Гръцкият синдром - смъртна опасност за ЕС

Успехът на Ципрас е свързан с колективно търсене на самоопрощение
28 яну 2015 20:16, Елка Василева
239
Гръцкият синдром - смъртна опасност за ЕС
Алексис Ципрас. Снимка: БТА

Каляската на Алексис Ципрас е препълнена с все повече поддръжници след победата му на парламентарните избори в Гърция на 25 януари. Но тук не става дума само за обичайния патетичен стремеж да се подкрепя победителят. Победата на Ципрас накара да ликуват и левицата, и десницата, пише Пиер Луиджи Батиста във в. "Кориере дела сера".

Марин Льо Пен /лидерката на крайната френска десница "Национален фронт"/ и Матео Салвини /лидерът на евроскептичната италианска партия "Северна лига"/ се възхищават на звучния шамар, който победата на Ципрас нанесе на еврото.

Партии, които в Европа обикновено са определяни като ксенофобски и еврофобски, днес гледат към Атина като към нов Ерусалим, който ще победи бюрокрацията на Брюксел и хищните банкови олигарси.

Освен това идеологическите бариери от миналото вече, както изглежда, са много крехки, след като само за няколко часа в Гърция крайната левица състави правителство с националистическа партия, която наподобява партията на така критикувания Найджъл Фараж във Великобритания.

В лявото пространство се появява стремеж за имитиране на "модела Ципрас" - този на съвременния рицар, който ще победи дивия либерализъм. Но и в умерените реформистки среди на десницата и левицата, въпреки че няма действително ликуване заради победата на Ципрас, се долавя задоволство.

Форца Италия /дясноцентристката партия на бившия италиански премиер Силвио Берлускони/ например заговори за урок, който няма да бъде забравен. А италианският премиер Матео Ренци твърди, че е доволен от евентуалната подкрепа на Ципрас в битката срещу мерките за строги икономии, въпреки че Италия може да изгуби около 40 милиарда евро в качеството си на кредитор на Гърция.

Но ако е така, значи става дума за символично поражение и за смъртна опасност за ЕС. Сякаш всичко, което беше постигнато досега, е за бунището. И тогава какво ще стане с балансирания бюджет, заложен в конституцията? Какво ще стане с реформите, които са неприятни, но необходими домашни задължения и които трябва да се прилагат, за да се преодолее бурята? Какво ще стане с параметрите, които трябва да се съблюдават, с разходите, които трябва да се контролират, с чудовищните държавни дългове, които трябва да се овладеят?

И ако е истина, както се твърди, че хората се вълнуват, като слушат песента "Чао, красавице" по площадите на Атина, възприемайки я като символ на освобождаването от някаква финансова диктатура, така както тази вдъхновяваща песен беше символ на освобождаването от нацистката и фашистката диктатура, то тогава каква представа за Европа се създава след тази единодушна подкрепа за Алексис Ципрас - пророка срещу мерките за икономии Алексис Ципрас?

Успехът на Ципрас, както изглежда, е свързан с едно колективно търсене на самоопрощение. Ако сме толкова зле днес, то не е защото сме били безотговорни и безгрижни в миналото като щуреца от баснята за щуреца и мравката, не е защото сме натрупали ужасяващо високи държавни дългове, не е защото не сме държали под контрол обществените разходи, не е защото в Европа, преди всичко в латинската и средиземноморска Европа балансираните бюджети бяха възприемани като едно прекалено разтегливо понятие, което е несъвместимо с търсенето на един скъп консенсус. Не, днес ние сме зле по вина на Европа.

Така че е безполезно да заобикаляме истинското ядро на проблема, който поражда омраза и безкрайна горчивина към безмилостната Германия и към Меркел, която вече за нас не е един обикновен човек, а символ на всичките трудности, с които ние се сблъскваме.

Всичко това се случва, защото Европа беше зле изградена. Защото се даде смисъл на един узурпиран суверенитет, на една бездушна парична единица, на един характер, лишен от каквато и да е културна основа и народна страст, подобно на тази, придобила форма в модерната структура на националните държави и либералните демокрации. И именно този демократичен дефицит Европа трябва да признае смело, ако иска да запълни празнините.

Защото тук не става дума за виртуозно водене на сметките и овладяване на разходите, за дългови ограничения, които трябва да се спазват. Ако Европа не намери смелостта да признае този свой дефицит на демокрация, то нарастващата вляво и вдясно еврофобия ще я съсипе. А не ни остава много време за поправяне на допуснатите грешки.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


239
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
9
 
! Отговори
Бобий преди 9 години
До АнонименТи откъде знаеш, какви дългове има Гърция?
6
20
 
20
 
! Отговори
Тео преди 9 години
Спрете им парите бе - нека ги видим!
5
22
 
15
 
! Отговори
Гошу преди 9 години
Това което един популист може да ти обещае, и Бог не може да ти го изпълни. Но като се вземе предвид факта, че учените са доказали, че 80% от населението на планетата е с под средното ниво интелект изобщо не се учудвам, че се избират такива недоразумения като този на снимката
4
19
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Според мен само се лъже народа и се образуват нови партии, които да поемат обществените очаквания.Факт е, че ЕС ще издиша все повече, но не заради глупостоте на комунистите, а защото нито идейно има основи, нито философски е разумно да съществува такъв съюз.В крайна сметка вкарването в нещо изкуствено на голяма част от европейските държави ще доведе до застой. Много по-добре би било европейските държави да са във "война" една със друга и да има реална конкуренция-един модел,който работи добре.
3
20
 
41
 
! Отговори
Поклон преди 9 години
Гърците са горд народ а не *** като нас. След като се вдигнаха няма спиране. Пълен успех за Янис рокера, евала не тези Мъже с главна буква!!!
2
37
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако ЕС се разпадне, богатите европейски държави ще си останат богати само държави като България ще преминат под крилото на СССР. Което е справедливо, защото този народ не заслужава нищо по-добро.
1
18
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ГЪРЦИЯ ГО МОЖЕ, ЗНАЧИ И НИЕ ГО МОЖЕМ!