Разпети петък – най-тежкият ден за Божия син

Днес постът е строг, даже вода не се пие, не подхващайте и работа
29 апр 2016 08:30,
62
Разпети петък – най-тежкият ден за Божия син
Снимка: архив, Булфото

Днес е Велики петък, или Разпети петък - най-тъжният, най-тежкият ден за Божия син - Исус Христос. В този ден Христос претърпял безброй поругания, мъки и неимоверни страдания. Това е денят, в който разпънали на кръст невинния Исус Христос - "изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове, е принесен в жертва за греховете на цялото човечество".

На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете се извършва неговото опело.

На утринната служба се четат дванайсет откъса от Евангелието, които разказват за страстите /страданията - на църковнославянски/ на Исус Христос. На богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символизиращи величието на Спасителя по време на страданията му и духовното бодърстване на християните.

Неслучайно на този ден от Страстната седмица постът в Православната църква е особено строг – тогава нито се яде, нито се пие (дори вода). В петък Вярата повелява да не се подхваща каквато и да е работа. На Велики петък, когато Спасителят умира на кръста, през деня не се служи Света литургия.

На вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт - изнася се Христовата плащеница, посветена на погребението на Спасителя. Преди началото на службата, в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата. Тя представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови.

Едно от песнопенията, което е прието да се изпълнява на службата на Велики петък, се нарича "Плачът на Богородица". Тази молитва се чете в памет на душевните страдания на Дева Мария, която стояла до кръста на своя син и го призовавала, произнасяйки скръбни слова.

По време на богослужението от олтара се понася плащеницата, с която е завито тялото Христово след свалянето му от кръста. Извършва се опелото му сред бели цветя. След като се изнесе плащеницата на вечерното богослужение, с нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос.

В края на службата свещеникът взима плащеницата от престола и я полага в "гроба" - в центъра на храма. Поклонението на плащеницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара - минути преди пасхалното шествие на кръста.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
15
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
кви грехове кви глупости ве
3
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Господи мой, Боже, Зеленоглазый мой, Пока Земля еще веpтится И это ей стpанно самой, Пока ей еще хватает Вpемени и огня, Дай же ты всем понемногу, И не забудь пpо меня. Дай же ты всем понемногу, И не забудь пpо меня.
2
7
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Църковните празници обърнахме на дни за пиянство, плюскане и разгулен живот. От това никой нищо не е спечелил, още. Докато на Великден плюскаме и жулим ракии и не влизаме в храма, нищо добро не ни чака. По-добре е Великден да не се празнува официално, защото и без това никой не вярва в Бог, а в пукницата и плюскането. А който празнува Великден, дори и в работен ден ще е празник за него. Нека Великден да бъде празник за вярващите, какъв празник е той за невяраащите?
1
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ние вземаме пример от нашия нов вожд и учичител , нашето ново божество -Буда от Банкя. Той от сутринта кисне по всички телевизии и дава интервюта. Тъй че сред като божеството ни се скъсва от работа, вероятно и ние трябва да преосмислим заръките , описани в статията