с потенциал да променят имиджа на България като туристическа дестинация пред света.

Драматичен спад от ключови европейски пазари

За драматичен спад на туризма от ключови за страната ни европейски пазари алармираха от бранша през годината. Бяха оповестени данни за първите осем месеца на годината, според които общият спад в туризма е от близо 6%, а спадът от пазарите от Европейския съюз – близо 16%. Индустрията разчете тези данни като изключително тревожни и като устойчива тенденция на спад, защото говорят за масово общо отстъпление на европейските пазари от България.

Сериозно отстъпление беше регистрирано от Германия - с 10,4%, Румъния – 17,8%, Великобритания – 24,4%, Гърция – 25,9%. Осезаем спад за осемте месеца отчетоха и от скандинавските пазари – Дания – с 36,8%, Швеция – 36,9%, Нидерландия – 20,9%, Унгария – 35%.

Бяха маркирани и положителни данни - Македония и Сърбия запазиха туристическия си поток към България. Израел бележи ръст от 29%, а Турция - 30 на сто.

Парите за реклама – отново горещ картоф

През есента от бранша изнесоха някои разкрития за разходване на средствата за национална реклама от вече бившето Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Според справката бюджетът за национална реклама е бил около 10 милиона лева, от които 3,4 милиона лева са похарчени по международни изложения, при условие че участниците сами финансират половината от сумата за участието си. За медийна реклама са похарчени едва 49 хиляди лева, за външна реклама – 198 хиляди лева, за маркетингови проучвания и за електронно присъствие не е похарчен нито лев, което от индустрията определиха като неглижиране на проблемите. Тъкмо в тази посока бяха и първоначалните заявки на Николина Ангелкова, която обяви, че ще насочи ресурсите на ведомството основно към национален маркетинг и реклама за устойчиво развитие на туризма, ще са прави и нова стратегия за сектора.

Още за трудностите пред българския туризъм прочетете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
2
 
14
 
! Отговори
2014-трудната..... преди 9 години
2015 още по-трудната година за туризма! Защото този бизнес се контролира от престъпници! Тези, които откраднаха онези 27 милиарда от общо 30 милиарда по време на приватичацията след пране някъде навън при идване на власт на Станишката започнаха масово пране на пари, но са *** и я докараха до бавно умиране на отрасъла. Ако не бяха *** щяха да вложат откраднатото в промишлеността, транспорта, селско стопанство, а те не са грамотни и сега се оплакват. ***!
32
5
 
1
 
! Отговори
ЖЖ преди 9 години
Малко тик-такахте. Трябваше повече да се тиктака и повече санкций Разбирасе, всичко това подсилено с политически стойки и ще се върнат...
31
1
 
10
 
! Отговори
KOM6IATA преди 9 години
Bratia i sestri Bulgari , 4estita Koleda ! A tuk v Antalya , otnovo rekord: 11,7 miliona turisti ( 2014 ) Ami taka e 6toto tuk minimalnata zaplata na edna kamerierka e 1000 Liri ( okolo 900-920 Leva ) A ne e 300-350 Leva , kakto e tam v BG. Edin 4ovek e napisal , 4e za edna supa e platil 10 Leva. A tuk v Antalya , v restorant blizo do plaja , edna supa e 4-5 Liri. V tsentara na Antalya , za 6 Liri moje6 da iade6 3 mandji ( naprimer supa , niakoia mandja i salatka ) Tri mandji = 6 Liri
30
0
 
21
 
! Отговори
писател преди 9 години
За туризма ще чуете добри думи и добра переспектива от собствениците когато :- Цялата леглова база се запълни със заповед от не знам кой .- Цените са възможно най високи от целия свят .- Обслужване да няма , а всеки да спи и се храни някъде , но не и в хотела да цапа .- Печалбата на собствениците на хотели и ресторанти да е гарантирана на минимум 800% .Това е мечтата на Българските бивши партийни чорбаджии , а сега собственици .
29
0
 
19
 
! Отговори
тцЪ преди 9 години
Не мога да кажа, че не е неочаквано. В крайна сметка, според нашите "бизнесмени" заети в туризма, блестяща идея е да караш хората да плащат за никакво обслужване, развалена храна, отходни тръби в морето, чалга, простотия, ***, арматура и шум. Мерси! В България на почивка - само по селата. Поне знам, че парите, които ще дам ще отидат за действително нуждаещ се от тях човек, който разбира, че важното е туристът да се върне пак.
28
6
 
9
 
! Отговори
лъжец преди 9 години
До ФАКТти пък ква супа си ял бе,приятелю...за 10 лева или си ял чорба от свински тестиси или от кози барабонки с ориз...10 лева била супата...пълни глупости
27
0
 
2
 
! Отговори
АНТИ преди 9 години
НЕМА ЛАБАВО!
26
17
 
6
 
! Отговори
демократ преди 9 години
Аз от руски нашественици-туристи полза нямам.Добре е че нафтата и газта паднаха за бедните български потребители.Това е ефекта че парите от бедните българи не отиват при руските гогованци та да идват тука да им слугуваме.
25
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До келнерНищо няма да съборят на Морето, а даже строят доста сгради в района на Слънчев град!Чакай ти мафията да премахне златните си кокошки!
24
2
 
12
 
! Отговори
дано е така още 20г преди 9 години
дреме ми за джоба на цеко, пеко и други видни партизани на новата епоха...
23
2
 
7
 
! Отговори
Ахмед Доганя преди 9 години
Незлорадстваме,това е истината и тя е страшна.Боко, Ахмед ще усвояват евро парици, а вие ще фалирате постепенно.Тази година ще ви се изясни всичко.
22
0
 
14
 
! Отговори
келнер преди 9 години
Най точния коментар е на турист от 15 . Докато тези са собственици на хотели нищо няма да стане с нашия туризъм . Тези собственици искат само да плащаш и нищо да не получаваш за парите си. Това е истината , а другото ще се намести , като почнат да събарят бетонните мастодонти по морето и в планините .
21
3
 
21
 
! Отговори
атака преди 9 години
В хотелите по морето Кристалинка ще ви настани бежанци и терористи от "Ислямска държава"!хахахахахаааа
20
3
 
21
 
! Отговори
оо боже преди 9 години
Спокойно 2015 ще е още по-зле Украинците ще обеднеят още повече ,Русия ще си доуправи Крим и Сочи и Бай Ганъо ще е готов и св*рки да прави,че да дойде някой шваба или англичанин,ама тия дето идват тука са бедни и Бай Ганъо нема да спечели
19
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
@14,Вие господине сте били в Несебър само на разходка,а иначе сте спали по съседните села(кошарица,или тънково,а може и ахелой),така че по-леко с Гърция,там сте с гугълърт ;)
18
0
 
17
 
! Отговори
redordead преди 9 години
е кво няма да са на загуба, дори в момента вървят оферти за ски във франция - път + седем нощувки + карта за шест дни = 700 лева. Като платиш и малко за храна, няма да минше над 1200. А говорим за 1000 км писти в един от най-големите курорти в света. Тук в боровец и банско само картата ти е 55 лева, на ден, което за 6 дни каране е 360 лева, да не говорим, че като платиш спане, че в кръчмите те лъжат, че няма къде да паркираш, че пистите са малко и претъпкани...е къв е смисълът да ходя в БГ?
17
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И по-лошо ще става,с тази политика на еврогейтащина и педроатлантизъм ще приключим напълно с *** наречена българия...
16
1
 
16
 
! Отговори
Робин Луд преди 9 години
До Анонименмдааа годината беше трудна не само за нас ...но докато нашите българи търчат в чужбина и плюят със злоба по българските курорти ние тука чакаме на руснаците хляб да ядем...
15
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сериозно отстъпление беше регистрирано от Германия - с 10,4%, Румъния 17,8%, Великобритания 24,4%, Гърция 25,9%. Осезаем спад за осемте месеца отчетоха и от скандинавските пазари Дания с 36,8%, Швеция 36,9%, Нидерландия 20,9%, Унгария 35%.
14
7
 
4
 
! Отговори
Беззъбият келнер преди 9 години
До 14 Ти се радвач ,че не те захапах с двата задни зъба и не оправих и теб и приятелката ти.