IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Руският елит напада Запада, но праща децата си да учат там

Дори дъщерята на Путин живее отвъд Източния блок

Владимир Путин. Снимка: Ройтерс, архив

Владимир Путин. Снимка: Ройтерс, архив

Анастасия Железняк е служител на БиБиСи. Тя заема отговорна позиция в едно от филмовите студия на британската обществена медия. Но Железняк не е просто коя да е рускиня, изкачила се до върха на своята професионална кариера далеч от Москва, посочва сп. “Newsweek”. 
 
Тя е дъщеря на зам.-председателя на руския парламент Сергей Железняк, който доби популярност с постоянните си изказвания в защита на руското население в Украйна. Политикът предупреждава за неизбежен геноцид и настоява за конкретни действия от страна на Кремъл. 
 
Железняк е сред руските държавници, които попаднаха в черните списъци на Съединените щати и Европейския съюз заради кризата в Украйна. Но дъщеря му, която завършва американски колеж в Швейцария с годишна такса от 61 хил. евро, не среща подобни рестрикции в Лондон. Една от сестрите й също е в британската столица, а друга върви по стъпките на кака си и учи в Швейцария.
 
Каква е позицията на младата г-ца Железняк по украинската криза и съвпада ли с тази на баща й не е ясно. Британските й работодатели обаче са категорични, че не искат да съдят човек по това кои са роднините му.
 
Но всъщност Анастасия далеч не е единственото дете от руския политически елит, което се наслаждава на добър живот в иначе остро атакувания Запад. Руските лидери не се свенят да изпращат отрочетата си на “вражеска” територия в търсене на по-добро образование и професионална реализация. 
 
“Това не е добро или лошо, това е лично решение”, коментира Сергей Хрушчов, син на съветския лидер Никита Хрушчов. Сергей живее в Роуд Айлънд.
 
“По време на Студената война не беше възможно да изпратиш детето си на Запад. Но сега може и не виждам смисъл да се връщаме към риториката от миналото. Още тогава Съветският съюз не мразеше САЩ. Нашите ръководители вярваха, че можем да сме по-успешни от Съединените щати, но моят баща категорично не беше враждебно настроен съм американците”, твърди Хрушчов-младши.
 
Тендецията, завладяла руския елит, е честа практика и за други страни, които водят ожесточена антизападна политика. Сирийският президент Башар Асад е възпитаник на британски университет. Същото важи и за сина на Муамар Кадафи – Сейф ал-Ислам.
 
Много от световните лидери на нашето съвремие са получили образование в западни учебни заведения – бившият ливански премиер Саад Харири е учил в САЩ, същото важи и за сина на дългогодишния пакистански управник Первез Мушараф, както и за самия крал на Йордания. 14-ят президент на Филипините – Глория Аройо и бившият ген. секретар на ООН Кофи Анан също са завършили американски висши училища.

Етиопският принц Асфа-Уосен, който учи в Европа, счита, че политическите лидери изпращат своите деца в чужбина “защото искат да получат добро образование, но също така, защото искат да ги идентифицират с ценностите и културата на Запад”. Дори и категоричен противник на западната култура като покойния севернокорейски лидер Ким Чен-ир не се посвени да прати сина си Ким Чен-ун да се образова в Швейцария.
 
Поведението на руските лидери, особено с оглед последните събития и явната конфронтация със Запада, обаче предизвиква недоумение у редица хора. Един от тези хора е именно етиоптският принц. “Ако руските държавници толкова презират западния модел, защо пращат децата си там? Със сигурност те осъзнават, че децата им неизбежно ще станат подвластни на западните ценности и в резултат те няма как да бъдат такива руснаци, каквито родителите им биха искали да бъдат”, убеден е Асфа-Уосен.

Идеята, че чрез образованието бъдещи лидери могат да прилагат западния модел на управление, е в основата на готовността на Съединените щати и Европа да посрещат с отворени обятия деца от чуждестранния елит.
 
Според д-р Кристофър Дейвидсън обаче тази стратегия не е особено успешна. “Да, това може да е давало ефект в империална Великобритания, но не и във времето след края на Студената война. В наши дни децата на чуждестранните лидери живеят почти изцяло изолирани в собствена среда, въпреки че учат в Лондон или Ню Йорк. На практика те не се докосват до “душата” на страната-домакин”, коментира Дейвидсън.
 
Освен това Западът не трябва да е толкова уверен в атрактивността си за младите руснаци, посочва Хрушчов-младши. “Внуците ми решиха, че искат да живеят и учат в Москва. Според тях в Съединените щати е прекалено скучно”.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата