Ефектът ТКЗС: С колективизация към оселянчване на градовете

Сталинската колективизация съсипа българското село
Обновена: 27 фев 2017 19:27 | 27 фев 2017 15:00,
404
Ефектът ТКЗС: С колективизация към оселянчване на градовете
Снимка: архив, Булфото

Съветският трактор "Сталинец" от края на 40-те години е тежал четири пъти повече от внасяните преди това германски трактори. Но точно неговата безсмислено голяма маса се оказала много полезна за изпратените от комунистическия режим в селата агитатори, които трябвало да убеждават земеделските стопани доброволно да дарят земята, добитъка и инвентара на изгражданите по модела на съветските колхози ТКЗС-та.

Освен изселванията и затварянето в лагери на непокорните, като доста "убедително" се утвърдило едно специално издевателство за публично сплашване: къщите на селяните, които отказвали да се превърнат от стопани в послушни надничари на комунистическия режим, били опасвани със стоманени въжета, а след това дърпани от въпросните съветски трактори, за да ги поразтресат малко. Наблюдаващите отблизо наказателните акции активисти на колективизацията услужливо подавали на ужасените стопани за подпис декларация за "доброволно" влизане в местното ТКЗС.

Независимо от бруталните методи за пролетаризиране на "буржоазното" село, акцията за лишаване на селяните от собственост и повторното им, след края на османското владичество, закрепостяване отнемат на режима 14 години. Мизерията и огромните тегоби принуждават два милиона души да се преселят от селата към градовете в търсене на минимални условия за оцеляване във фабриките и строежите на провежданата по сталински образец допотопна индустриализация, пише "Дойче веле".

Подчиняване на селото

Апологетите на завземането на земята и труда на българските селяни от комунистическата номенклатура и до днес тръбят, че благодарение на българските колхози –ТКЗС и АПК - животът на село се бил подобрил, а механизацията спасила селяните от тежкия труд. В монографията си за колективизацията и социалната промяна в Северозападна България, историкът Михаил Груев доказва, че обитателите на селските райони по време на комунизма са платили огромна цена за "благините" на народната власт. Вероятно много малко българи знаят, че за да се прокара електричество в селата, техните жители са били принуждавани сами да правят електрическите стълбове - в рамките на така нареченото "самооблагане". Допълнително всяко домакинство трябвало да предава по 5 кг медни съдове за жиците до дома му.

Лозунг от недалечното комунистическо минало на България

Съпротивата в селата и засилващото се горянско движение накарало властта да преразгледа някои от най-драконовските мерки. На малка част от насила вкараните в ТКЗС им е било позволено да го напуснат. Достатъчно било да се съгласят земята им да остане за псевдокооперациите. Под угрозата за налагане на жестоки глоби, "освободените" трябвало задължително да полагат труд на "общите" ниви.

Въпреки това терорът срещу селото продължава чак до края на 1962 година. В доклад на ДС от март 1951 г. за допуснатите "извращения и безобразия" при изграждането на ТКЗС в с. Раброво край гр. Кула се  посочва, че отказалите да подпишат заявление за членство в кооператива са били заставяни да вадят по 10 кубически метра камъни.

Плодовете от колективизацията

Заченатата с нечувани насилия "социалистическа модернизация" на българското село започва да дава отровните си плодове още в края на 60-те и началото на 70-те години. Обезлюдяването на селските райони десетилетия наред тече с невиждани в световната демографска история темпове от 2-3%  ежегодно, а в някои райони то надхвърля 4% . Разкъсаната вековна връзка между селяните и земята-кърмилница заедно с мизерните заплати и пенсии от 30 лева на месец икономически демотивират бързо застаряващото селско население. Кражбите от "общото" стават ежедневие - далеч преди съвременните набези по полетата.

Към края на комунизма България внася много земеделски продукти, които преди това сама е произвеждала

От 1980 г. до края на комунистическия режим селското стопанство на НРБ окончателно минава на дотации и търпи ежегодни загуби от над 800 милиона лева, сочат отчетите на БНБ. Когато в края на 1989 г. новият първи в БКП - Петър Младенов - нарежда да бъде спрян всякакъв износ на български храни за "братските" страни, за да не се допусне глад в разпадащата се НРБ, корифеите на социкономиката Андрей Луканов и Огнян Дойнов с почуда му отговарят: "Какво да изнасяме? Че ние вече нямаме натури!"

Страната, която някога е била прочута в цяла Европа със своето селско стопанство, в края на комунизма се оказва вносител на най-необходимите за населението хранителни продукти и селскостопански суровини. В редица случаи те идват от Полша, където обединената съпротива на селячеството и католическата църква осуетяват в зародиш плановете на местните сталинисти за тотална колективизация. Днес полското село процъфтява стопански и демографски, а България продължава да внася значителни количества полски домати, картофи, ябълки, лук, месо и млечни продукти. Съвземането на българското селско стопанство става факт едва след влизането на страната в Европейския съюз и благодарение на фондовете на Общата земеделска политика на Обединена Европа.

И селяните станаха граждани

Колективизацията има и още един немаловажен ефект – масовото преселение в градовете на милиони селски жители погребва създадената след Освобождението уникална градска култура. "Българските градове се оселянчиха", пише историкът Михаил Груев по повод на повсеместно възникналите бетонни гета, заселени с бивши селски жители и техните наследници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


404
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Пазете я тая статия. След още 30 години свобода и деморкация, евроатлантизъм, членство и ЕС и НАТО когато мизерията стане толкова голяма и гладът вилнее така че на черно да се продава човешко месо и постоянно излизат новини как полицията заловила търговци на човешки колбаси, пуснете я пак тази статия, да видят хората колко зле е било при "комунистическия режим", как преди 70 години комунистическия режим съсипал българското село, да знаят хората и да помнят.
27
9
 
10
 
! Отговори
демокрация преди 7 години
сега защото е частна собствености чуждестранни инвеститории затовагръцка фирма прибра тютюна на хората в гоцеделчевско без да им платиa Баце играе тенис и мачлета
26
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като е било толкова хубаво по селата по тошово време защо на селяните им беше забранено да се преселят в градовете, защо за да живееш в София ти трябваше софийско жителство. Гледам червените *** подминават факта че пенсиите след 40г стаж в ТКЗС бяха 30 лв.
25
14
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
По Бай Тошово имаше и села, и хора в тези села, и училища, и медицински пункт, и читалища, и хора! Какво има днес в селата?! Едно голямо НИЩО
24
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бе нали от 27 години върнаха земята?И кво стана ? Земята пустее,наша СС продукция няма,ядем вносни ***.С индустриализацията въври и урбанизацията.Така е в цял свят.А колкото до това,че комунизма бил изгонил селяните - я сравнете селското население 1989г. и сега !Май демокрацията е изгонила повече селяни,доста от които в чужбина.Платени *** статии за *** хора.
23
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Как е днес по селата при евроатлантизма, как е, как е, след 30 години евроатланизъм.
22
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това е голямото престъпление, а пък обществото въобще не иска нито да го помни, нито да чува за него. Е, сега големите градове да се презаселват и да става все по-дискомфортно.
21
10
 
15
 
! Отговори
Градския Пурко преди 7 години
Жалко словоблудство от автор, който познава селото като място за отдих и разходки. Боряна Павлова, моля Ви да нопишете такова словоблудство и за развитието на оселянчените градове. За промишлените дейности, осъществявани в корабостроителниците в Лодз, за други промишлености в Полша и за производството на български Фиат, на поне два-три вида транспортни средства като българската Ниса, Жук, Авиа и т.н. Ако искаш да разкажеш за колективизацията в селското стопанство и затова какво е било преди нея.
20
13
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Мда, комунистите изпразниха селата, ама по Бай Тошово време в селата имаше училища. Точно след 89-та когато започнаха да затварят предприятията, раздадоха земята така, че да не може да се работи. Тогава селяните започнаха да бягат по градовете от безизходица. Стига сте ръсили глупости, без да си проверите фактите, стига с тая пропаганда, колкото и да ви плащат, хората знаят истината. Старите още не са измрели, че да се мъчите да им променяте спомените.
19
12
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като видиш, че материалът е от Дойче Веле, нема нужда да четеш нататък... Свободни съчинения на измислени историци...
18
15
 
20
 
! Отговори
Discovery преди 7 години
Туррското робство не ни е нанесло толкова вреди за 500 години колкото * комунизъм за 40 години. Егати и късмета просто... от робсто да попаднем на тиранията на комунизма... пффф... сега съвсем друго щеше да е, ако така наречените "братя" руснаци не ни бяха "освободили"
17
6
 
7
 
! Отговори
еи6630 пъпеш преди 7 години
До МариянТи на колко години си бе промит мозък я питай някой твой роднини за онова време и тогава пиши глупости.
16
16
 
23
 
! Отговори
майорски преди 7 години
един простичък въпрос към редакторите от ДНЕС .Колко ви платиха за да напишете тази глупост.Нормален човек имащ представа за онези "комунистически" времена , едва ли би написал подобна глупост.та ..КОЛКО ? и КОЙ ? ако може
15
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Имаш крава пиеш мляко, имаш Тиква пиеш лъжи
14
13
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На авторката на статията във фашизокапитализма май повече и харесва. Особено и харесват пущинаците обрасли с магарешки тръни някогашни ниви в които зрееше царевица пшеница имаше хиляди декари малинови насаждения. Памук който специални комбайни прибираха. Но това авторката едвали го знае. А й откъде ще го знае като е израсла в годините на фашизокапитализма. Не е жива баба и да и каже как са жънали със сърпове под жаркото слънце по времето на монархофашизма. Ражадали са на нивата умирали са нивата
13
7
 
7
 
! Отговори
ейййй преди 7 години
До Анонимен 21Няма тука фенове,писна ми да чета лъжи за най хубавото време от живота на много хора....
12
20
 
21
 
! Отговори
това е преди 7 години
Жалки лъжа е тази статия и всички който сме живяло при предишния режим го знаем,включително и Боряна Павлова.
11
11
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
малиййй, феновете на другарката *** направо си оплюха мониторите :)))
10
10
 
20
 
! Отговори
гражданка - кокона преди 7 години
..урбанизацията е характерна за всяко модерно общество , авторката може да иде в Индия и да се наслаждава на 50 хилядни села на някои от които кметове им са кобри , или дори слонове...
9
10
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Една от главните причини Полша да е доста по добре от нас е именно в това което се изтъква в статията. Там земята си остава частна. Тука откраднаха всичко от селското население и после го съсипаха или изнесоха в СССР за жълти копейки.