ЕК предлага: Безплатна или евтина чешмяна вода в заведенията

Според ресторантьорите обаче засега било непостижимо
30 дек 2020 14:52,
77
ЕК предлага: Безплатна или евтина чешмяна вода в заведенията
Снимка: Pixabey

Безплатна или много евтина чешмяна вода да се предлага в ресторанти, столове и други кетърингови услуги, както и в обществените сгради и публичните администрации.

Това препоръчва Европейската комисия в директива за питейната вода, приета в средата на декември от Европарламента, пише "24 часа". Новото законодателство е следствие от първата успешна гражданска инициатива Right2Water ("Право на вода"), която събра 1,6 млн. подписа за подобряване на достъпа до безопасна питейна вода за всички европейци.

Ресторантьорите у нас обаче не възприемат добре тази идея. "Ценовата политика в България не позволява в момента да предлагаме безплатно вода на клиентите си", каза председателят на управителния съвет на Асоциацията на заведенията в България Ричард Алибегов.

"Ако мога да си позволя едно фрапе да струва 4 евро, нищо не пречи да налея на клиента, който си го е поръчал, бутилка вода от чешмата и да му я предложа безплатно. Но това са непостижими засега за нас цени. Ако директивата предлага собствениците на заведения да бъдат насърчавани да предлагат безплатно годна за пиене вода на клиентите си, нека да измислят начин, по който да ги насърчат", добави Алибегов.

Освен по-добър достъп до питейно водоснабдяване на всички граждани директивата цели да осигури и по-високо качество на питейната вода.

Държавите от ЕС трябва да инсталират оборудване за използване на чешмяна вода на обществени места на открито и в закрити помещения, когато това е технически осъществимо. Целта е да се осигури достъп за всички хора, най-вече на уязвимите групи - бежанци, номадски общности, бездомни хора и културни малцинства като ромите и пътуващите общности, независимо дали водят уседнал начин на живот, или не. Тези хора трябва да се информират за възможностите за свързване към разпределителната мрежа или за алтернативните начини за достъп до вода.

Във фактурата със сметката за водата ще е записана информация
за химическите вещества в нея. Ще пише и колко е цената на литър или кубичен метър на доставяната вода за консумация, количеството, което сме употребили в домакинството, сравнено с годишните тенденции на потреблението ни, както и сравнение на нашето потребление със средното.

Информацията трябва да съдържа още: как се пречиства и дезинфекцира водата, има ли превишаване на стойностите на показателите, които са от значение за здравето на човека, оценката и управлението на рисковете за водоснабдителната система, съвети за това как да се намали потреблението на вода и да се избегнат рисковете за здравето, дължащи се на застояли води, както и допълнителни данни, които може да са полезни за обществеността — например относно показателите като желязо, твърдост и минерално съдържание, които често оказват влияние върху възприятията на потребителите за качеството на чешмяната вода.

На всеки 3 години страните трябва да докладват на ЕК за качеството на водата си. Резултатите ще бъдат оценявани и ще се обобщят в доклад.

Специални изисквания има за наличието на олово. СЗО препоръча сегашната стойност на показателя да бъде запазена, но все пак концентрациите трябва да се занижат възможно най-много. Настоящата стойност от 10 микрограма на литър ще се запази за следващите 15 години, но след това трябва да се намали до 5.

До 2022 г. ЕК ще изготви списък на веществата или съединенията, представляващи опасност за здравето. Той ще включва фармацевтични продукти, ендокринни нарушители и пластмасови микрочастици.

Държавите трябва да извършат оценка на риска и да вземат мерки за чистотата на водосборните райони за черпене на питейна вода, на водоснабдителната система и на вътрешните разпределителни системи.

Въвеждат се минимални хигиенни изисквания за материалите, които влизат в контакт с водата, и за химикалите за пречистване и филтърните средства. В тази връзка ЕС работи по стандарти за строителните продукти във водния сектор, например резервоари и тръби, за да не замърсяват питейната вода. Изготвят се списъци с вещества, които могат да влизат в контакт с питейна вода.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Българския чорбаджия е алчен, алчен алчен. Един път краде от персонала с ниски заплати, после краде от клиента с високи цени, после краде от държавата като крие данъци.
21
4
 
2
 
! Отговори
до 13 преди 3 години
ами то такива със селcкия манталитет ги научават бързо по заведенията и после им казват преди да седнат че всичко е резервирано и учтиво ги изпращат да си ходят по лaйнянитe дупки кой от къдет е и да си продават тарикатските номерца там.
20
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 16Чешмата си е чешма.Моноблокът си е моноблок.
19
2
 
2
 
! Отговори
брей ,бре !? преди 3 години
И на Марс , ще е ''безплатна'' !
18
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 14Ти си отговори на въпроса за цените в ресторант в Гърция.
17
5
 
0
 
! Отговори
Я преди 3 години
Програмисти, не разбрах само водата и хляба ли изконсумира и те пуснаха да си тръгнеш без да платиш ли?Що мълчиш?
16
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
4-ри,нещо не разбрах! Отивам в тоалетна и ... от коя чешма - долната или горната да пия на корем? Или да се просна по корем, пък която докача?
15
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 7А каква е средната заплатата на сервитьор в Гърция?
14
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 12Гръкът е работил, не е мързелувал и скатавал цял живот кат тебе.Затова му е такава пенсията.
13
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 8Какво значи била ти безплатна?Седна в гръцкия ресторант, изпи безплатната вода и си тръгна без да платиш, така ли?
12
4
 
6
 
! Отговори
До 7 преди 3 години
А колко е пенсията в Гърция?
11
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ПрограмистЩо не пробваш в Гърция в ресторанта да не поръчаш нищо друго освен водата и хляба и да не ги платиш?
10
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 5Хахаха.Какво разбира хасковски селски бек като тебе под елитен бар на плажа?
9
3
 
21
 
! Отговори
Програмист преди 3 години
Ричи Алибегов като чуе "безплатно" и получава колики. Да не говорим че и сега ни дават чешмяна вода в шишета от минерална, и ни я хващат по два лева половинката.В Гърция където и да влезеш - поръчал или не първо ти носят кана с вода и панер с хляб, които не се плащат. Най-насъщното. А тук не можеш и до тоалетна да идеш ако не си поръчал нещо.
8
3
 
13
 
! Отговори
do 5 преди 3 години
Бил съм в гръцки ресторанти където като седнеш ти носят веднага кана с ледена вода безплатно. Идеята е добра.
7
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименКолко струва вечерята в Гърция?
6
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Може ли и ракията?
5
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Гърция където заплатите са поне 4 пъти по високи от БГ, малката вода никъде не струва повече от 50 цента. Дори в най елитния бар на плажа.
4
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Че то и сега чешмяната вода е безплатна в заведенията.Отивате в тоалетната и пиете чешмяна вода на корем безплатно.
3
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 1Какви са тези заведения в които ходиш и водата е 5лв?