Комунистически авантюри: Как беше натрупан външният дълг на България

С кредити от западни банки сме финансирали проекти в Третия свят
Обновена: 6 мар 2017 20:48 | 6 мар 2017 20:30, Елка Василева
521
Комунистически авантюри: Как беше натрупан външният дълг на България
Тодор Живков. Снимка: архив, Reuters

С кредити от западни банки комунистическа България е финансирала обречени проекти в страни с диктаторски режими на три континента. Изследване разкрива стопанските авантюри на режима на Тодор Живков в Третия свят, за което материал публикува Дойче веле.

Някой да е чувал за българо-етиопския завод за танкове? Или пък да да знае нещо за българо-венецуелското предприятие "АЛУСУР" за производство на алуминий, натрупало за няколко години милиони долари загуби за българската страна, но наляло огромни комисионни в джобовете на неговите инициатори? Още по-малко се знае за катастрофалното за българския външен дълг военно-техническо сътрудничество с топ-длъжниците на НРБ – режимите на Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи.

За наследения от комунизма 10-милиарден доларов дълг повечето българи разбират на опашките пред празните магазини в годините 1989-1990-та. Но и дълго преди развръзката завръщащите се от Третия свят специалисти говорят под сурдинка за провалите на големите далавери на НРБ, на които те са неволни свидетели: харизан на Ирак огромен мост - заради неприети от проектанта "икономии" при изграждането му; за фалирал завод за преработка на кожи в Източна Африка, чиято суровина се оказва негодна - поради щетите от паразитите по добитъка; за щедро финансирани от НРБ губещи концесии за нефт и газ в Либия; за добив на дървен материал в Габон...

Защо диктаторът Живков и свитата му са виждали в стопанските далавери с „колегите“ от  Третия свят панацея срещу провала на плановата икономика в НРБ? Отговор на този въпрос дава обширно изследване за историята на българския външен дълг до 1990 г., публикувано на сайта на Българската народна банка.

Глад за "твърда" валута

Да се подобри нерадостният платежен и търговски баланс на НРБ чрез увеличаване на експорта на слабо конкурентните български стоки и технологични услуги към Третия свят - това изглежда стои в основата на действията на Живков и близкото му обкръжение, смятат изследователите Даниел Вачков и Мартин Иванов. Всъщност, идеята не е изглеждала никак зле на фона на наложената от СССР тогава ангария по линия на СИВ  – задължителни доставки срещу неконвертируеми соцвалути, които не са били в състояние да задоволят нарастващия глад за западни стоки и технологии.

Провалят се и надеждите, че по-лесно достъпните за НРБ западни кредити - след подписването на Хелзинкските съглашения през 1975 г. - ще могат да вдъхнат живот на лишената от пазарни механизми социкономика. Оказва се, че заемите от западните банки нарастват три пъти по-бързо в сравнение със слабите темпове на увеличение на производството на стоки и услуги.

През 1980-те години България е на косъм от провал, подобен на този на Чаушеску в съседна Румъния: почти всички приходи от износ на българска продукция през втората половина на 80-те години принудително се пренасочват към покриване на нарастващите плащания по главницата и лихвите по кредитите от западни банки. Това води до допълнително орязване на и без това мизерното вътрешно потребление.

Изключение, разбира се, правят доставките за трапезите и домовете на комунистическата номенклатура и апарата на Държавна сигурност. Привличането на директни западни инвестиции в българската икономика като начин за спасяване на платежния баланс пък е тема-табу за правоверния висш ешелон на компартията.

Ялови се оказват и капиталовложенията в международния туризъм – ако през 60-те години всеки седми турист по българското Черноморие е носел конвертируема валута, то примитивната организация и калпавото обслужване влошават това съотношение до 1 на всеки 17 задгранични туристи в края на 80-те години.

На този фон Третият свят става все по-привлекателен за ЦК на БКП заради илюзорните представи, че там може да се направят „големите удари“, които да извадят плановата икономика от състоянието на ступор.

Наивници в джунглата или престъпници?

Като всяко гениално хрумване идеята за стопанска експанзия на НРБ в Третия свят е повече от елементарна: да се изнася главно оръжие и военно оборудване, изработени по съветски лицензи и с материали от съветския лагер, с което да осигуряват постоянни във времето приходи в конвертируема валута.

Висшият функционер Гриша Филипов докладва на върхушката в БКП, че подобен износ носел 140% възвращаемост. Никой обаче не се вслушва в предупрежденията, че партньори в сделките са или държави в технически фалит като Нигерия, Етиопия и Йемен, или пък разорени от продължителни войни държави като Ирак, Ангола и Мозамбик.

Специален случай е режимът на Кадафи, който въпреки приходите си от нефт изпада все повече в международна изолация. Миражът за потоци от лесно спечелени петродолари кара Тодор Живков и обкръжението му с лека ръка да одобряват отпускането на огромни заеми за Ирак и Либия - в размер на над 2,6 милиарда долара, с които да се финансира българският оръжеен експорт. След 1987 г. режимите в Багдад и Триполи напълно прекратяват договорения за погасяването на кредитите износ на нефт за НРБ. През 1988 г. външният дълг надхвърля 8 млрд. долара.

„България е сред най-изпадналите длъжници в соцлагера със значително надхвърлящи експорта задължения“, алармират западни банки и спират отпускането на кредити.

Москва пък вече не вярва на сълзи, което принуждава София да тегли от неприкосновения си валутен резерв, за да погасява дълговете си. В края на 1989 г. валутните запаси на страната се стопяват до 600 милиона долара, от които до пълното фиаско на плановата икономика - в края на март 1990 г. - остават едва 300 милиона долара. В същото време предстоят нови  падежи за над 1 милиард долара и правителството на Андрей Луканов обявява мораториум върху плащанията. 

Според авторите на изследването изпадането на НРБ в неплатежоспособност е можело да бъде смекчено, ако управляващата върхушка е била предложила на кредиторите на страната да изкупят по занижени цени - чрез цесии - натрупания огромен дълг на развиващите се страни към България. Но това не се случва.

Цената на авантюрите

Сред стопанските авантюри на НРБ в 42 страни в Третия свят се откроява абсолютно безответното наливане на около 150 млн. долара в колабиращото стопанство на тогавашната "братска" Никарагуа, от които българските данъкоплатци не получават нито цент обратно.

Огромни за мащабите на България финансови щети носят изключително зле обслужваните или изцяло необслужвани валутни кредити за страни като Куба, Виетнам, Афганистан, Сирия, Сомалия, Мозамбик, Танзания, Ангола и Йемен.

Една от редките компенсации за България след ненаказаното за Живков и свитата му безумно наливане на народни пари в Третия свят се случва през 2007-ма, когато - с помощта на международната коалиция, свалила режима на Саддам Хюсеин - България успява да си върне 360 млн. долара от иракския дълг.

"Внимателният прочит на управлението на Тодор Живков и на породените от него проблеми разкрива системно създаване на фалшива икономика. Фалшива е всяка икономика, при която хората си мислят, че забогатяват, но всъщност се случва точно обратното - обедняват", обобщава трагичните резултати от стопанските авантюри на НРБ икономистът Красен Станчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


521
Още по темата: външен дълг
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
305
14
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И пак ще кажа: най ме радва, че не се наложи толкова дълго да се рад вам на комунистическия, античовешки експеримент.
304
10
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е да де,ама този дълг България точно за година можеше да го погаси с икономиката която имаше тогава,или само ако дадеше да се приватизират няколко от големите предприятия!По международни застрахователни оценки България тогава имаше индустриални фондове-заводи,сгради,казарми,кораби,автобуси,влакове,БТК,пристанища,летища,предприятия,пътища-за 150-180 млрд.долара.Сега всичко това е в частни ръце,а в хазната я са влезли 4-5 милиарда,я не!Дългът е четворен,пенсии и заплати ниски.Къде са тези пари,а?
303
9
 
18
 
! Отговори
историк преди 7 години
Комунизмът си замина завинаги и беше исторически доказан като глуха линия в развитието на човечеството. Един излишен експеримент на група група терористи, наричащи себе си болшевики, основан на терор и физическото унищожение на своите опоненти. И това е добре така.
302
12
 
10
 
! Отговори
Антикомунист преди 7 години
Всичко което постигна тато беше върху гърба на булгарския трудолюбив народ, ама комунистите му разбиха представата за добро и зло и от трудолюбието не остана нищо. Всичкото останало сега са плюнки.
301
11
 
12
 
! Отговори
Ребачков преди 7 години
Малка корекция: Това Живков смяташе да постигне чрез експлоатация на 9 милиона безгранични будали, поданици на тато и чрез продажбата на добития техен труд.
300
9
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До РАДИЧКОВПри толкова реактори имаше режим на тока. Два часа има два часа няма. При някакво въображаемо свръх производство в магазина имаше предимно рафтове. За да си купиш каквото и да е трябваха връзки или долари. Тоя "рай" сме го живели.
299
10
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Интересно като толкова е била затънала България в оня режим как до ден днешен продължават да крадат и то от всичко сътворено преди.
298
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
гледам че или доста глупави хора има дето само искат да коментират без разбират или самия сайт си пише коментарите
297
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Мога и в Дойче веле да прочета , а не тва което е на 100% от там копирано и то на български
296
3
 
4
 
! Отговори
Trumpet преди 7 години
Който и да изберете - почетни политици в Бгето няма. Патриотите може би да имат по-високи идеали.Ама това ***, гробари и другите нищо няма да направят, смо ще ви оберат до гол ***.
295
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Плюенето предизборно продължава. Ще сложат точки и за това няма да споменавам автора и главен манипулатор. 1980 г. България е с нулев баланс. По времето на Тодор Живков командваха хора от второто ниво. Имаше две партии - БКП и БЗНС. Как на 11. 11. 1989г. се събудихме със 100 партии? СДС станаха хора от второто ниво на БКП, т.е. които командваха продължиха. Само че Т.Ж. им пречеше да крадат и за това на воля след 11.11. крадоха и рушиха на воля. Това е истината колкото и да не иска да признае ЕВ
294
11
 
21
 
! Отговори
Антикомунист преди 7 години
Тогавашните пари в долари ги вземете по 50 ще разберете колко бяха тогава.Леля ми работеше за 20ст. на ден като полски работник в ТКЗСто и взимаше 40лв на месец при курс на долара 3лв. - значи работеше за 13? на месец. Преди това и бяха взели насила кравите и нивите.Комунизма беше робски строй и това си е.
293
13
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На фона на 15 милиарда заем на Боко, тези милиони направо са смешни. *** понапиши нещо и за тях.
292
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
no si jiveehme spocoino
291
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гърция ВИНАГИ е харчила повече от колкото произвежда!Ето от къде и е дълга!И децата го знаят вече!
290
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това трябва да го има в учебниците на децата ни,когато говорим за цивилизован и правилен избор кои да ни управлява!
289
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А външния дълг на Гърция как беше натрупан, смешници-пропагандатори? А кой изнесе кризата към Европа като видя колко са токсични дериватите му.
288
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма да можете да го боядисате даже ....
287
4
 
4
 
! Отговори
Разобличител преди 7 години
Тази статия е просто копи-пейст от сайта на Дойче Веле.dw/bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B1%D0%B5%D1%88%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0%D0%BD-%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/a-37813509
286
13
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тоя боооклук на снимката ни превърна в страна от третия свят. СМЪЪЪРТ ЗА ВСИЧКИ КОМУНИСТИ