Китай и Русия търсят заедно отпор срещу САЩ

Още е рано да се каже обаче, че възниква руско-китайски блок
20 ное 2014 22:00, Елка Василева
144
Китай и Русия търсят заедно отпор срещу САЩ
Барак Обама, Владимир Путин и Си Цзинпин. Снимка: Reuters

Декларацията за по-тясно руско-китайско военно сътрудничество е явен признак за разгаряне на геополитическото съперничество заради общото желание на Русия и Китай да дадат отпор на американската хегемония в света, пише Гидиън Рахмън във "Файненшъл таймс".

В разгара на украинската криза Русия очевидно се стреми да покаже, че тя има алтернативи на връзките със Запада и мощен нов съюзник в лицето на Китай. Китай също има силна мотивация да се противопостави на Америка. Китайците бяха силно възмутени от широко рекламираната "преориентация към Азия", която включва разполагането на 60 процента от американския военноморски флот в Тихия океан.

Една от слабостите на Китай в съревнованието със САЩ за хегемония в азиатско-тихоокеанския регион е, че той има малцина явни съюзници в него. Америка, обратно, има договори за отбрана с Япония и Южна Корея и близки връзки с няколко страни от Югоизточна Азия. Сближавайки се обаче с руснаците, пред китайците се открива възможността да си създадат свой собствен мощен съюз.

Все още е рано да се каже колко реално съдържание има в тези (руско-китайски) връзки. Но две от съобщенията, направени от руския министър на отбраната Сергей Шойгу, особено привличат вниманието. Първо, неговото изявление, че Русия и Китай възнамеряват да формират "колективна регионална система за сигурност", навежда на мисълта, че става дума за потенциално много амбициозно споразумение, далеч надхвърлящо периодичните съвместни военноморски учения. Второ, намерението на Китай и Русия да проведат догодина общо военноморско учение в Средиземно море също е нещо изненадващо. Ако видим китайския флот да патрулира в Средиземно море, това наистина ще ни даде усещане, че живеем в нов свят.

Ясно е какво тласка и китайците, и руснаците в тази посока. И едните, и другите не могат да се примирят с разширяването на глобалното военно влияние на Америка. Това, че американските военноморски сили се намират край китайските брегове, а войските на страните от НАТО в същото време са край руските граници, не може да не предизвиква тяхното недоволство. Затова, започвайки с военноморски учения в "задния двор" на Запада (засега все още не в Карибско море), руснаците и китайците изглежда започват внимателно замислена игра с цел да отблъснат противника.

Все още е преждевременно да се каже, че възниква руско-китайски блок, готов за пълна конфронтация със Запада.

Напротив, Китай изглежда се опитва ловко да играе и с двете страни. Интересно е, че този реверанс към Русия идва само седмица след една сравнително топла и плодотворна среща на върха между президентите на САЩ и Китай, довела до важно споразумение за климатичните промени.

Ясно е, че Русия и Китай споделят някои общи негативни чувства спрямо САЩ. И двете страни, в частност, са силно раздразнени от отказа на Америка да ги допусне да доминират в собствените им региони. И двете се чувстват вътрешно застрашени от опитите на САЩ да налагат своите разбирания за демокрация.

Това обяснява и сърдитата реакция на руския военен министър на американската подкрепа за "цветните революции". И двете страни не одобряват американския интервенционизъм и самата идея за еднополюсен свят. Затова те са готови да хвърлят много пари за оръжия с цел да се опитат да ликвидират разрива във военната мощ.

Русия обаче е много по-слаба от Китай. Икономиката й е в лошо състояние. А и отношенията й със САЩ сега са толкова влошени, че за разлика от Китай тя вече не може да разчита на на партньорство с Америка. Вследствие на това Русия трябваше да приеме неизгодна цена на газа в енергийното споразумение, което тя договори с Китай през май. Пекин също така сега притиска Москва да му продава своите високотехнологични оръжия, - нещо, от което руснаците досега се въздържаха.

Нещо повече, Русия все още храни дълбоки подозрения за дългосрочните последствия от възхода на Китай. Руският Далечен изток е богат на ресурси и е слабо заселен. Големи части от него са били колонизирани и откъснати от Китай през XIX век.

Руско-китайското сближаване, разбира се, следва да бъде внимателно наблюдавано. В дългосрочен план обаче отношенията могат да се влошат.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още по темата: КитайСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
23
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Китай много добре знаят че един такъв съюз означава глад за Китай. Няма да има къде да си изнасят скапаната продукция. Ще ухажат малко Путин за някой изгоден договор и с това ще си остане съюзът им.
24
7
 
10
 
! Отговори
Федор преди 9 години
Китаецът е особена порода човек. Той вярва, че в него живеят двама души. Единият си има собствено мнение, а другият е пасивен, т.е. той слуша чуждите мнения без да има "против". Какво означава това преведено на наш език? Че китаецът те гледа, кима и се усмихва. Ти си мислиш "А, ок, той е съгласен с мен.". Обаче нищо подобно. Той просто не ти опонира, обаче 100% си гледа неговите си интереси и ти си прецакан. Според мен Русия и Китай са твърде различни култури, за да направят дълготраен съюз.
23
5
 
19
 
! Отговори
456 преди 9 години
До Анонимен 14Финансови кризи кризи,,,,,,,,дами и господа ,те са в Съединените Американски щатиииии!!!!!!!!!!!
22
1
 
15
 
! Отговори
непукист преди 9 години
Това не е ли същата снимка с приятелското потупване не бой се това е само началото ,а сега излезе, че има и продължение Русия и Китай заедно.
21
21
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мецана сама влезе в капана на Китай !
20
1
 
32
 
! Отговори
ОФ преди 9 години
Днес на среща с руски журналисти китайският функционер Чжоу Ли, представляващ ЦК КПК заяви:Руско - китайските отношения се явяват по - важни отколкото отношенията на стратегическо партньорство, установени между Китай и всяка друга страна от света.
19
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Империята е в Цуг-цванг !...всеки следващ ход е грешен.
18
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Защо Китай трябва да иска дружбата с някой държава, дори и с Русия. Китай сам ще стана велика държава и може би ще стана главният център на света.
17
12
 
4
 
! Отговори
Федор преди 9 години
до 24: Там е пролемът. През 60-те години около 60 хил. уйгури нарушават границата с тогавашния СССР с териториални претенции. СССР реагира с военна сила много бързо и смачва уйгурите. Днес обаче Китай вече не са слаби както през 60-те. Освен това те имат огромен проблем - страшно замърсена природа. И ако без нефт макар и трудно, но може да се живее, то без вода не може да се живее. И сега като вземем предвид огромните безлюдни територии в Сибир и Урал и липсата на чиста питейна вода в Китай...
16
14
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Дали един ден Китай няма да вземе поука от Русия и да си поКРИМчи "Големи части"..."колонизирани и откъснати от Китай през XIX век" !?
15
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АНТИ НАТО Без работа няма доходи. Без доходи, седиш зад компа и пишеш небивалици. Обвиняваш ланският сняг за собствената си нищета. Наспете се добре, защото трябва да работите!
14
5
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Цитат -"И двете страни, в частност, са силно раздразнени от отказа на Америка да ги допусне да доминират в собствените им региони" - Значи ли че Русия няма право да си доминира в Русия??? ЩО ЗА ВЪРХОВНО НАХАЛСТВО И НАГЛОСТ Е ТОВА.
13
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До СтоименСтоимене,сигурен ли си че не в твойта глава ?Кога е писана библията и имало ли е с ащ по това време ?
12
2
 
37
 
! Отговори
ОФ преди 9 години
На фона на една сравнително топла и плодотворна среща на върха между президентите на САЩ и Китай, довела до важно споразумение за климатичните промени, Владимир Путин скромно подписа с Китай 17 договора за взаимноизгодни проекти в различни сфери на енергетиката и икономиката.
11
24
 
9
 
! Отговори
Федор преди 9 години
"Китайското правителство поздравява руското правителство с присъединяването на Крим и напомня, че в Сибир живеят 6 милиона китайци!"Разбира се това е една шега. Единствено Северна Корея призна анексирането на Крим - никоя друга държава в света. Само че тази шега показва всъщност къде го стяга чепика Путин.Лошото е, че в страха си, Кремъл ще вземе да ни докара китайците точно под носа - нещо, което досега наистина не е било в историята.
10
51
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Всеки малко по-запознат с икономиката на САЩ , ще знае , че дори и в съюз Русия и Китай не могат да се конкурират с орела. Финансови пазари, дами и господа... финансови пазари - те са в САЩ :)
9
9
 
54
 
! Отговори
Академик преди 9 години
Целия западен свят в момента е една шитня. Афериканците въртят афери и печатат "пари" (кавичките не са случайни!), а германците продават по 3 милиона автомобила годишно за тези новонапечатани "пари". Афериканците не могат да спрат да печатат, щото германците трябва да спрат да произвеждат. Затова германците си траят, произвеждат и получават "пари". Трупа се една хартия, дървета не останаха!!
8
20
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Китай са си дали задниците под наем на Америка вече десетлетия. Америка им дължи милиарди, ако си ги поискат ще измрат от глад. Русия няма да купи това което америка може да си позволи. Там начина на мислене е друг
7
10
 
67
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ВАНГА -ДЕЦА НЕ СЕ ПРОДАВАЙТЕ НА АМЕРИКАТА ЗА ПАРИ,ТЯ Е ЛОШАВО НЕЩО ,СЕГА ВСИЧКИ КЪМ НЕЯ ГЛЕДАТ,АМА КЕ ДОЙДЕ ВРЕМЕ КОГА РУСИЯ КЕ СЕ ВЪЗДИГНЕ И РУСКИЯ ЦАР КЕ ДОЙДЕ ПАК ДА НИ ОСВОБОДИ ,А АМЕРИКАТА КЕ ПРОПАДНЕ ,ПАК ВИ КАЗВА НЕ СЕ ПРОДАВАЙТЕ ЗА ПАРИ ,ЩОТО РУСИЯТА САМ ГОСПОД Я Е ИЗБРАЛ И САМА БОГОРОДИЦА Я ПАЗИ . ИЗ КНИГАТА НА ПЛЕМЕНИЦАТА НА ВАНГА КРАСИМИРА СТОЯНОВА-,,ВАНГА ИСТИНАТА" ИЗЛЯЗЛА ПРЕЗ 1996Г.
6
4
 
29
 
! Отговори
китка преди 9 години
Китайците не са стигнали до тук мислейки за Русия.Китайците отдавна продават на България мартеници и на Русия матрьошки.