Заплатите ни – 4 пъти по-ниски от европейските. А производителността ни?

Имаме едно от най-високите нива на доходно неравенство
Обновена: 6 юни 2017 15:03 | 6 юни 2017 14:45,
169
Заплатите ни – 4 пъти по-ниски от европейските. А производителността ни?
Снимка: Dnes.bg

Средната работана заплата в България е близо четири пъти по-ниска от тази за ЕС, междувременно доходите ни са два пъти по-ниски от нивата, на които трябва да бъдат при нашата производителност на труда.  Това показват данните на гoдишния дoĸлaд на Института за икономически изследвания при БАН, който отчита резултата от 10 години членство на страната ни в ЕС.

Според него България продължава да е с най-ниското средно месечно възнаграждение – 406 евро, при средно 1508 евро за целия ЕС. Българите получаваме и най-ниската минимална заплата в ЕС - 235 евро, при 1498 евро в Германия, според данни на Евростат за 2016 г. Данните показват още, че България има и едно от най-високите нива на доходно неравенство, което допълнително изостря проблема с бедността, сочи "Труд".

Още по темата

Според икономистите нарастването на реалната работна заплата у нас, все още изостава от брутния вътрешен продукт на страната, като показателят на човек от населението е 47% от средното за ЕС.
 
"В cpaвнeниe c ocтaнaлитe дъpжaви oт Изтoчнa Eвpoпa, пpиcъeдинили ce ĸъм EС пpeди нac, c изĸлючeниe нa ниcĸитe бюджeтни дeфицити и пyбличeн дълг, иĸoнoмичecĸитe и финaнcoви пoĸaзaтeли нa cтpaнaта ни ca нaй-нeзaдoвoлитeлни", коментира проф. Иван Ангелов, член на авторския колектив, изготвил доклада.

Бедните и средните слоеве в България са натоварени с по-големи данъци, отколкото в другите страни-членки, пише още в доклада. Приносът на богатите в консолидирания бюджет на страната ни е 18,5% от общите приходи, при средно равнище 32,4% за ЕС. С изключение на Хърватия и Унгария, ние сме под равнището на приноса на богатите и в останалите източноевропейски страни. 

"След приемането ни в Европейския съюз преди десет години се откриха възможности българите, работещите в чужбина, да пращат пари за семействата си у нас. През 2016 г. тази сума достигна 1,7 млрд. лева", допълни проф. Ангелов.
 
По думите му страната е понесла загуби и пропуснала възможности от членството в ЕС. "Бяхме принудени да изключим преждевременно ядрени блокове в АЕЦ "Козлодуй" и да правим големи разходи за заместващи мощности. Това ни струваше 12 млрд. евро", посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


169
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Принципно ниските заплати водят до ниска производителност на труда. Ще дам най-*** пример - трябва да се изкопае нещо. В България бизнесмена наема 20 копачи, които го изкопават за 1 ден, защото му е много по-евтино, отколкото да използва машина, която ще го изкопае за 1 час. Това за илюстрация как мизерното заплащане води до много непроизводителен ръчен труд и съответно да ниска производителност на труда. Как да се работи и с каква производителност го определя работодателя.
18
1
 
8
 
! Отговори
ивчо преди 6 години
до единия българинсйде разбрахме че си учил физика и древна литерарура, ама не смесвай компотите с компютрите. *** фа се правиш на интересен другаде с работата дето е равна на силата по преместването...
17
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те "добрите Европейци" се погрижиха производителноста ни да е нула....не трябва да сме конкуренция , само потребители и помощен персонал , дали у нас или навън без значение
16
4
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бил съм строител в Германия през 1997г. И мога да кажа, че слагахме в джоба си всички германци. Първо онези не вдигаха нищо по-тежко от 15 кг. И ако тежи повече, чакат да дойде подемник, или кран. Дотогава дремят по ъглите. И са строго профилирани, мазач, зидар, арматурист... А ние вършихме всичко за по 1000 марки, докато те вземаха тройно. Така че не ми хвалете немската работливост.
15
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Вижте сега производителноста няма нищо общо със заплащането, заплащането е функция на пазара на труда, търсене и предлагане, като цяло при нива на безработицата по-високи от 12 % имаме спад на заплатите, в диапазона 8-12 като цяло има застой или минимален ръст, под 7-8 % вече започва ръст на заплатите в по осезаеми темпове, това е!
14
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма как тия работи с цифрите да се оправят, без да е налице елит от компетентни чели, не само една книжка / Винету/ ами много и задълбочено... *** народ слаба Държава!
13
0
 
25
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
На нормалния европейския работодател 1живот няма да му стигне да достигне бг работодателя по бързо забогатяване. Все беден си ходи, много работи и голяма производителност имат работниците
12
2
 
24
 
! Отговори
бягайте навреме преди 6 години
и по-зле ще става
11
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това за производителноста е пълна смехория, как по дяволите изчисляват производителноста като 40-50% от оборотите се укриват
10
2
 
42
 
! Отговори
:) :) преди 6 години
мноого пъти дъм го давал за оример ефин добрички рабитодател,който директно си ми каза на чашка уиски, Що да плащам по 1000 кинта кат мога и по 500 и никой нищо не ми казва''. Държавста си шушука угажда на разни работодателски съюзи- робовладелчески и те си свиркат.
9
1
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Четете и статията, не само заглавието, то както винаги е неадекватно. Казва се, че при нашата производителност на труда заплатите трябва да бъдат два пъти по-високи от сегашните и че в България се товарят с данъци повече бедните, отколкото богатите, което е обратно на положенитето в другите страни-членки на ЕС.
8
4
 
41
 
! Отговори
Работник преди 6 години
Проблемът е, че бизнесмените прават милиарди печалби, купуват джипове, яхти, мазератита, острови, а ние работниците произвеждаме продукцията която те продават и си купуват яхтите, но на нас плащат жълти стотинки.
7
0
 
26
 
! Отговори
до 3 преди 6 години
Аз съм от Пловдив и мога да ти кажа, че в града токът никога не е спирал за повече от 25 минути. Ако не възстановя повредата до 30 минути ми режат заплатата почти на половина. А тя не и толкова голяма - 760-780 лв чисто.
6
19
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По времето на социализма при диктатора Тодор Живков когато бяхме под руския ботуш имамах най-високи нива на доходно неравенство и живеехме много по-зле от сега, но комунистите криеха това от народа защото тогава нямаше свобода и демокрация.
5
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Отново промиване на мозъци. Кажете каква е чистата печалба на ,,крадливия" бизнесмен в процентно отношение ,спрямо ЕС
4
1
 
44
 
! Отговори
Boko bo преди 6 години
А познайте от раз къде е разликата от 2ва пъти в средната заплата? Ама моля ви се. Те бг шефчетата пари за повишаване на заплатите нямат. Но имат за джипове и мезонети, за любовници и почивки в Дубай и т.нат. а моят шеф тук бачка 7дни в седмицата по 20ч и пак няяма S класа. Смърт за бг чорбаджийте. Е това е то капитализъм или мутро-пазарна икономика начело с най-главната мутра.
3
20
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 1Сигурно за себе си смяташ че си ултра мега добрия и производителен ама във Франция тока не спира никъде за 3 дни а ако такъв кат теб ми запали някоя инсталация няма да си тръгне просто с насинено око ами директно в панделата! Та не се сравнявай ами се учи от цивилизацията!
2
1
 
14
 
! Отговори
онбашията преди 6 години
заплатите ни, производителността ни, дължината на *** ни. е за щастие тия неща са индивидуални :)
1
3
 
60
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Айде пак любимата дълка на ГEРБ, олигархията и назначените работодатели-бизнесмени.Че какво толкова ни е по-ниското на производителността. Аз съм дежурен електротехник и на смяна върша 4-5 пъти повече работа от някой колега във Франция например.И то с много по-лоша техника и при по-трудни условия.

Спонсорирани публикации