Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията
348
Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Кога като общество се чувствахме най-добре и има ли десетилетие, което ни обединява в общото усещане за по-щастливо време? А може би възприятията са по-скоро индивидуални и най-доброто време е различно за всекиго?
В търсене на отговор на тези въпроси „Галъп интернешънъл болкан“ зададе сред пълнолетните българи въпроса „Кое е най-доброто десетилетие?“ по идея на „Капитал“. Абстрактният въпрос остави поле на респондентите за максимално широки асоциации. По традиция, такива питания извикват спомени за собствения живот или поне за живота на собствената страна. И това се оказва твърде показателно.  

В условията на кризи и несигурност, които третото десетилетие на двадесет и първия век досега ни предлага, не е излишно желанието да погледнем назад и да си дадем оценка и равносметка за живота си.

Изглежда, че осемдесетте години на миналия век изпъкват като най-добро десетилетие. Една четвърт от всички участвали ги посочват. Седемдесетте са най-хубавото време според 13,9% от запитаните, следвани от деветдесетте (13,6%), първото десетилетие на този век (13.3%) и второто десетилетие на този век – 12,2%.

Както може да се очаква, възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията. Осемдесетте години на двайсетия век сякаш обединяват в най-голяма степен обществото ни в усещанията за най-доброто десетилетие. Респондентите на възраст между 46 и 65 години обаче възприемат осемдесетте като най-доброто време в много по-голяма степен в сравнение с по-младите или пък с най-старите. При до 35-годишни, например отговорите „осемдесетте“  са около една десета. При най-възрастните (тези над 66 г.) усещанията, че 80-те години са най-доброто време отново намаляват.

Тезата, че се обича най-много десетилетието на своята младост, се потвърждава и когато се разгледат обществените нагласи към седемдесетте. Поколението, което в най-голяма степен свързва десетилетието на диското с усещането за най-доброто време са именно респондентите на възраст над 66 години – които са били в разцвета на младостта си през седемдесетте. По-младите поколения изразяват в много по-малка степен сантименти към този период (а и нямат спомена). При респондентите до 35 години отговорите „седемдесетте“ не достигат и 2 на сто.

Нещо се пречупва в обществените възприятия спрямо деветдесетте. Поколението между 36 и 45 години, от което се очаква в най-голяма степен да възприема 90-те години като най-добри, е по-скоро раздвоено. Същото важи и за поколението между 26 и 35-годишна възраст. Още повече – децата и младежите на деветдесетте са и в значително по-голяма степен объркани за това кои всъщност са най-добрите години – над две трети от запитаните между 26 и 35 години не могат да преценят кое десетилетие е най-добро за тях. Една пета от запитаните между 36 и 45 години – също.

Объркването личи и в някои парадоксални данни. Излиза например, че поколението, било на двадесет години през деветдесeтте, гледа с малко по-големи симпатии към осемдесетте. Интересно е, че поколението 26-35 години (които са прекарали малка част от съзнателния си живот през деветдесетте) са по-благосклонни към този период. Немалки са дяловете на отговори в полза на деветдесетте и сред респондентите под 25 годни, голяма част от които дори не са били родени тогава. Може би тук роля играе традиционната идеализация на детството или на близкото миналото.
Очаквано, десетилетията на новото хилядолетие са най-добре оценени от най-младите (до 25-годишна възраст) Сред тях, отново очаквано, са и най-високите дялове на отговори „не мога да преценя“ – почти всеки четвърти представител на поколението Z. Вероятно базата за сравнение (натрупаният житейски опит през десетилетията) е това, което ни дава възможност да преценим кое е най-доброто. Вероятно и очакванията сред младите са, че най-доброто десетилетие предстои.

В крайна сметка, ако за най-възрастните е ясно кога е било най-добре и това е времето на тяхната младост, а за най-младите – очаквано това е времето сега (или може би по-скоро това, което предстои), то поколенията в средата изглеждат раздвоени. Деветдесетте години със своята силна динамичност, социални, икономически и политически промени се оказват добри за едни, но и много трудни за много от хората, очаквали ги с нетърпение.

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 20 и 27 септември 2022 г. сред 1009 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


348
Още по темата: щастиеГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
219
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Караколев Пълни глупости си написал. Не те ли е срам да лъжеш така нагло? Аз като младеж с 60 лв изкарвах по месец на морето без да се лишавам от нищо. И недостъпните хотели дето си ги наредил всичките съм ги посещавал. Абе ти няма как да си живял по това време. По-вероятно е някой да ти е разкавал тези фалшименто, които си написал, а може и така да са ти написали в опорките от Сорос. И да те светна отворко, категоризацията на хотелите със звезди е въведена през 2013 г
218
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Колебая се между 70-те и 80-те за най-добро десетилетие. 50-те и 60-те определено не бяха по-добри от следващите две десетилетия. След 1989 година обществото в България се разруши, разруши се и икономиката, реалните доходи спаднаха 10-20 пъти.
217
6
 
9
 
! Отговори
М преди 1 година
Тези от по-възрастните които отричат че през 80-те е било по-добре го правят защото по природа са егоисти и не се вписваха в колективния дух на онова време. Сега пак са си същите и те и децата им но сегашното време им дава възможност да се ползват от егоизма , лицемерието и наглостта си за да получават облаги а преди това бе заклеймено и трудно се допускаше на ниво средна класа имаше го във върхушката но народа по принцип живееше по-справедливо от сега.
216
14
 
6
 
! Отговори
Трол Ейбус преди 1 година
При социализма имаше следните услуги:- изправяне на капачки за буркани- ловене на бримки на дамски чорапи- пълнене на химикалки- пълнене на запалки с газЛеле каква мизерия, простотия, нагаждачество и страх от репресии.
215
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами на всеки му е било най-хубаво когато е бил млад, което прави тази статистика по-скоро излишна.
214
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
През 80-те образованието и здравеопазването бяха 100 пъти по-добри от сега. Престъпността беше 1000 пъти по-ниска от след 1989 година. В масовия случай бяхме с 10-20 пъти по-висок жизнен стандарт от сега. Раждаха се деца, а сега са много малко. Сега човек за човека е вълк, а тогава живеехме в нормални приятелски отношения.
213
0
 
2
 
! Отговори
Михали преди 1 година
Тази анкета е трудно да бъде обективна и представителна по много причини от които най важен е възрастовия фактор Една такава анкета би била обекивна сред резистенти на 50 9 над 50г За по младите би била обективна ако се отнася за 90-те до наши дни Иначе ако трябва да се доверим на направен анализ преди няколко години от специализирана организация към ООН за най добро десетилетие след ВСВ в световен мащаб се смятат 60-те минимум военни конфликти изгражда се средната класа и т.н.
212
9
 
5
 
! Отговори
Богат българин преди 1 година
Сега е най-добре. През 20-те г. на 21 век. През 80-те на миналия имаше Тодор Живков, БКП и задължителна казарма за младежите. Сега нищо от изброените три неща ги няма. Честита да им е Новата 2023 г. на тези, които продължават да си живеят в миналите времена.
211
3
 
4
 
! Отговори
Същото сравнение преди 1 година
Се прилага и във футбола.Сравняват Пеле с Меси да речем!И онова сравнение с това кога се е живеело по-добре и това кой е най-добрия футболист за всички времена са еднакво нелепи,поради факта,че се отнасят за РАЗЛИЧЕН ВРЕМЕВИ ХОРИЗОНТ и не може да се сравняват хора живеещи днес,с тези чийто живот и младост е бил в апогей преди 60 години да речем,а днешните "млади" все още не са били родени!
210
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
През 80-те живеехме като бели хора. Сега живеем 10-20 пъти по-лошо от тогава. Сега по-добре са само мошениците и престъпниците.
209
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да се обяснява нещо на хора който живеят 33г с чалга, просто няма смисъл .Съзнанието им е увредено и не приема че тук е имало цивилазция и развитие.БЪЛГАРИЯ КОЯТО СЪГРАДИХМЕ
208
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има китайска поговорка нещо в тоя ред - "ако имаш нещо да е здраве, ако нямаш нещо да не са пари". Има и индивидуални подточки но това е базисната основа да живееш добре. Китайците са древен и мъдър народ и на тях може да се има доверие в съжденията им.
207
2
 
2
 
! Отговори
Д-р Форгани преди 1 година
До 245 КИРО: Ти си про100 КИРО !!! *** та дрънка !!!
206
11
 
4
 
! Отговори
Да допълня... преди 1 година
До Анонимен 239 Така беше. Половината предприятия фалирали. Вземат от печелившите и дават на губещите, за да покажем на Запада че няма безработица. Е показахме им.45г. заблуда и лъжи. И сега : Олеее , кво стана, та не ядооме ,бе ?
205
7
 
8
 
! Отговори
Помня преди 1 година
През 80-те беше най добре , но живот нямаше.Нямаше никаква надежда да живеем като бели хора.
204
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никога не сме били толкова зле колкото по времето и след Кирчо и Кокорчо, елементарни неща като топлина и храна станаха отново лукс което не се беше случвало от времената с купоните и управлението на Жан Виденов. Обедняха всички, от програмист чиято заплата сега се равнява на тази ан джуниър от преди до чистачка.
203
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Почти всеки ще посочи годините в които е бил ученик. Млад,с гаджета, живеейки безгрижно,без финансови грижи. И повечето хора ще посочат 80 те или 90 те когато още компютрите не бяха толкова популярни и телефоните в този им вид ги нямаше. Тогава хората имаха истински социални контакти. Сега социалните контакти се изчерпват предимно с чатене и евентуално ходене до някоя дискотека да се напият и да се правят на велики. Всичко вече е много изкуствено.
202
1
 
3
 
! Отговори
мозък-личинка преди 1 година
До Разбира се,Защо говорите еучтиво и наричате другите "индивиди"? Не сте убедителен, убедителна...
201
0
 
10
 
! Отговори
Да допълня... преди 1 година
Американците също казват че 60-те , 70-те и 80-те години са били златните години на Америка. И вероятно са прави.За руснаците не знам.
200
6
 
19
 
! Отговори
Много ясно преди 1 година
Разбира се че 80те! Имаше кино, имаше радост, имаше надежда. Сега има само промоции, лицемерие и извращения. Вижте филмите от тогава, вижте днешните. Едното показва нормалност и оптимизъм, другото бездуше и тъпота.