Да не преговаряш с Путин е признак на безсилие, не на сила

"Дейли телеграф": Старият съюзник на Кремъл, генерал Зима, се задава
Обновена: 1 авг 2014 14:14 | 1 авг 2014 09:04, Елка Василева
262
Да не преговаряш с Путин е признак на безсилие, не на сила
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Разбираемото възмущение от ужасната съдба на 298-те невинни пътници от полет МН17 накара западните лидери да прибягнат към любимия си начин за принуждаване на държави, заплашващи световния мир, да спазват по-добро поведение, пише историкът Марк Алмънд от Оксфордския университет в статия за в. "Дейли телеграф". Санкциите срещу Русия бяха разширени, насочени срещу ключови хора от обкръжението на президента Владимир Путин и отрязващи определени сектори от руската икономика от доходоносния бизнес със САЩ и ЕС.

Изминаха 95 години, откакто Удроу Уилсън предложи на света санкциите като алтернатива на войната. През 1919 г. това може би е изглеждало правдоподобна и желана алтернатива на използването на сила или на отнемащата време дипломация. Оказа се обаче, че е много по-лесно да бъдат наложени санкции, отколкото те да донесат успех. Трябва им време да ухапят и обикновено не нараняват мишените си.

Още по темата

Ако санкциите работеха, дори и бавно, династията Ким нямаше да оцелее като наследствени владетели на Северна Корея, санкциите срещу която започват да бъдат налагани от 1950 година.

Братята Кастро в Куба устояват 52 години на американските санкции. Семейство Асад по неотдавна влезе в черния списък, но управлява Сирия под натиска на американски санкции от 1986 г.

Тези, които предлагат санкции, ще дадат за пример Иран. Не започнаха ли аятоласите сериозни преговори по иранската ядрена програма заради осакатяващите международни санкции? Иран действително отстъпи - но основно защото Русия и Китай заедно със Запада оказваха натиск над Техеран. Ако Кремъл реши да отговори на западните санкции, може да хвърли спасително въже на Иран и да ни създаде големи главоболия, пише Алмънд.

Лесно е да забравим в слънчевите летни дни, че старият съюзник на Кремъл, генерал Зима, се задава на хоризонта.

Газовите доставки за Украйна вече са спрени и Киев трябваше да спре топлата вода в много високи блокове от съветско време.

Путин иска да бъде взет на сериозно. Негодуванието и руският империализъм мотивират неговата политика. От негова гледна точка Западът отхвърля Русия, а не обратното. Призивът за санкциониране на богатите руснаци е опасен. Помнете, че ако те станат обект на санкции днес, след това богатите араби и китайци може да се почувстват некомфортно да разчитат на британски феърплей в бъдеще.

Ситуацията в Източна Украйна е ужасна и става все по-зле.

Изминаха месеци, без Западът и Русия да се чуят един-друг. Може би няма взаимно приемливо решение на украинския конфликт, но обсъждането на последиците може да отвори път към мира. Нека не налагаме ембарго на дипломацията, призовава авторът в края на статията.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


262
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
60
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ама много сте ми смешни това русофилите :). Симпатизирате на някаква държава от която нищо хубаво не е излязло, и която е спряла развитието си от 30 години. Цяла източна Европа още се опитва да догони западния свят но благодарение на Русия все още сме много назад както и самите те, ако някой е ходил в Русия ще знае за какво говоря същата *** като при нас е за разлика от западна Германия която е доста напред в всяко едно отношение.
6
0
 
58
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Проблемът е в така наречения Запад. Той иска да прави, това, което си иска, а другите да слушат. Е, често става. Ще видим.
5
3
 
63
 
! Отговори
Санкционната оргия преди 9 години
Санкционната оргия на Брюксел не се основава на факти и доказателства за някаква вина на Русия! Санкционната оргия се диктува от Фашингтон и показва тоталната неспособност на ЕС да играе самостоятелна роля в световната политика.
4
0
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Помнете, че ако те станат обект на санкции днес, след това богатите араби и китайци може да се почувстват некомфортно да разчитат на британски феърплей в бъдеще."Прецедентът беше в Кипър. Те не само богатите от Кипър си имат обеца на ухото.
3
2
 
58
 
! Отговори
въпроси има ли? преди 9 години
Санкциите срещу Русия нямат смисъл от стопанска гледна точка. Русия разполага с 472 милиарда евро и финансовите пазари на запад не я интересуват. Което означава, че Русия е обявена за неприятел на ЕС и че санкциите на ЕС са първата крачка към горещ конфликт с Русия. Въпросът е, иска ли и България да участва в този конфликт?
2
3
 
62
 
! Отговори
сомнамбули преди 9 години
Чиновниците на ЕС, налагащи наказания на Русия, са очевидно сомнамбули и лунатици.
1
5
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Нещо разумно.