Новите заплахи пред НАТО

Съюзът се учи да се примирява със замразени конфликти
25 мар 2015 20:30, Елка Василева
358
Новите заплахи пред НАТО
Снимка: архив, Reuters

Съюзът НАТО изглежда поставен на кръстопът за Украйна, чудейки се дали да тръгне към по-голямо противопоставяне с Русия или да приеме намиращия се в задънена улица замразен конфликт, който се оформя там, пише Дейвид Игнейшъс във "Вашингтон пост".

И двете възможности са най-малкото еднакво неблагоприятни, а президентът на САЩ Барак Обама споделя нежеланието на европейските лидери да се изостря кризата чрез доставяне на отбранително оръжие на Украйна или засилване на санкциите срещу Русия.

Съединените щати мълчаливо подкрепят решението, което европейските лидери взеха миналата седмица - да подкрепят статуквото и да обвържат всяко смекчаване на санкциите с прилагането на Минското споразумение, довело до крехко примирие в Украйна.

Безизходицата в политиката беше илюстрирана от главнокомандващия силите на НАТО в Европа генерал Филип Брийдлав. На конференция тук в неделя го попитах дали въоръжаването на Киев, което той, както се твърди, подкрепя, би оказало стабилизиращ или дестабилизиращ ефект.

Той даде да се разбере, че подкрепя изпращане на оръжия, като каза: "Не мисля, че което и да е средство на американската... сила би трябвало по необходимост да бъде сваляно от масата."

Но Брийдлав отбеляза двусмислието на политическия избор: "Може ли да окаже дестабилизиращ ефект? Отговорът е "Да". Бездействието също може да бъде дестабилизиращо."

Този отговор обобщаваше дилемата, пред която е изправен съюзът. Брийдлав се изказа на Брюкселския форум, организиран от Германския фонд "Маршал" на Съединените щати, на чийто управителен съвет съм член.

Проблемът е, че е трудно да се види как сегашната политика на санкции ще доведе до истинско намаляване на напрежението, освен ако руският президент Владимир Путин не направи внезапен завой. Руски анализатори тук казват, че може да минат години, докато санкциите окажат толкова болезнен ефект, че да наложат промяна на политиката.

Като оставим настрана въпросът дали би било в интерес на Запада да се стигне до сриване на руската икономика, санкциите може да имат обратен резултат в краткосрочен план: вместо да насърчат Путин и неговите приятели да променят курса, те може да укрепят най-корумпираните и консервативни сили в Русия.

Санкциите имаха тъкмо този непланиран резултат в Ирак през 90-те години на 20 век, когато мерките, наложени с цел да накажат режима на Саддам Хюсеин, отслабиха масовата икономика, но обогатиха висшестоящите приятели на режима, които можаха да избегнат санкциите. Руснаци тук предупредиха, че точно такова развитие може да се получи в Русия.

НАТО се учи да се примирява със замразени конфликти до границите си - като тези между Грузия и отцепническите области Абхазия и Южна Осетия, както и между Армения и Азербайджан. От години се полагат дипломатически усилия за уреждане на тези спорове, без да има особен напредък.

Но замразен конфликт със самата Русия би бил значително по-опасен. Запазване на съществуващото положение - с оставяне на Украйна в уязвима позиция и продължаване на санкциите – би означавало увеличаване на изолацията и обедняването на руската икономика, която изпитваше затруднения дълго преди Путин да анексира Крим и да предприеме репресивни мерки.

Руснаците вероятно могат да понесат упадък на икономиката – тяхната способност да издържат на страдание е част от руската национална идентичност, но изглежда вероятно този курс да направи Русия още по-беззаконна, нестабилна и склонна към насилие – както вътре, така и навън.

При обсъжданията на Брюкселския форум беше изследвана още една дилема за НАТО: като стандартен военен съюз той е слабо подготвен за водената от Русия "хибридна война" в Украйна, която повече прилича на паравоенни тайни действия в подкрепа на подставени сили, отколкото на традиционно военно нападение.

Брийдлав призна този проблем и каза, че е необходимо НАТО да предприеме към Москва реакция, която да е "само от правителствен характер", включително информационни операции и други средства, които по традиция се използват от разузнавателните служби или външните министерства, а не от военните съюзи.

Макар лидерите на НАТО да признават, че имат нужда от тези стратегии, дебатите за подсилване на съюза обикновено се съсредоточават върху военните средства и това дали страните харчат за отбрана обещаните 2 процента от БВП.

Следващата граница на хибридната война може да бъдат кибератаките. Те представляват особено предизвикателство за доктрината на НАТО за колективна самоотбрана, защото е трудно да се разбере кой ги извършва, а щетите обикновено имат ограничен обхват. Председателят на комитета по международните въпроси на Съвета на федерацията на Русия Константин Косачов многозначително попита тук в петък генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг дали НАТО би бомбардирала някоя страна в отговор на кибернападение.

Както можеше да се предвиди, Столтенберг отвърна, без да отговори на въпроса. "Ние ще направим каквото е необходимо, за да защитим всички съюзници. Но аз няма да ви кажа как точно ще направя това", заяви той.

Изглежда, че неговият отговор беше не толкова отправяне на нарочно неясно изказване, колкото отражение на действителна несигурност в НАТО за това как точно да намери "съразмерна" реакция, в случай че държава членка бъде нападната по електронен път.

Благодарение на Путин НАТО сега е изправена пред ясна заплаха за европейската сигурност. Но въпросът как да реагира съюзът е неясен и има нужда още доста да бъде обсъждан. Един замразен конфликт може да стане също толкова опасен, колкото един горещ.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


358
Още по темата: УкрайнаНАТОСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
6
 
13
 
! Отговори
1234 преди 9 години
Аме че манипулативна статия: та то самото нато е заплахата за мира в света.
26
5
 
6
 
! Отговори
55 преди 9 години
До Анонимен 40,41Руски грамофон....
25
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
това "кончита" Чуколов ли е ?
24
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
СИДЕРОВ Е НАЩА ГОРДОСТСИДЕРОВ Е НАЩА ЧЕСТСИДЕРОВ Е НАЩА ПРАВДАНАШЕ ЗНАМЕ, ПРЪВ БОРЕЦПОГЛЕД КАТО ОТ СТОМАНАТВЪРДИ РЕЧИ, УМ-БРЪСНАЧТОЙ Е НАЩО ГОРДО ЗНАМЕЧУК КОВАШКИ, ПРЪВ ВОДАЧ!
23
5
 
9
 
! Отговори
Стамат преди 9 години
НАТО ДГД!
22
4
 
12
 
! Отговори
до 28 преди 9 години
До 21Бе какво сравняваш кон със кокошка? ток идва от още 20 места,а бензина и газта идват само от Големата Бензиностанция и ни дерат по 3 кожи!Мариците няма и 10 % от цената на тока ,а нефтохимо и газохимо са пълни монополисти!....................Викаш кон срещу кокошка,дааа ама златна кокошка.Мариците нямат 10 % от цената на тока заради микса с тока от АЕЦ Козлодуй(който руснаците го строиха),иначе без АЕЦ-а щеше да плащаш 1 лев за Киловат от Големата Марица.
21
15
 
7
 
! Отговори
55 преди 9 години
До ДА ЖИВЕЕ РУСИЯ !Като хитлериска Германия ли ?
20
22
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
НАТО няма какво да ги бави. Руснака е тъпо племе и може да се храни с барута от патрон.Той не признава дговори и хартиени писания и избива себеподобни.....мръсното племе населява големи раьони и трябва да му се покаже как да се храни без оръжие и тръбопроводи
19
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Дребни бедни душички,какво разбирате вие от световната игра.Знайте само едно!Първата и Втората световна война Американци и Руснаци бяха заедно,така ще е и през Третата!Не са толкова *** зада се унищожат взаимно.Те и затова са толкова могъщи,зощото са заедно!
18
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до 1--11;1997 г 67% гласуваха за програмата на СДС; Влизане в НАТО и ЕС. Това направи интелигентната част от нацията ,а такива *** като теб майната им..............Въпросче?Къде са сега интелигентната част от нацията ни и СДС?Едно е да се мислиш за ентелегент,друго е да си интелигент наистина.
17
9
 
10
 
! Отговори
Пешо преди 9 години
До до 1--11;1997 г 67% гласуваха за програмата на СДС; Влизане в НАТО и ЕС. Това направи интелигентната част от нацията ,а такива *** като теб майната им.
16
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 20Боже,имало от луди по-луди....
15
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Руско китайски хип хоп:СУИФТ-а ми е по добър от СУИФТА ти.БРИКС-а ми е по добър от МВФ-то ти.
14
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до ВенелинКакви междубанкови разплащания, каква алтернатива и китайска система ???Всичко това е в сферата на пропаганда и в "ще" ! Статията ни показва притесненията на НАТО, че тъпият руснак е свикнал да яде корени, а олигарсите ще си живуркат в палатите и ефекта от санкции не удря точно където е нужно.
13
10
 
7
 
! Отговори
до 11 преди 9 години
До 11А Големата Бензиностанция законна ли е ?Законно ли е да ни дерат по 3 кожи за газ и нефт ?.................................................Ти патипатиипааатиии Големата Марица законно ли е да ни дере по 3 кожи за електричество с държавни субсидии,гаранции и протекции при това?
12
19
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
*** актуализирайте си инфото относно международните договори.
11
10
 
26
 
! Отговори
Венелин преди 9 години
Тази статия е точно това - НАТО започна пропагадна война.Защото фактите са, че санкциите вече почти не вредят на Русия. Намерени са алтернативи на всички стоки и източници на капитали. Нещо повече, руснаците се готвят за тотални санкции така,че да не им нанесат никакви щети. Ето вече работи руската система за електронни междубанкови разплащания, най късно септември започва китайската международна система така, че на заплахата, че ще им спрат СУИФТ-а например руснаците само ще се изсмеят.
10
8
 
10
 
! Отговори
Do НАТО преди 9 години
Ами напред тогава Разпорвачо извинявай ***
9
14
 
5
 
! Отговори
до 11 преди 9 години
*** е незаконна според законите на катуна !
8
27
 
22
 
! Отговори
НАТО преди 9 години
Ще разпорим ушанките за 2 часа.