Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията
348
Кога беше най-добре? За 25% осемдесетте години на миналия век

Кога като общество се чувствахме най-добре и има ли десетилетие, което ни обединява в общото усещане за по-щастливо време? А може би възприятията са по-скоро индивидуални и най-доброто време е различно за всекиго?
В търсене на отговор на тези въпроси „Галъп интернешънъл болкан“ зададе сред пълнолетните българи въпроса „Кое е най-доброто десетилетие?“ по идея на „Капитал“. Абстрактният въпрос остави поле на респондентите за максимално широки асоциации. По традиция, такива питания извикват спомени за собствения живот или поне за живота на собствената страна. И това се оказва твърде показателно.  

В условията на кризи и несигурност, които третото десетилетие на двадесет и първия век досега ни предлага, не е излишно желанието да погледнем назад и да си дадем оценка и равносметка за живота си.

Изглежда, че осемдесетте години на миналия век изпъкват като най-добро десетилетие. Една четвърт от всички участвали ги посочват. Седемдесетте са най-хубавото време според 13,9% от запитаните, следвани от деветдесетте (13,6%), първото десетилетие на този век (13.3%) и второто десетилетие на този век – 12,2%.

Както може да се очаква, възрастта е в сериозна степен определяща за възприятията. Осемдесетте години на двайсетия век сякаш обединяват в най-голяма степен обществото ни в усещанията за най-доброто десетилетие. Респондентите на възраст между 46 и 65 години обаче възприемат осемдесетте като най-доброто време в много по-голяма степен в сравнение с по-младите или пък с най-старите. При до 35-годишни, например отговорите „осемдесетте“  са около една десета. При най-възрастните (тези над 66 г.) усещанията, че 80-те години са най-доброто време отново намаляват.

Тезата, че се обича най-много десетилетието на своята младост, се потвърждава и когато се разгледат обществените нагласи към седемдесетте. Поколението, което в най-голяма степен свързва десетилетието на диското с усещането за най-доброто време са именно респондентите на възраст над 66 години – които са били в разцвета на младостта си през седемдесетте. По-младите поколения изразяват в много по-малка степен сантименти към този период (а и нямат спомена). При респондентите до 35 години отговорите „седемдесетте“ не достигат и 2 на сто.

Нещо се пречупва в обществените възприятия спрямо деветдесетте. Поколението между 36 и 45 години, от което се очаква в най-голяма степен да възприема 90-те години като най-добри, е по-скоро раздвоено. Същото важи и за поколението между 26 и 35-годишна възраст. Още повече – децата и младежите на деветдесетте са и в значително по-голяма степен объркани за това кои всъщност са най-добрите години – над две трети от запитаните между 26 и 35 години не могат да преценят кое десетилетие е най-добро за тях. Една пета от запитаните между 36 и 45 години – също.

Объркването личи и в някои парадоксални данни. Излиза например, че поколението, било на двадесет години през деветдесeтте, гледа с малко по-големи симпатии към осемдесетте. Интересно е, че поколението 26-35 години (които са прекарали малка част от съзнателния си живот през деветдесетте) са по-благосклонни към този период. Немалки са дяловете на отговори в полза на деветдесетте и сред респондентите под 25 годни, голяма част от които дори не са били родени тогава. Може би тук роля играе традиционната идеализация на детството или на близкото миналото.
Очаквано, десетилетията на новото хилядолетие са най-добре оценени от най-младите (до 25-годишна възраст) Сред тях, отново очаквано, са и най-високите дялове на отговори „не мога да преценя“ – почти всеки четвърти представител на поколението Z. Вероятно базата за сравнение (натрупаният житейски опит през десетилетията) е това, което ни дава възможност да преценим кое е най-доброто. Вероятно и очакванията сред младите са, че най-доброто десетилетие предстои.

В крайна сметка, ако за най-възрастните е ясно кога е било най-добре и това е времето на тяхната младост, а за най-младите – очаквано това е времето сега (или може би по-скоро това, което предстои), то поколенията в средата изглеждат раздвоени. Деветдесетте години със своята силна динамичност, социални, икономически и политически промени се оказват добри за едни, но и много трудни за много от хората, очаквали ги с нетърпение.

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 20 и 27 септември 2022 г. сред 1009 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


348
Още по темата: щастиеГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
199
3
 
9
 
! Отговори
80те! преди 1 година
Осемдесетте години, разбира се!
198
14
 
7
 
! Отговори
Разбира се, преди 1 година
Че сега е най-добре! Само неуспели индивиди гледат към миналото.
197
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Някои казват че най-хубавите години са когато си по-млад и затова по-възрастните имат носталгия по соца. Това не е вярно. За Бойко от Банкя най-хубавите години бяха от 2009 до 2021 когато усвои милиарди от еврофондовете и сега няма носталгия по соца когато взимаше заплата от 240 лв като пожарникар. :)
196
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Делегация от САЩ посещава СССР, след показване на напредъка на комунизма, делегатите искат да посетят някое село по свой избор, водят ги,правят събрание и един пита:КОГА БЯХТИ ПО-ДОБРЕ, ПРИ ЦАРЯ ИЛИ СЕГА?Става един и казва:ПРИ ЦАРЯ!Настава смут!ПИТАТ:ЗАЩО?Отговор: ЗАЩОТО БЯХ МЛАД И СИ МОЖЕХ!
195
4
 
5
 
! Отговори
Осман преди 1 година
До Програмис богат умен 150 - Прави онова, което правехме по времето на комунизЪма - купи си вестник "Работническо дело"!
194
21
 
10
 
! Отговори
Киро преди 1 година
До Анонимен 75 - Произвеждахме 40% брак, във всеки град имаше по 2 - 3 военни поделения (пълни с ръждясали руски тенекии), хиляди старшини и офицери получаваха по 500 лв. на месец (плюс дрехи!), а докторите - по 115 лв. на месец, селяните - по 55 лв. на месец, в софийските хали нямаше месо, магазините празни, в "Булгарплод" - развалени ябълки и няколко картофа, нямаше кафе, банани - само за Нова година на опашка, наука - нула! Спирам, че жената е направила салатата и ракията ме чака.
193
19
 
7
 
! Отговори
Караколев преди 1 година
До Гиб Мелсън 47 - 80-те години - През лятото българин не можеше да припари на Златни пясъци заради западни туристи. Болшинството от хотелите бяха 2 звезди с изключение на "Интернационал", "Шипка" и "Астория". Карта за ученик за 25 лв. за 10 дни - в Несебър на палатки (8 ученика в палатка), при дъжд палатката течеше (молехме се да не завали). Спал съм за 1.60 лв. на вечер на Златните, но... през октомври. Хайде остани със здраве.
192
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всеки може да сравнява са о десетилетията, през които е живял като възрастен. Един 100 годишен човек знае как са десетилетията след 1940 година, но един 50 годишен познава само десетилетията след 1990 година. За да сравняваш 80-те със следващите десетилетия, трябва да си на над 60 години.
191
2
 
15
 
! Отговори
северомакедонец преди 1 година
През края на 80-тте секцията ми за пет месеца правеше схема и след тримесеца -ИПМ - чип и в производството. Сега там има мол...В келнерската държава е така. Търкаме билетчета. Тогава имаше някаква държава на българите, сега харвардските шанаждии и асфалт паша уреждат на Газпром делаверите и зелената сделка на юроатлантите. Философът Доган е връх на мисълта по водорода и енергетиката...Някой предприемач и да се пребори, срещу евросубсидии не се рита...
190
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди 1989 се стараеха заплатите да отговарят на количеството и качеството на труда. Сега никой не гледа как и колко работиш, а гледат да ти плащат минималната заплата. След време заради тази минимална заплата ще взимаш минимална пенсия. С други думи сега е голяма мизерия. Сега добре са само престъпниците крадящи от нас.
189
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най доброто време е сега. По време на соца само партийните членове бяха добре и затова сега им е мъчно. Не че сега са толкова зле просто не са толкова по добре от нормалните работещи хора. Другото извращение на соца беше че заплатите не се определяха пазарно а бяха спуснати отгоре. Сега тези които бяха облагодетелствани от строя им е мъчно - има защо няма да се върна тази мракобесна система повече и може само да мрънкат колко добре е било. Аз лично нямам един хубав спомен - само мизерия...
188
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
A STIGNETE POSTIJENIQTA NA BG OT SOCA I GI MINETE I TOGAZ SE XVALETE OT 36 MQSTO V SVETA NA 136 KOLONIQ RABSKA
187
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 215 - А днес явно са щастливи, ама пак не го знаят. Ей, тия хора......
186
0
 
2
 
! Отговори
До Анонимен 215 преди 1 година
А днес явно са щастливи, ама пак не го знаят. Ей, тия хора.....
185
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
1940-1949 беше много зле. 1950-1959 плащахме репарации и много неща не достигаха, но имаше надежда. 1960-1969 нещата започнаха да с е оправят.. 1970-1979 дръпнахме много напред. 1980-1989 бяхме още по-добре, докато САЩ не ни санкционираха и спряха да ни дават кредити за погасяване на външните заеми. 1990-1999 си унищожихме икономиката - селско стопанство, промишленост, транспорт. 2000-2009 разпродадохме за жълти стотинки работещите фирми. 2010 -2019 кражби за милиарди
184
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До РамбоКраденето на такива технологии не става с щракане на пръсти. Имало е промишлен шпионаж от технически агенти, после инженери които да разчитат схемите без пълната техническа документация, технолози които организират производството. Трудно става в общество, което слуша Азис
183
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо търсите връзка между ЕС и НАТО и състоянието на България? Причината не е ли вътрешна? Освен нас само Орбан се оплаква, ама не напуска!
182
1
 
15
 
! Отговори
северомакедонец преди 1 година
8 млн. българи от 3 млрд души. Сега 6 млн. българи от 8 млрд. души...Например 430 бойни самолета... сега 8 ....
181
3
 
18
 
! Отговори
70те години преди 1 година
70те години само три страни в света произвеждат собствени main frame компютри - САЩ, Япония и България.
180
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А какви компютри произвежда днес членката на ЕС и НАТО България?